Kontra: Márki-Zayval az áremelkedést hozó energetikai multik is jönnének vissza Magyarországra

2021. december 15. 12:31

A portál szerint a baloldali miniszterelnök-jelöltet a korábbi munkáltatója a 3500 vállalatot képviselő Eurelectric nevű brüsszeli lobbiszervezetbe delegálta.

2021. december 15. 12:31
null

Márki-Zay Pétert 2011 és 2012 között az akkori hazai munkáltatója, az EDF–Démász az Eurelectric nevű brüsszeli lobbiszervezetbe delegálta – derítette ki a Kontra. A szervezet kimondott célja az európai villamosenergia-ágazatban tevékenykedő multik érdekeinek képviselete a brüsszeli döntéshozók felé. Az Eurelectric a  közelmúltban többször is kifejezte a hatósági árszabályozással, vagyis rezsicsökkentéssel szembeni mérhetetlen ellenszenvét. 

Ellenzik a rezsicsökkenést

Az Eurelectricet épp a francia EDF vezérigazgatója, Jean-Bernard Lévy vezeti. Vagyis a Márki-Zay Péter korábbi munkahelyének egyik egysége, az EDF áll az Eurelectric élén. A lobbiszervezet piacokról alkotott elképzelése egybevág a Márki-Zay által is képviselt liberális gondolkodással. Vagyis – véleményük szerint – az a jó, ha az állam minél kevésbé avatkozik be a piac működésébe a kiugróan magas energiaárak esetén. Tehát az olyan jellegű, a fogyasztókat védő intézkedéseket ellenzik, mint például a rezsicsökkentés.

Egy idei, Frans Timmermansnak írt levélben kimondottan követelték a romániai rezsicsökkentés eltörlését. Egy másik, 2016-os dokumentumban pedig a magyar szabályozást is kritizálták, és kifejtették, hogy az

Magyarországon.

A Kontra felhívja a figyelmet, hogy az ellenzéki miniszterelnök-jelölt egyik önéletrajzában sem tüntette fel, hogy a rezsicsökkentés környékén az Eureletric bizottsági tagja volt, pedig fontos lett volna erről tájékoztatnia a közvéleményt, hiszen a globális szervezet több évtizede bejáratos az uniós vezérkarhoz, rendszeresen fogalmazza meg véleményeit és iránymutatásait az Európai Bizottságnak. 

Magyar tagozat is van az Eurelectricben

A portál folytatja a nemzetközi lobbiszervezet bemutatását. Az Eurelectric 3500 vállalatot képvisel 32 európai országban, vagyis túlmutat az Európai Unión. Tehát egy nagy tőkeerőt képviselő cégcsoportról van szó, amelynek vélhetően döntő befolyása van a teljes villamosenergetikai ágazatra egész Európában. Az elnökséget épp a francia EDF-vezérigazgató látja el: Jean-Bernard Lévy, aki korábban a francia ipari miniszter kabinetfőnöke is volt. Sőt, francia becsületrenddel és érdem/lovagrendi címmel is kitüntették. A szervezet alelnöke, egyben az Electrica SA vezérigazgatója a román Georgeta Corina Popescu, aki a francia EDF-vezérigazgatóhoz hasonlóan szintén bejáratos hazája politikai közegébe is, hiszen korábban az Energia Minisztérium államtitkáraként is funkcionált. A második alelnök, egyben az E.ON vezérigazgatója, Leonhard Birnbaum. 2008-ban alakult magyar tagozat is az Eurelectricben, amelyben természetesen az akkori EDF–DÉMÁSZ is tagként vett részt.

Az Eurelectric szerint növelni kellene az integrációt, és mindenképp szükséges lenne csökkenteni a politika befolyását a kiugró energiaárak esetén. Vagyis pontosan az olyan jellegű,

a fogyasztókat védő intézkedéseket támadják,

mint például a rezsicsökkentés. Egy másik, 2016-os dokumentumban a magyar szabályozás is megkapja a magáét, hiszen az Eurelectric ebben kifejti, hogy kockázatosnak találják a magyar szabályozási rendszert. Később arról is értekeznek, hogy a villamosenergia-szektor Magyarországon már évek óta várja az új árazási sémát, a számukra előnyösebb tarifákkal. A várakozás oka pedig érthető, hiszen a korábban MZP-nek is munkát adó multinacionális vállalatok nem kis profittól estek el a rezsicsökkentés bevezetése óta. Ennek oka pedig az, hogy a jobboldali kormányzat a fogyasztó kisemberek érdekeit helyezte előtérbe a külföldi multikéval szemben.

Szabad rablás

A Kontra úgy véli, a magyar embereket korábban kizsigerelő energetikai multinacionális cégek szeretnének visszatérni Magyarországra egy kormányváltást követően, hiszen a balliberális kormányok időszaka „szabad rablást” jelentett számukra. Márki-Zay Péter korábban is ezeknek a multiknak dolgozott, és ma is az ő érdekeiket képviseli többek között a rezsicsökkentés támadásával. Könnyen lehet, hogy ők állnak a hódmezővásárhelyi polgármester mögött.

A francia, német és olasz energetikai cégek térnyerése 1995-ben kezdődött Magyarországon, a baloldali kormányok pedig 2008-ra teljesen

liberalizálták mind a villamosenergia-, mind a gázszektort.

Az így ellenőrizhetetlen helyzetbe került multik pedig kényük-kedvük szerint verték fel az árat. 2010-re hazánkban kellett a legtöbbet fizetni az áramért és a földgázért. A magyar emberek kifosztásából származó profit pedig külföldre vándorolt. Így nem csoda, hogy visszasírják ezt az időszakot a Márki-Zay mögött álló multik.

(Fotó: MTI)

Összesen 34 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Nagypapa50
2021. december 16. 15:29
A Portfolia írja: az elmúlt években sokaknak az volt a benyomása, hogy az olcsó energia kora végleg beköszöntött. Az árak jellemzően alacsonyak voltak, nagy emelkedés nem volt a piacokon még középtávon sem, az olajlelőhelyek tovább szaporodtak, miközben a megújuló energia előretörése miatt úgy éreztük, hogy nem is igen lesz már szükségünk a fosszilis energiahordozókra, így az árak tovább csökkenhetnek. Ez volt az Új Remény, aminek pedig óriási a jelentősége, hiszen a közlekedés, a fűtés, az áramköltségekben is alapvető jelentősége van az energiahordozók árának, nem is beszélve azokról a befektetőkről, akik ezen a piacon is jelen vannak. A kijózanodás idén ősszel jött, amikor is a Birodalom Visszavágott és az árupiacokon nagyon megindult a kőolaj, és még inkább a földgáz árfolyama. Nos a Birodalom a német sötétzöldek képében lépett. Évekig épült az Északi áramlat II vezeték, majd amikor elkészült, és az oroszok fel is töltöttek gázzal, tehát már a szállítás elkezdődhetett volna, kiderítették a német hatóságok, hogy a németországi vevő cég nem felel meg mindenben az EU-s előírásoknak. Hagy addig hol voltak ezek a hatóságok, rejtély. Amikor viszont kiderül, hogy a vezeték - bár készen van - nem szállíthat adminisztrációs okok miatt, NA AKKOR SZÁLLTAK EL AZ ENERGIAÁRAK. S hogy miért nevezem sötétzöldeknek? Mert most a németek szénerőművel gyártják az áramot, mert náluk az atomenergia is szennyezi a légkört, s azt sem tudják, hogy a földgáz legnagyobb része (98 %-a) metán, melynek összetétele CH4. Azaz a metánban összesen 5 éghető atom van, 1 szén és 4 hidrogén, melyet ha elégetnek 1 CO2, és 2 H2O molekula, azaz víz keletkezik. A metán fajhője nagyobb, mint a széné, (alapvetően a gázban lévő hidrogének miatt) így ugyanannyi hő előállítása során a szénerőművekben lényegesen több szén kell, így lényegesen több széndioxid is keletkezik. S ha véletlenül a szén lignit, akkor egy csomó, nem éppen egészséges gáz is kijön a kéményen, mint pl kéndioxid. A földgázban lévő metán összetétele alapján 80%-ban hidrogéntechnológiát jelent! Forrás: általános iskola kémia tankönyv.
realista
2021. december 15. 17:34
Tiszta Rákosista propaganda duma. Mint anno: Elvtársak, mi építjük itt a jövőt, képzeljétek el mi lenne itt, ha visszajönnének a kapitalisták, még rágondolni is rossz!
Kiscsillag
2021. december 15. 15:52
Futóbolond. Hatalmas katasztrófa lenne az országnak, ha győzne.
Papamaci1957
2021. december 15. 14:48
Nem tudom hogyan kéne helyesen írni, de szerintem a Márki-Zayval forma nem felel meg a magyar helyesírás szabályainak. Talán az idegen nevekre vonatkozó szabályt kéne alkalmazni. Pl: Nelson Piquet-vel.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!