Kimondom a nevet
Orbán Viktor nem szerette Márki-Zay Péter nevét kimondani, amikor még ő volt az ellenzéki összefogás kormányfő-jelöltje.
A portál szerint a baloldali miniszterelnök-jelöltet a korábbi munkáltatója a 3500 vállalatot képviselő Eurelectric nevű brüsszeli lobbiszervezetbe delegálta.
Márki-Zay Pétert 2011 és 2012 között az akkori hazai munkáltatója, az EDF–Démász az Eurelectric nevű brüsszeli lobbiszervezetbe delegálta – derítette ki a Kontra. A szervezet kimondott célja az európai villamosenergia-ágazatban tevékenykedő multik érdekeinek képviselete a brüsszeli döntéshozók felé. Az Eurelectric a közelmúltban többször is kifejezte a hatósági árszabályozással, vagyis rezsicsökkentéssel szembeni mérhetetlen ellenszenvét.
Ellenzik a rezsicsökkenést
Az Eurelectricet épp a francia EDF vezérigazgatója, Jean-Bernard Lévy vezeti. Vagyis a Márki-Zay Péter korábbi munkahelyének egyik egysége, az EDF áll az Eurelectric élén. A lobbiszervezet piacokról alkotott elképzelése egybevág a Márki-Zay által is képviselt liberális gondolkodással. Vagyis – véleményük szerint – az a jó, ha az állam minél kevésbé avatkozik be a piac működésébe a kiugróan magas energiaárak esetén. Tehát az olyan jellegű, a fogyasztókat védő intézkedéseket ellenzik, mint például a rezsicsökkentés.
Egy idei, Frans Timmermansnak írt levélben kimondottan követelték a romániai rezsicsökkentés eltörlését. Egy másik, 2016-os dokumentumban pedig a magyar szabályozást is kritizálták, és kifejtették, hogy az
„ágazat régóta vár az új árazásra, számukra előnyösebb tarifákkal”
Magyarországon.
A Kontra felhívja a figyelmet, hogy az ellenzéki miniszterelnök-jelölt egyik önéletrajzában sem tüntette fel, hogy a rezsicsökkentés környékén az Eureletric bizottsági tagja volt, pedig fontos lett volna erről tájékoztatnia a közvéleményt, hiszen a globális szervezet több évtizede bejáratos az uniós vezérkarhoz, rendszeresen fogalmazza meg véleményeit és iránymutatásait az Európai Bizottságnak.
Magyar tagozat is van az Eurelectricben
A portál folytatja a nemzetközi lobbiszervezet bemutatását. Az Eurelectric 3500 vállalatot képvisel 32 európai országban, vagyis túlmutat az Európai Unión. Tehát egy nagy tőkeerőt képviselő cégcsoportról van szó, amelynek vélhetően döntő befolyása van a teljes villamosenergetikai ágazatra egész Európában. Az elnökséget épp a francia EDF-vezérigazgató látja el: Jean-Bernard Lévy, aki korábban a francia ipari miniszter kabinetfőnöke is volt. Sőt, francia becsületrenddel és érdem/lovagrendi címmel is kitüntették. A szervezet alelnöke, egyben az Electrica SA vezérigazgatója a román Georgeta Corina Popescu, aki a francia EDF-vezérigazgatóhoz hasonlóan szintén bejáratos hazája politikai közegébe is, hiszen korábban az Energia Minisztérium államtitkáraként is funkcionált. A második alelnök, egyben az E.ON vezérigazgatója, Leonhard Birnbaum. 2008-ban alakult magyar tagozat is az Eurelectricben, amelyben természetesen az akkori EDF–DÉMÁSZ is tagként vett részt.
Az Eurelectric szerint növelni kellene az integrációt, és mindenképp szükséges lenne csökkenteni a politika befolyását a kiugró energiaárak esetén. Vagyis pontosan az olyan jellegű,
mint például a rezsicsökkentés. Egy másik, 2016-os dokumentumban a magyar szabályozás is megkapja a magáét, hiszen az Eurelectric ebben kifejti, hogy kockázatosnak találják a magyar szabályozási rendszert. Később arról is értekeznek, hogy a villamosenergia-szektor Magyarországon már évek óta várja az új árazási sémát, a számukra előnyösebb tarifákkal. A várakozás oka pedig érthető, hiszen a korábban MZP-nek is munkát adó multinacionális vállalatok nem kis profittól estek el a rezsicsökkentés bevezetése óta. Ennek oka pedig az, hogy a jobboldali kormányzat a fogyasztó kisemberek érdekeit helyezte előtérbe a külföldi multikéval szemben.
Szabad rablás
A Kontra úgy véli, a magyar embereket korábban kizsigerelő energetikai multinacionális cégek szeretnének visszatérni Magyarországra egy kormányváltást követően, hiszen a balliberális kormányok időszaka „szabad rablást” jelentett számukra. Márki-Zay Péter korábban is ezeknek a multiknak dolgozott, és ma is az ő érdekeiket képviseli többek között a rezsicsökkentés támadásával. Könnyen lehet, hogy ők állnak a hódmezővásárhelyi polgármester mögött.
A francia, német és olasz energetikai cégek térnyerése 1995-ben kezdődött Magyarországon, a baloldali kormányok pedig 2008-ra teljesen
Az így ellenőrizhetetlen helyzetbe került multik pedig kényük-kedvük szerint verték fel az árat. 2010-re hazánkban kellett a legtöbbet fizetni az áramért és a földgázért. A magyar emberek kifosztásából származó profit pedig külföldre vándorolt. Így nem csoda, hogy visszasírják ezt az időszakot a Márki-Zay mögött álló multik.
(Fotó: MTI)