Karinthy Frigyes négy nappal a halála előtt adott, soha meg nem jelent interjúja bukkant fel 86 év elteltével
A 22 éves, kezdő újságíró cikke az író halála miatt nem került nyomtatásba.
Valerie Huber abortuszellenes aktivista, Donald Trump korábbi munkatársa, az Intézet a Nők Egészségéért elnöke a nők eltörléséről, a családellenes NGO-kampányról és a magzatelhajtás elleni harcról beszélt a Mandinernek a CPAC Hungaryn, melyet az Alapjogokért Központ szervezett az Amerikai Konzervatív Unióval együtt.
Ön korábban sok támadást kapott a baloldali sajtótól, amikor Trumpnak dolgozott, például azért, mert a házasság előtti szex ellen szólalt fel a fiatalok előtt.
Idézném Orbán Viktor miniszterelnök szavait:
Fontos, hogy a jellemtulajdonságokat már fiatalon elsajátítsák, hogy aztán felnőtt korukban életmintákká lehessen őket fordítani. És ezt hirdettük. És továbbra is hiszek abban, hogy ez fontos: ha egy fiatal korán megtanulja, hogyan hozzon nehéz döntéseket élete fontos kérdéseivel kapcsolatban, ez segíti őket abban, hogy felnőtté váljanak, és jó példaképek legyenek, nem csak a társadalom, hanem gyermekeik számára is.
Vita folyik Magyarországon a transzjogokról. A magyar kormány azt állítja, hogy a nyugati világban sok baloldali civil szervezet a transznarratívát nagyon fiatal gyerekekre erőlteti. A magyar baloldal pedig azt mondja, hogy a magyar kormány ezt csak eltúlozza, és ez valójában nem történik meg. Ön aki az Egyesült Államokból érkezik és női jogvédelemmel foglalkozik, el tudná magyarázni olvasóinknak, hogy mi a valós helyzet?
Nos, a Trump-adminisztráció idején az a megtiszteltetés ért, hogy a Genfi Konszenzus Nyilatkozatának tervezője lehettem, amely nemzetek koalíciója. Hiszünk abban, hogy az országok döntik el a család kérdését, hogyan határozzák meg azt, és hogy mi a legjobb az országuknak. Így a külföldi civil szervezeteknek, haladó kormányoknak, nemzetközi szervezeteknek nem szabad ezt behozniuk egy országba.
Tehát meg tudja erősíteni, hogy a baloldali civil szervezetek valóban ezt teszik? Ez teszik civil szervezetek az Egyesült Államokban?
Teljesen. Vannak ideológiai gyarmatosítók a kormányokban és vannak civil szervezetek, amelyek ideológiákat exportálnak akaratuk ellenére más országokba, gyakran fenyegetéssel, gyakran diplomáciai zsarolással, és gyakran a sajtó segítségével próbálják rákényszeríteni akaratukat egy népre. Ehelyett úgy gondoljuk, hogy az országnak kell döntenie ezekről a politikákról, külső befolyástól mentesen.
És hogyan reagálnak erre a feministák? Olvastam a feministák közötti egyfajta belső vitáról, hogy egyesek elfogadják a transz embereket nőnek, mások pedig nem.
A nőket eltörli ez az egész vita. Az Egyesült Államok Legfelsőbb Bíróságának legújabb bírója, amikor arra kérték, hogy határozza meg a nő fogalmát, nem tudta megtenni, mert azt mondta: „nem vagyok biológus”. Ez abszurd. És azt hiszem, ezt a legszélsőségesebb szinten látjuk már. A feministák egyre gyakrabban mondják pontosan azt, amit az imént mondtam, vagyis hogy
Problémás és aggasztó, és a feministák évtizedek óta dolgoznak azon, hogy a férfiak és a nők közötti egyenlőséget megteremtsék, és ez a jelenlegi vita eredményeként törlődik.
Vannak, akik a régi baloldal és az új, jobboldal közötti lehetséges szövetségről beszélnek. Gondolja, hogy ezen keresztül néhány klasszikus feministát be lehet hozni a jobboldali táborba?
Nos, tudom, hogy az Egyesült Államokban ez már zajlik.
Ön feministának mondaná magát?
Nőnek mondanám magam, aki hisz a férfiak és nők közötti egyenlőségben, ezért úgy gondolom, hogy anélkül is harcolhatunk a nőkért, hogy feministák lennénk.
Mi a helyzet az abortuszról szóló vitával?
Amikor ideológiai értékekről beszélünk, fontos, hogy az országok maguk hozzák meg ezeket a döntéseket. Itt, az Egyesült Államokban a Legfelsőbb Bíróság döntésének küszöbén állunk, amely megváltoztathatja az 50 éves precedenst, miszerint az Egyesült Államoknak van az egyik legbarbárabb abortusztörvénye a világon.
És úgy gondolom, hogy ez az egész világon hullámokat ver majd, és újra megnyitja a vitát, az élet értékéről szóló vitát, oly módon, ahogyan talán évtizedek óta nem volt szó róla.
Milyennek látja az orbáni politikát?
Azért vagyok itt Magyarországon, mert a Trump-adminisztráció idején partnerséget kötöttünk Magyarországgal. Magyarország regionális vezetője volt a genfi konszenzusnyilatkozatnak, és reméljük, hogy mind most, mind a jövőben még kitartóbb együttműködést folytathatunk Magyarországgal.
Fotó: Mátrai Dávid