A Transparency International konferenciáján tartott előadást Tölgyessy Péter alkotmányjogász, „Politika mindenek előtt – a joguralom rendjének helye Orbán Viktor rendszerében” címmel – számolt be a HVG.
Tölgyessy Péter szerint hazánk Nyugat peremvidékén, a legkeletibb részén van. Az alkotmányjogász szerint „az elit folyamatosan járt Nyugat-Európába, ahol elkápráztatták a katedrálisok, viszont eszébe jutott, hogy Budán egy hétig élhet abból a pénzből, amit Rómában elkölt egy ebédre”.
A Habsburg uralom és a dualizmus korának bemutatását követően jutott el 1989-hez, ahol kiemelte: míg a háború előtt Finnország, Spanyolország és hazánk gazdasági és társadalmi mutatói hasonlóak voltak, az előbbi kettő fel, míg mi „lezárkóztunk” Európától, és így értünk el 1989-hez, mely egyúttal lehetőségként mutatkozott ennek a lemaradásnak a behozatalára, mely vágyálom azonban nem teljesült.
„Tölgyessy szerint azt is látni kell, hogy a térség egészében sem sikerült a felzárkózás, és a Nyugat magországait is súlyos válság sújtja, aminek a mértékét utólag lehet csak megmondani. Azzal folytatta, a 2008-as válság miatt végbement egy korszakváltás, amit 2015-16-ban egy politikai is követett. Az alkotmányjogász szerint a legfontosabb gazdasági változás az volt, hogy míg korábban az emberek 80 százaléka a középosztályhoz sorolta magát, és a fiatalok 90 százaléka jobban élt, mint a szülei, addigra most 60 százalék ugyanúgy, vagy rosszabbul él” – összegzi Tölgyessy szavait a HVG beszámolója.
Kelet és Nyugat között viszont a döntő különbség Tölgyessy szerint az, hogy utóbbi jogállam jogbiztonságot, világos játékszabályokat kínál, ahol a siker nem a szabályokon, hanem a játékosokon múlik. Focihasonlattal élve azt mondta, „nem attól lesz egy csapat világbajnok, hogy nagyobbra állítják az ellenfél kapuját, hanem attól, hogy jobbak a játékosok”.
Orbán „második rendszerváltása” előtt, 2009-ben egy nagy nemzetközi felmérésből kiderült, hogy a kapitalizmust, a joguralmat és a politikai váltógazdaságot legkevésbé a magyarok fogadják el, még az ukránoknál is rosszabb eredmény született itthon – emlékeztetett Tölgyessy Péter. „Ahogy a sikertelenül felzárkózó országokban gyakorta megtörténik, az új kormány a legitimációját már nem a nyugatos mintakövetésből, hanem a nemzeti érdekek képviseléséből vezette le” – folytatta előadását Tölgyessy Péter.