Nem kertelt a magyar miniszter: Az Európai Uniónak változásra van szüksége
Bóka János európai uniós ügyekért felelős miniszter szerint a változást a Patrióták frakciócsoport hozhatja el.
A francia elnök hangsúlyozta, az ügy érdekében készek elmenni az észszerűség határáig, de tovább nem.
„Mindent meg fogunk tenni annak érdekében, hogy Magyarország visszavonja a globális (társasági) minimumadóra vonatkozó vétóját” – jelentette ki Emmanuel Macron francia elnök az uniós állam- és kormányfőket tömörítő Európai Tanács péntek délután Brüsszelben befejeződött másfél napos ülése után.
Mint kiderült, a tanácskozáson szóba került az Orbán-kormány által blokkolt megállapodás sorsa is, mivel az EU soros elnöki posztját július 1-jéig betöltő Franciaország a hátralévő egy hétben mindenképpen szeretné tető alá hozni az egyezséget – számolt be a fejleményekről a Népszava.
Macron közölte, hogy
Mint ismert, az OECD keretein belül 140 ország ért egyet az általános 15 százalékos minimum (társasági) adókulcs bevezetésével, ami az uniós vezetők szerint hatalmas hasznot jelentene. Az Európai Unió szeretne egységesen csatlakozni a nemzetközi megállapodáshoz, a 27 tagállam közül egyedül a magyar kormány mondott eddig erre nemet.
Egy másik vétó „leszerelésében” azonban sikerült haladást elérni a csúcson: a bolgár parlament pénteken megszavazta, hogy az ország – bizonyos feltételek megvalósulása esetén – ne akadályozza tovább az Észak-Macedóniával folytatott uniós csatlakozási tárgyalások megkezdését, ami áttörést jelenthet a nyugat-balkáni bővítési folyamatban. Bulgária kétoldalú viták miatt 2019 óta gátolta Észak-Macedónia előrehaladását, és emiatt befagytak az Albániával tervezett megbeszélések is, mivel az EU a két országot együtt kezeli – idézték fel.
amelyet Szkopje továbbra is elutasíthat. Mark Rutte holland kormányfő sajtótájékoztatóján mindenesetre optimistán nyilatkozott, szerinte akár a jövő héten is megszülethet a megállapodás, amelyre a soros francia EU elnökség tett javaslatot – tette hozzá a portál.
Nyitóképen európai vezetők a brüsszeli EU-csúcson. Fotó: DURSUN AYDEMIR / ANADOLU AGENCY / ANADOLU AGENCY VIA AFP