Felboríthatja Orbán tervét Zelenszkij szövetségese: epekedve várakoznak az ukránok
Sorsdöntő hetek elé néz Ukrajna.
„Magyarországnak alapvető célja a béke és a területén elő emberek biztonságának védelme” – jelentette ki Mátrai Márta.
Magyarország továbbra is kiáll Ukrajna területi integritása és szuverenitása mellett, európai uniós és NATO-szövetségeseivel együtt elítéli Oroszország katonai fellépését – mondta Mátrai Márta, a magyar Országgyűlés háznagya kedden a szlovéniai Brdo pri Kranjuban, az Európai Unió Parlamenti Elnökeinek Konferenciáján.
A háznagy Kövér László, az Országgyűlés elnöke megbízásából vett részt a kétnapos konferencián, mert a házelnök a vasárnapi választásokhoz kapcsolódó elfoglaltságai miatt nem tudott jelen lenni az eseményen.
A magyar Országgyűlés háznagya az MTI-nek elmondta: a találkozón két témakör volt napirenden.
Elsőként arról cseréltek eszmét, hogy a parlamentek hogyan kezelik a vészhelyzeteket, így a pandémia miatti különleges jogrendi helyzetet. „A téma fókusza azonban megváltozott és a legtöbb felszólaló az ukrajnai háború, mint a demokratikus értékek elleni alapvető támadásról beszélt” – fogalmazott.
A második napirend az Európai Unióról, mint a stabilitás, a biztonság és jólét garantálójáról szólt a régióban, és azon túl - mondta Mátrai Márta, hozzátéve, hogy a témában online módon bejelentkezett Ruszlan Stefancsuk, az ukrán parlament elnöke is, aki beszámolt az ukrajnai helyzetről. „Valamennyien biztosítottuk szolidaritásunkról Ukrajnát és
elítéltük az orosz agressziót” – húzta alá.
A Fidesz országgyűlési képviselője arról is beszámolt: tételesen és tényszerűen tájékoztatta a konferenciát, hogy Magyarország minden lehetséges fórumon kiáll Ukrajna mellett és minden humanitárius, politikai és gazdasági segítséget megad az országnak.
„Mindenkinek világossá tettem: mint minden NATO-tagállamnak, így Magyarországnak is alapvető célja a béke és a területén elő emberek biztonságának védelme, ezért ebből a háborúból Magyarországnak ki kell maradnia” – szögezte le.
Szavai szerint fontosnak tartotta elmondani azt is, amit az Országgyűlés március 10-én elfogadott határozatában is kijelentett: Magyarország nem küld katonákat, nem szállít kétoldalú alapon fegyvereket, és nem járul hozzá ahhoz sem, hogy a magyar-ukrán határon keresztül az
Ugyancsak sokszor éri vád Budapestet az orosz energiafüggőséggel kapcsolatban – mondta, hozzátéve: ezért elmondta, hogy az energiaszankciók kérdésében Magyarország az EU több más tagországához hasonlóan az Oroszországtól való azonnali energiafüggetlenséget nem tartja megvalósíthatónak.
(MTI)
Nyitókép: MTI/Kovács Attila