Nincs kegyelem: mostantól egyetlen nagy orosz költő nevét sem viselheti utca Kijevben
Átnevezték az orosz költőkről elnevezett utcákat az ukrán fővárosban.
Kazettás bombák, fehér foszfor, termobarikus fegyverek és egyéb embertelen, de nem betiltott katonai eszközök: az ukrajnai háború kapcsán a hadviselés kétes eszközeiről is újra elindultak a viták. Folytatódik Háború, közelről cikksorozatunk!
Írta: Somkuti Bálint
Folytatódik biztonságpolitikai szakértő, hadtörténész szerzőnk Háború, közelről cikksorozata az ukrajnai háború legfontosabb, legérdekesebb aspektusairól és tanulságairól. Az eddigi cikkek:
Tényleg elakadt Ukrajnában az orosz hadsereg?
Véres és pusztító – így ostromolnak városokat a 21. században
Mi is az a Javelin? Bemutatjuk az ukránok csodafegyverét!
Török drónok pusztítanak az ukrajnai háborúban – egy új korszak kezdete?
***
Egy háború mindig embertelen. A békés együttélést meghatározó törvények és erkölcsi szabályok, azaz a társadalom működését szabályozó írott és íratlan előírások háború idején felfüggesztésre kerülnek. A római hitvilág kétarcú Janus istene kitűnően jellemezte a béke és hadiállapot közti éles határvonalat, és mégis egymást feltételező létezését. Még az úgy nevezett katonai horizont alatt élő népeknél, azaz ott, ahol a harcos és a felnőtt férfi szerepe nem vált szét, még ott is létezett a két állapot közötti különbség, elég csak az indiántörténetekre és a „hadiösvényre lépés” ceremóniájára gondolni.
Ez természetesen nem jelenti azt, hogy a háborúkra ne vonatkoztak volna szabályok: ezt a fogalmat a biztonság és védelempolitika a hadijog, ius in bello néven ismeri.
Így a görög eposzok által olyan részletesen leírt, sokszor a konfliktusokat is eldöntő hősi párbajai, vagy a természeti népek kiválasztott harcosainak rituális összecsapásai a termelésben pótolhatatlan katonák életének megkímélésével is jártak.
Az olyan, általában eltérő életkörülmények közül érkező hódítók, mint a hunok vagy a mongolok viszont sokszor szándékosan rájátszottak ellenfeleik eltérő háborús szabályainak semmibevételére.
Bizonyos eszközök, megoldások használatáról ugyan saját jól felfogott érdekükben a hadviselő felek már korábban lemondtak, mint például Európában a mérgezett lövedékek vagy a katonai légpuskák, az első átfogó szabályozásra mégis a 19. század végéig kellett várni. A modern kor technikai vívmányai okozta óriási pusztítás nyomán ekkor születtek meg a hadviselés szabályait rögzítő és az alkalmazható eszközöket korlátozó genfi és hágai megállapodások elődjei.
Az első betiltott eszköz a borzalmas sérüléseket okozó expanzív puskalőszer, ismert nevén a „dum dum golyó” volt. Jellemző, hogy a megállapodás csak a „nemzetközi”, azaz nyugati államok közötti háborúkra vonatkozott,
A két semleges országban, azaz a hollandiai Hágában és a svájci Genfben aláírt megállapodások egységes rendszerbe foglalására a második világháború után, 1949-ben Genfben került sor. A Genfi egyezmények által lefektetett alapelveket a hidegháború alatt és után is számos alkalommal próbálták különböző fegyvertípusokra kiterjeszteni, több-kevesebb sikerrel.
A cikkünk elején említett eszközök közül egyik sincs egyértelműen betiltva, bár brutalitásuk miatt több próbálkozás is történt már, a nagy területre ható és/vagy embertelenül súlyos sérüléseket okozó hatásmechanizmusuk miatt. A szinte olthatatlanul égő fehér foszfor esetében például létezik egy 1980-as ENSZ határozat, amely a civilek elleni, gyújtóeszközökkel végrehajtott támadásokat ítéli el, azonban a legtöbb modern háborúban lakott területen zajlanak az összecsapások, ahol nem dönthető el egyértelműen, hogy vannak-e civilek a környéken. Így történhetett, hogy az amerikai és az izraeli fegyveres erők is használták már hadműveleteik során tűzgyújtásra, éles kritikákat kiváltva ezzel a sajtóból.
És itt érdemes egy kis kitérőt tenni.
ahol a hagyományos megkülönböztetés a civil és katonai célpontok között megszűnt. Bár már 1939 előtt is voltak példák népirtással végződő fegyveres konfliktusokra, illetve civil célpontokra mért katonai csapásokra, az I. világháború egyértelműen a csatamezőkön dőlt el, sőt Guernica elpusztítása sem befolyásolta jelentősen a spanyol polgárháború kimenetelét.
A terrorbombázások eszközét azonban az utolsó világégés során mindkét oldal használta, és sokszor nem is maguk a bombák, hanem az általuk keltett tűzvészek okozták a nagyobb pusztulást. Ez a harcmodor a két atombomba ledobásában csúcsosodott ki. A válogatás nélkül pusztító fegyverek nem-harcolókra gyakorolt hatása miatt született meg a civil célpontok ellen használt gyújtóbombák tilalma, és általában a korlátlan pusztításra tiltására irányuló kezdeményezések.
TOS-1A orosz termobarikus rakéták akcióban
A sokat támadott fegyvertípusok közé tartoznak a kazettás lőszerek is. Egy ilyen lövedék számtalan kicsi robbanóeszközt tartalmaz, amelyek szétszóródva azonnal robbannak, de ez a módszer alkalmas például aknamezők telepítésére is. A fürtös bombának is nevezett eszköz fő célja minél nagyobb területre hatni. Azonban a kis lőszerek gyújtója sokszor meghibásodik, és a fel nem robbant töltetek sokszor évtizedek múlva is képesek jelentős pusztítást okozni, ahogy az a Vietnámban vagy Laoszban bebizonyosodott. Késleltetett hatásuktól elsősorban a civilek szenvednek, ezért mozgalom indult betiltásukra, amely a 107 állam által aláírt 2008-as Dublini nyilatkozatban öltött testet. A nemes kezdeményezés hatását jelentősen csökkenti, hogy
így rájuk nem is érvényes.
Ugyanez igaz a termobarikusnak nevezett lőszerekre is. Ezen vákuumbombaként, vagy aeroszol bombaként is ismert eszközök szintén régóta ismertek, bár a közvélemény viszonylag keveset tud róluk. Egyes jelentések szerint már a II. világháborúban is használták azt a viszonylag egyszerű módszert, amely során éghető anyagot, általában benzint porlasztanak a levegőbe, amely keverék begyújtása után magas hőfokon ég el. A folyamat először jelentős hőhatást, majd vákuumot hoz létre, egyszerre gyújtva tüzeket, illetve az óriási légnyomáskülönbséggel pusztítva a környezetet. Hatását jól mutatja, hogy az amerikai hadsereg Vietnámban ilyen fegyvereket használt a sűrű dzsungelben helikopterek leszállására alkalmas területek létrehozására.
Bár embertelen a hatásmechanizmusa, sokrétű katonai felhasználási módjai miatt betiltásra még ez sem került. Jól jellemzi az alkalmazásával járó nehézségeket, hogy az orosz fegyveres erőknél úgy a kézi rakétavető, mind a lánctalpas alvázra szerelt sorozatvető változat a műszaki csapatoknál került rendszeresítésre. Mivel helységharcban kitűnően használható, a NATO is rendszerben tart ilyen elven működő eszközöket.
Összefoglalva elmondható, hogy hiába kíséri végig az emberi történelmet a nem-harcolók megóvására irányuló törekvés, az új technológiákat alkalmazó harci eszközök és az urbanizáció
A válogatás nélkül pusztító fegyverek betiltására irányuló erőfeszítések ellenére ezek a sokszor brutális sérüléseket okozó eszközök hatékonyságuk miatt még egy ideig sajnos velünk maradnak.