Lavrov: Oroszország kész együttműködni az ENSZ-szel

2022. április 26. 17:48

Az ENSZ-főtitkár kedden találkozik Vlagyimir Putyinnal, majd Kijevbe utazik, ahol csütörtökön Volodimir Zelenszkijjel tárgyal.

2022. április 26. 17:48
null

Oroszország kész együttműködni az ENSZ-szel és a Vöröskereszt Nemzetközi Bizottságával (ICRC), hogy könnyítsen az ukrajnai polgári lakosság helyzetén – jelentette ki kedden Moszkvában Szergej Lavrov orosz külügyminiszter António Guterres ENSZ-főtitkárral tartott közös sajtótájékozatóján.

Lavrov mindazonáltal „teátrális gesztusnak” nevezte és elutasította azt a kijevi javaslatot, hogy béketárgyalásokat tartsanak

a stratégiai fontosságú dél-ukrajnai Mariupol kikötővárosban.    

A világszervezet főtitkára elmondta, hogy humanitárius kontaktcsoport létrehozását javasolta Oroszország és Ukrajna, valamint az ENSZ részvételével, hogy szavatolni lehessen a humanitárius folyosók hatékonyságát és tiszteletben tartását.    

Sürgősen szükségünk van ilyen „valóban biztonságos és hatékony” folyosókra a polgári lakosság evakuálásához – hangsúlyozta Guterres.    

Hozzátette: Mariupolban romlik a helyzet, összehangolt munkára van szükség a biztonságos evakuáláshoz abba az irányba, ahová a helyiek távozni kívánnak. Külön felhívta a figyelmet az orosz hadsereg által ostromolt mariupoli Azovsztal fémműben rekedt civilek helyzetére. Közölte: az ENSZ kész mindent humanitárius és logisztikai forrás mozgósítására, hogy életeket mentsenek meg Mariupolban.    

Lavrov biztosította a világszervezet főtitkárát, hogy Oroszország kész együttműködni az ENSZ-szel

a polgári lakosság helyzetének enyhítése érdekében.    

António Guterres aggodalmát fejezte ki az esetleges ukrajnai háborús bűncselekményekről szóló ismételt jelentések miatt, és független vizsgálatot szorgalmazott ezek kivizsgálására.    

Hangsúlyozta, hogy az ENSZ titkárságának és a nemzetközi szervezeteknek nincsen joghatóságuk ezek kivizsgálására, de léteznek ehhez megfelelő szervezetek, mint a Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) és számos emberi jogi mechanizmus.   

 Az ukrán hatóságok Ukrajnában elkövetett háborús bűncselekményeket – erőszakos deportálásokat, nemi erőszakot és kivégzéseket – jelentettek elsősorban az ország északi és északkeleti részeiből, ahonnan később

kivonták az orosz csapatokat, Oroszország tagadja a vádakat.   

 A Biztonsági Tanácsban gyakorolt vétójoggal kapcsolatos kérdésre válaszolva a főtitkár kijelentette, hogy aligha várható változás, bár óhatatlanul növelni kell a fejlődő államok szerepét.    

„Nem gondolom, hogy el lehet érni a kétharmados többséget a Közgyűlésben, és az öt vétójoggal rendelkező ország egyetértene abban, hogy megváltoztassák a vétójogot.” Hozzátette: véleménye szerint a Biztonsági Tanács reformjára van szükség az igazságosabb képviselet érdekében.    

António Guterres kedden találkozik Vlagyimir Putyin orosz elnökkel, majd Kijevbe utazik, ahol csütörtökön Volodimir Zelenszkij ukrán államfővel tárgyal.

(MTI)

Nyitókép: AFP

Összesen 38 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
sorostalanság
2022. április 27. 12:03
"António Guterres aggodalmát fejezte ki az esetleges ukrajnai háborús bűncselekményekről szóló ismételt jelentések miatt, és FÜGGETLEN vizsgálatot szorgalmazott ezek kivizsgálására." Orbán Viktor 3 hete szó szerint ugyanezt mondta. Akkor fuldokolva vinnyogott a libsi sajtó. Most kuss van. Megszoktuk...
tintapaca
2022. április 27. 09:59
Mi vagy kik rejtőzhetnek a mariupoli Azovsztal sötét katakombáiban, hogy eddig már csak a pápa nem tárgyalt Putyinnal az érdekükben? Szerintem Putyin az utolsó pillanatig tartogatja ezt az ütőkártyát, mert a lehallgatásokból biztos vannak információik, csak a világ elé tárható tárgyi bizonyítékokra vár.
Tippmann-M4-223
2022. április 27. 07:56
Itt az a kérdés,hogy elfogadja az orosz bizonyítékokat vagy nem.
sagirdilsiz
2022. április 27. 02:02
Az ICC joghatóságával kapcsolatos kétségek mindenütt jelen vannak, tekintve, hogy sem Ukrajna, sem Oroszország nem részes állama a Római Statútumnak. Itt a kiskapu: 3. Ha Bíróság joghatóságának olyan Állam általi elfogadása szükséges a 2. bekezdés szerinti célból, amely a jelen Statútumban nem Részes Állam, az adott Állam a hivatalvezetőhöz benyújtott nyilatkozattal elfogadhatja az adott bűntett tekintetében a Bíróság joghatóságát. Az elfogadó Állam késedelem és kivétel nélkül a IX. Fejezetben meghatározottak szerint együttműködik a Bírósággal. (Római statútum, 12. cikk., 3. bekezdés)
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!