Mi változott az elmúlt tíz-húsz évben környezetvédelem szempontjából a családokban és a társadalomban?
Sokkal inkább előtérbe került a kérdés, beszélünk róla, jobban figyelünk a környezetünkre. Utóbbiban segítenek nekünk az óvodák és iskolák, de a látásmódunkat a pandémia is formálta. A bezártság arra ösztökélte a családokat, hogy kiránduljanak, a kisebb lakókörnyezet felfedezése után pedig Magyarországot is elindultunk jobban megismerni. Ennek hatására is egyre jobban előtérbe került a környezetvédelem.
A szelektív szemétgyűjtés és a mosható pelenka is előremutató kezdeményezés, de mennyit nyom ez a latban, ha a szennyezés nagymértékben inkább a vállalatok és nem a magánszemélyek sara?
Valóban apró lépés a szelektíven gyűjtött szemét és a mosható pelenka is.
Sokkal többre van szükség, ez tény.
Azt gondolom, hogy a gyártókat is rá kellene szorítani arra, hogy ne csak kis kiszerelésben árulják például az élelmiszert. Végtelenül felbosszantanak a mini joghurtos poharak, és egy 40 dekás margarin sem elég még egy hétig sem egy nagycsaládnak.
Említette az oktatási intézmények szemléletformáló szerepét is.
Vannak már zöld óvodák, iskolák, olyan remek kezdeményezésekkel, mint a mintakertek. Kinyílt a világ, az ügyes és kreatív óvónők nagyon sok mindent meg tudnak mutatni a gyerekeknek. Fontos is, hogy megtanítsuk őket a környezetünk szeretetére és tiszteletére, de arra is figyelnünk kell, hogy ne váltsunk ki bennük szorongást, ami esetleg olyan gondolatokhoz vezethet, hogy csak úgy tudjuk megmenteni a Földet, ha nem vállalunk gyerekeket. A túlnépesedés kihívás, de Európában jelen pillanatban nem az.
Mit gondol, mennyire valós probléma a klímaszorongás a magyar fiatalok között?
A klímaszorongás itthon is létezik, a 17-24 év közöttieket érinti leginkább,
de hogy mennyire káros, azt csak a jövőben fogjuk látni. Most viszont az látszik, hogy a magyar fiatalok bíznak a jövőben, a kormány családpolitikai intézkedéseinek köszönhetően is, mernek gyereket vállalni.
Egyetért azzal, hogy a túlfogyasztás sokszor örömpótlék?