A jelenlegi (egyesült) ellenzék mértékadó elemzők szerint komoly zavarkeltésekre készül, sőt „nemzetközi forradalomreceptek” alapján „színes forradalmat” kíván végrehajtani a 2022-es választások környékén. Milyen konkrét jelek és megszólalások utalnak arra, hogy valóban számítanunk kell ilyesmire?
A törekvés nem új, az elmúlt években többször is megfigyelhettük, hogy a tüntetéseken egyre több a „show”, a megkoreografált elem, ami kimondottan a nemzetközi sajtó kameráinak szól. Ilyen például a nők előtérbe helyezése, amit számtalan külföldi megmozduláson láthattunk már. Fontos elem az is, hogy ezekkel az akciókkal
próbára tegyék, nehéz helyzetbe hozzák, hergeljék a rendőröket, hátha erőszakos fellépésre kerül sor.
Eddig ilyesmi szerencsére nem történt, a rendőrök állták a sarat – amit azért fontos kiemelni, mert ne legyenek kétségeink, bárhogyan verik is szét a tüntetéseket szerte Nyugat-Európában, a kettős mérce itt is működésbe lépne velünk szemben.
Az elmúlt években a magyarországi tüntetések nem váltak csodafegyverré, az ellenzéki politikusok pedig igen gyakran csak hátráltatták, nevetségessé tették ezeket a megmozdulásokat.
Ez a bizonyos „színes forradalom” leginkább egy ellenzéki vereség után valósulhatna meg? Vagy – úgymond – szükség lehet rá a baloldal '22-es győzelme esetén is? Gondolok itt (többek közt) az „alkotmánypuccs" ötletére, illetve általában azokra a megjegyzésekre, amelyek szerint egy „sima" demokratikus győzelem immár messze nem elegendő az Orbán-rendszer teljes körű lebontásához.
A baloldalon kialakult egy nagyotmondási verseny, a hangnem végletesen eldurvult, így olykor nehéz megmondani, hogy a szereplők csak egymásra akarnak licitálni, vagy tényleg komolyan gondolják mindazt, amit mondanak. A kétharmados törvények alkotmányozó többség nélküli megváltoztatása, sőt még az Alaptörvény illegitimmé nyilvánítása is kezd megragadni a baloldali jelöltek kommunikációjában.
Az alkotmánypuccs emlegetésével radikalizálni akarják az ellenzéki szavazókat,
valamint tovább hergelni azokat, akik eleve így gondolkodnak. Jogállami keretek között nem megvalósítható, amit ígérnek. Mindenesetre akár komolyan gondolják, akár csak kampányolnak, érdemes komolyan venni a fenyegetést. Persze, tegyük hozzá, a baloldali ellenzék ambíciói rendre elmaradnak a tényleges képességeitől.