Helyretette az ELTE az Orbán Balázs doktoriját támadó Rácz Andrást
A magát Oroszország-szakértőnek is tartó Rácz egyszer az ukrajnai háborút elemezve számítógépes játékról hitte azt, hogy valódi videófelvételek egy dróntámadásról.
Csak néhány éve sikerült a szuverenitásunkat a maga teljességében visszaszereznünk. Interjú.
„Ön Orbán Viktor fő stratégája. Egy mondatban összefoglalva, mi Orbán stratégiája?
A történelem jó oldalára kell állnunk. S persze többségre és igazságra is szükséged van.
Mi a történelem jó oldala?
Magyarország a 15. század óta sokáig nem volt független. Megszálltak minket az Ottománok, a Habsburgok, a nácik és a szovjetek. Szuverenitás hiányában nem tudtuk a saját stratégiánkban gondolkodni. Csak néhány éve sikerült a szuverenitásunkat a maga teljességében visszaszereznünk, s most építgetjük tégláról téglára az új magyar stratégiát.
A választási harc a vadnyugati párbajokat idézi. Az egyik oldalon Orbán Viktor áll és a Fidesz. A másikon pedig az egyesült ellenzék a maga ellenjelöltjével, Márki-Zay Péterrel. Ez egy, a szélső baloldalitól a szélső jobboldali pártogik tartó, hatos fogat.
Ők maguk mondják, hogy ez egy a kommunistáktól a fasisztákig tartó szövetség. Nincs bennük semmi közös, ezért nem tudnak valódi programot alkotni. Pontosabban, csak egyetlen programpontjuk van: Orbán Viktornak mennie kell. Persze, hogy másnap mit kellene tenni, arról már ötletük sincs.
Ám Orbán ellenfele se nem baloldali, se nem zöldpárti jelölt, mint amilyen 2019-ben az ellenzéki főpolgármester jelölt volt – a választást a Fidesz egyébként meglepetésre elvesztette.
Márki-Zay egyértelműen baloldali, hiszen ő a baloldal jelöltje. Bár a nyilatkozatait olvasva személyes világnézete inkább baloldali libertárius. Privatizálni akarja a kórházakat, nem hisz a minimálbérben, de lát fantáziát az alapjövedelemben. A libertárius mozgalmak, amelyek az állam ellen érvelnek, nálunk még soha nem voltak sikeresek. A magyarok bíznak az államban és azt akarják, hogy az államot tisztelet övezze.
Hogyan befolyásolja a választási küzdelmeket a háború?
Én azt gondolom, hogy a békeidőhöz képest válsághelyzetben a választók a stabilitást, a biztonságot és a nemzeti érdek képviseletét akarják. Éppen ezért egyértelművé tettük, hogy ki akarunk maradni a háborúból és ezért sem küldünk fegyvereket Ukrajnába. Ellenben Ukrajna és az országból menekülők számára minden humanitárius segítséget megadunk, Magyarország ebből oroszlánrészt vállal. Eddig több mint 1000 tonnányi segélyszállítmányt vittünk csak Kárpátaljára, szállítottunk egészségügyi felszereléseket. Azok számára, akik tovább utaznak Magyarországról, ingyenessé tettük a belföldi tömegközlekedést, és akár a fő pályaudvarok mellett is elintézhetik a szükséges papírmunkát. Akik viszont maradnak, azoknak munkalehetőséget biztosítunk. A munkaadóknak közvetlen támogatást nyújtunk, ha ukrajnai menekülteket foglalkoztatnak, akik pedig nem találnak a piacon állást, számukra nyitva áll a közmunkaprogram.”
Nyitókép: Földházi Árpád