Egyre aggasztóbb a helyzet: több vármegyében burjánzik az influenza, már sokan kórházba kerültek
Az első héten 220 ember került kórházba súlyos, akut légúti fertőzés miatt, közülük 26-an szorultak intenzív ellátásra.
Míg tavaly a koronavírus-fertőzés állt a megbetegedések hátterében, addig idén más dominál. 40 PCR-tesztből csak egy covidpozitív.
Az elmúlt másfél évben mindennapjainkat meghatározó koronavírus-járvány és az ellene való védekezés elfeledtette velünk, hogy egyébként más légúti megbetegedések is vannak a világon. Már csak azért is, mert a maszk és a távolságtartás ezek ellen a köznyelvben náthának nevezett betegségek ellen is védett, így tavaly szinte teljesen kimaradt például az influenzaszezon. Most szeptemberben viszont korlátozásmentesen kezdődött a tanév – és az említett betegségek menetrendszerűen jelentkeznek az óvoda és iskolakezdést követően, szeptember első heteiben.
„Egyre többen fordulnak háziorvosukhoz olyan tünetekkel, amelyeket az alsó- és felsőlégúti vírusok és baktériumok okozta légúti betegségekre vezethetők vissza” – mondja lapunknak Békássy Szabolcs háziorvos, a Háziorvosok Online Szervezetének alapítója. Kifejti, hogy az
szinte minden megbetegedésre jellemző most. A legnagyobb kihívást a háziorvosi praxisokban egyébként éppen ezért most pont az okozza, hogy ezeket a tüneteket nagyon nehéz elkülöníteni a covid tüneteitől. Békássy szerint ezek „tünettana tulajdonképpen teljesen megegyezik, így nagyon nehéz a differenciáldiagnosztikai tevékenységünk” – mondja. Olyannyira igaz ez, hogy, mint hozzáteszi, szinte csak antigén- vagy PCR-teszttel lehetséges megkülönböztetni, hogy covid vagy légúti fertőzés van a háttérben.
Fontos különbség, hogy míg tavaly ugyanebben az időszakban az orvoshoz ilyen tünetekkel fordulóknál szinte mindig a koronavírus volt a ludas, most viszont az egyéb légúti megbetegedések dominálnak és csak egy-egy esetben diagnosztizálják a koronavírus-fertőzést.
„Negyven PCR-vizsgálatra jut egy koronavírus-pozitív eset,
a fennmaradó 39 hátterében valamilyen egyéb légúti megbetegedés áll” – mutat rá a háziorvos.
Annak ellenére, hogy jelenleg ez az arány, Békássy óvatosságra int: ha valaki ezeket a tüneteket tapasztalja, addig, amíg nincs pontos diagnózis, maradjon otthon és kezdje el a házi patikában rendelkezésre álló szerekkel – lázcsillapító, vitaminok – kezelni magát, valamint értesítse telefonon a háziorvosát. Mint mondja, a telefonos konzultációt követően fog eldőlni, hogy szükség van-e PCR-tesztre, vagy rendelői vizsgálatra. Ez utóbbi kapcsán hangsúlyozza, hogy ilyen esetben a páciens mindig az orvossal előre egyeztetett időpontban menjen csak a rendelőbe, hiszen így előzhetjük meg, hogy a várótermekben fertőzésveszélynek tegyük ki azokat az idős krónikus betegeket, akik egyéb okból keresik fel a háziorvosi rendelőket.
Még nehezebb helyzetben lesznek a háziorvosok az influenzajárvány idején, merthogy az influenza és a koronavírus tünettana még inkább hasonló. „Az olyan markáns tünetek, mint a fejfájás vagy magasabb láz, ízületi fájdalmak, egyaránt jelentkeznek influenza és koronavírus-fertőzés esetén is” – hangsúlyozza Békássy Szabolcs.
Márpedig idén lesz influenzaszezon, nem úgy, mint tavaly, sőt, valószínűleg erősebb is lesz, mint a korábbi években. „Ennek az az oka, hogy
tavaly elmaradt a járvány, így a nyájimmunitás is meggyengült,
vagyis a gazdaszervezetek is fogékonyabbak lesznek” – teszi hozzá. Megbecsülni nem tudja, hogy mennyivel lesz több influenzás beteg, mint mondja ez függ a covid-pandémia felfutásától, a koronavírus esetszámoktól, és attól, hogy az egyik kórokozó mennyire szorítja majd ki a másikat.
Nemcsak a háziorvosokat állította kihívás elé a tavaly elmaradt influenzaszezon utáni időszak, de az Egészségügyi Világszervezet (WHO) is azt írta, hogy az idei évre elkészítse azt a vakcinát, ami az idei szezonra szükséges lesz. Mivel elmaradt tavaly a járvány, így nem volt tapasztalat arra vonatkozóan, hogy milyen vírustörzseket érdemes megcélozni az idei vakcinával. Ezt Békássy azzal egészíti ki, hogy voltak ugyanakkor olyan régiók, ahol felütötte a fejét egy-egy kisebb influenzajárvány, ez alapján állították össze az idei vakcinát.
Békássy szerint idén még inkább fontos, hogy az emberek felvegyék az influenza elleni oltást, nemcsak az egyéni egészség védelme miatt, hanem azért is, hogy a háziorvosok könnyebben diagnosztizálhassák a betegséget. Hiszen, ha a beteg be van oltva, akkor az orvos egy lehetőséget nagy biztonsággal már ki tud zárni.