BBC: Megkönnyebbültek a románok – egy csapásra elszállt minden bánatuk
Egyik napról a másikra jobb helyzetbe fog kerülni a keleti szomszédunk.
Ezt a sötét dátumot történelemtankönyvekbe fogják írni, de ez még nem jelenti az EU-n belüli szabadságért folytatott harc végét – idézi a lap Zbigniew Ziobro lengyel igazságügyi minisztert.
Az Európai Unió visszatarthat pénzeszközöket, ha az országok nem tartják be a jogállamiságot, számol be a Washington Post. Az Európai Bíróság szerdai döntését üdvözölték az EU tisztviselők és a korrupcióellenes csoportok. „A Bizottság meg fogja védeni az Unió költségvetését a jogállamiság elveinek megsértőivel szemben. Határozottan fogunk cselekedni” – mondta Ursula von der Leyen.
Varga Judit igazságügyi miniszter szerint ez „élő bizonyítéknak” arra, hogy Brüsszel visszaél a hatalmával. Sebastian Kaleta, Lengyelország igazságügyi miniszter helyettese szerint a döntés „történelmi zsarolásnak” minősül. Az Európai Bizottság, az Európai Unió végrehajtó ága kezdeményezheti a támogatások megvonását, amelyet a 27 tagállam közül legalább 15-nek támogatnia kell. Egyes politikai elemzők szerdán úgy értékelték, hogy Magyarország esetében ez valószínűbb, mintsem Lengyelországgal szemben. A bizottság várhatóan a következő hetekben jelenti be, hogyan kíván eljárni.
„A bírósági döntés reményt ad, hogy Magyarországon véget ér a rendszerszintű korrupció, a demokratikus fékek és ellensúlyok szándékos lebontása”
– mondta Ligeti Miklós, a Transparency International Magyarország jogi igazgatója. Vincze Orsolya, a magyar korrupcióellenes szervezet, a K-monitor szakértője közleményében úgy fogalmazott, hogy az ítélet csak akkor hoz változást, ha az Európai Bizottság „elszántan élni fog vele”.
A szerdai döntés után Zbigniew Ziobro lengyel igazságügyi miniszter írta: „Ezt a sötét dátumot történelemtankönyvekbe fogják írni, de ez még nem jelenti a lengyel szabadságért és az EU-n belüli szabadságért folytatott harc végét”. Varga Judit úgy fogalmazott, hogy a bíróság döntését a közelgő magyarországi „gyermekvédelemről” szóló népszavazás indokolta. A népszavazás a tavaly elfogadott, az LMBTQ média anyagokat korlátozó törvényt követi, amelyet az EU bírált az uniós értékek megsértése miatt. „Brüsszelnek gondja van a gyermekvédelmi törvénnyel. Ez nem a jogállamiság kérdése”. – idézte Varga Juditot a Washington Post.
(Fotó: Az Európai Unió Bírósága, a Curia bírái a luxembourgi tárgyalóteremben 2020. december 1-jén, amikor elkezdik tárgyalni az Európai Bizottság által Lengyelország ellen indított kötelezettségszegési eljárás keretében az igazságszolgáltatásra vonatkozó, 2020. február 14-én hatályba lépett lengyel szabályozások ügyét.MTI/EPA)