Félidőben vagyunk, lehet, hogy az MSZP megéli a végét. Akinek halálhírét keltik, sokáig él.
M.Á.S.: A magyar baloldal, miután látta a Szovjetunió agóniáját és hanyatlását, gyorsan más forrásokat keresett a gondolatimporthoz. Kezdetben az eurokommunizmus, majd a svéd szociáldemokrácia volt a példaképe, amelyeket megpróbált másolni. Horn Gyula példája jól mutatta, hogy egy tehetséges politikus, felismerve az idők jelét, 1989-ben kommunista apparatcsikból nyugaton is elfogadott szociáldemokrata lehetett. Később, Gyurcsány Ferenc alatt pedig a „harmadikutas” szociáldemokráciát másolta a párt, jól értesültek szerint a volt kormányfő-pártelnök komolyan tervezte a pártnévváltást is, felvállalva a „szociáldemokrata” elnevezést.
A szavak és programok szintjén tehát kevesebb probléma volt a szociáldemokrata jelzővel, a gyakorlatban azonban sokkal inkább,
mivel a rendszerváltozás után kormányon töltött 12 évben végig neoliberális politikát folytatott az MSZP. Mivel tíz éve ellenzékben vannak, most is csak a „szavak szintjén” értékelhető a párt, s ezek között a nemzetközi szociáldemokrata szótár kulcskifejezései megtalálhatóak.
Résztvevők az MSZP „Szövetségben Európával” című kampányrendezvényén az Europe Congress Centerben 2019 májusában
A felmérések szerint az MSZP harminc éves történetének mélypontján van. Milyen rossz döntések, hibák történtek, amelyekről a párt tehet, illetve melyek azok a körülmények, amelyekről nem tehet, de ellene hatottak?
G.B: Horn Gyula még ügyesen menedzselte az MSZP eredendően strukturális ellentmondásait, utána azonban Gyurcsány Ferenc pódiummutatványai következtek, egy ideig – a megtéveszthetőek számára – sikeresen.
A baloldaliság minden elemének „látványos” feladása ráadásul szembetűnő kormányzati inkompetenciával párosult:
Gyurcsány e tekintetben valóságos tankönyvi dilettánsnak bizonyult. Ez akkor is így volt, ha a világválság nem kedvezett senkinek, így az MSZP-nek sem.
P.Á.: Szerintem egyetlen nagy hiba volt: hogy a párt túlzottan elkábult a Blair-i irányvonaltól. Nem baj, hogy tanult, sőt, de kritikusabbnak kellett volna lenni. A 2008-2009-es válságról nem tehet, de ez tette be a kaput a Gyurcsány-kormánynak.
M.Á.S.: Volt egy kiinduló tehertétel a párton az elődpárt és a rendszerváltozás alatti vagyonátmentés, az örökölt államadósság terhe és a társadalom súlyos veszteségei miatt. Ezt követte a Bokros-csomag, amely neoliberális elvei ellenére nem ártott a párt népszerűségének – beszédes, hogy az egykori pénzügyminiszterről, és nem a kormányfő Horn Gyuláról kapta nevét. Az MSZP megmaradt a „kisemberek” és a posztkommunista elit szövetségének. Utóbbit Gyurcsány Ferenc robbantotta fel – a neoliberális válságkezeléséért, a döntéseiért az őszödi beszéd után nem tudta, vagy talán szereplési vágya miatt nem is akarta áthárítani a felelősséget. Ekkor vesztette el a kis egzisztenciával rendelkező szavazótáborának jelentős részét a párt. 2010 után Gyurcsány Ferenc már nem belülről erodálta az MSZP-t, hanem nyíltan fellépett ellene a monopolhelyzet felszámolásával, a DK megalapításával. A baloldalinak nevezett pártok közötti versengés tovább erodálta az MSZP-t, amelynek ma már elsősorban hagyományőrző szavazói vannak, a Gyurcsány-párt 2018 utáni erősödése a karrieristákat közülük is elcsábította.
A terhes múlt, a kormányzási imázskárok és a fokozatosan romló versenyhelyzet tehát az MSZP rákfenéje.
Az MSZP tudja, hogy a tőle elpártolt baloldali szavazókat úgy vonzhatja vissza, ha markáns baloldali, szocdem párt lesz. Hogyan lehetséges a visszatérés a neoliberális vágányról a szocdem vonalra?
P.Á.: Erre egyszerű a válasz: mozgalom kell. Ki kell lépni Budapestről és a megyeközpontokból, járni kell az országot, szerveződni – ahogyan a régi szociáldemokrata pártok tették, vagy éppen a Fidesz a polgári körökkel.
Először közösséget kell építeni, éreztetni az emberekkel, hogy foglalkoznak velük. Beszélgetni. Utána jöhet az ideológiai munka,
az emberek igényeire reagálva.
M.Á.S.: Lehet, hogy ez a vonat már elment. Ha mégsem, akkor a Horn Gyula idejében még megvolt kisegzisztenciák felé kellene nyitnia a pártnak, de ehhez nemcsak szép plakátok, hanem hiteles politikusok is kellenek, akik a terepmunkát el tudják végezni. A rezsicsökkentés ellenzése vagy a tizenharmadik havi nyugdíj visszaállításának kritikája azonban nem arra utal, hogy az MSZP megértette volna az „idők jeleit”.
G.B: Sohase mond, hogy soha – tartja a mondás. Most mégis mondom. Ennek a brand-nek – pestiesen szólva – annyi.
Frans Timmermans, az Európai Szocialisták Pártjának csúcsjelöltje és Tóth Bertalan, az MSZP elnöke az MSZP „Szövetségben Európával” című kampányrendezvényén 2019 májusában
Az MSZP-brand valóban sérült brand, viszont közismert. Miként lehetne újraépíteni?
G.B: Politikailag sehogy. A szellemi megújuláshoz pedig nem elegendőek a néhol esetleg mégoly színvonalas baloldali „skanzenek” sem. Lakni aligha lehet bennük, ha a nemzetet kidobják az értékvilágukból. Ma nem létezik releváns társadalomkritika a neoliberális globalizmust megrendszabályozni kívánó, korszerű nemzetfelfogás nélkül.
M.Á.S.:
A szegfűs logó újrarajzolása biztos nem elég. A brandet nem grafikusok építik, hanem a célkitűzések,
a párthoz köthető arcok, az emlékezetes döntések, küzdelmek. Ehhez 2022-ig az idő erősen korlátozott. Tegyük hozzá, hogy a közös lista terve miatt az önálló brandépítést az MSZP nem is ambicionálja: már sajtótájékoztatókat sem tartanak egyedül. Sokkal valószínűbb, hogy 2022 után egy új, egységes baloldali párt jön létre a közös lista alapjain.
P.Á.: A mozgalomépítésnek, a lokális kötődések ápolásának kell az első helyen állnia. Utána jöhet az ideológia.
Baloldali narratívák, társadalmi támogatás, hatalomra törekvés
A baloldal hagyományosan a munkásrétegek képviselője. Hogyan állnak ezzel a vállalással a nyugat-európai szocdem pártok, illetve itthon az MSZP?
G.B: Az a hagyomány már régen a múlté. A középosztályosodás (ami felé a munkások is törekszenek) mindenütt néppárti fordulatot eredményezett a baloldalon belül is. Nem is ez a baj, hanem az, hogy eközben
a leszakadó társadalmi rétegeket a baloldal „elengedte”. Vagy azzal hitegeti, hogy a profitból majd nekik is lecsorog.
Hát, nemigen csorog le. Ami az MSZP-t illeti: az a helyzet, hogy a szocialista pártot a „roncstársadalom” sosem érdekelte. Ja, ahol a tőkét építik, ott hullik a forgács – hogy egy klasszikus bolsevik mondást kifordítva citáljunk ide.
P.Á.: Kicsit túl van misztifikálva ez a „munkás vagy nem munkás bázis” kérdés. A régi szociáldemokrata pártok elsősorban a szakmunkásságot értették a munkások alatt. A szociáldemokrata kultúrában sok minden (olvasókör, kórusmozgalom..., stb.) kifejezetten ezen réteg igényéből táplálkozott. Mindig voltak értelmiségi, kispolgári, sőt néhol földműves rétegek is a szociáldemokrata mozgalmakban, és fordítva: a katolikus munkás választhatta a kereszténydemokrata pártot Olaszországtól Bajorországig, Írországban vallási és nemzetiségi kötődés mentén adta voksát. S voltak mindig bevándorlás-ellenes munkásszervezetek is. A mai helyzetet illetően: nyilvánvaló, hogy a nyugat-európai pártok egy tévedésben vannak, amikor keresik a régi, szakszervezetbe tömörült kékgalléros munkásságot, amelyet a ‘90-es években elengedtek (bár nem mindenütt: a svéd szakszervezeti mozgalom 90 százaléka ma is a szociáldemokrata pártra szavaz). Közben szem elől tévesztik azokat, akik még kiszolgáltatottabbak: a nem szervezett, egyik állásból másikig sodródó prekariátust. A prekárius dolgozók a fél- és negyedállásban vergődők, a diplomás munkanélküliek, a mezőgazdasági dolgozók – ez mind egy kiszolgáltatott réteg. Ami az MSZP-t illeti, vitathatatlan a felelőssége.
A párt nem ápolta kapcsolatait a kisvárosi, falusi szervezetekkel, ezért azok lassan elhaltak.
Nyilvánvaló, hogy az MSZP-nek a nagyvárosokon kívül az ország szegény vidékein lenne keresnivalója, nemcsak a munkásság körében (ott is), hanem a prekariátus és a mezőgazdasági népességben is.
M.Á.S.: Átalakult a munkásosztály, és több kutatás szerint is a nemzeti érdeket védő jobboldallal kezdett szimpatizálni. Marx híres tézisét cáfolva kiderült, hogy a munkásoknak igenis van hazájuk. Ehhez jön, hogy Magyarországon a szakszervezeti mozgalom különösen rossz állapotban van, így a munkásérdekek képviselete a munkásosztály érdektelensége és a szervezeti háló hiánya miatt is nehézkes.
Élő szobor az MSZP majálisán 2014. május 1-jén a Városligetben
Középosztály megerősítése, köztársasági eszme, a demokrácia értékeinek hangsúlyozása. Ezeket egy nagyszámú, baloldali érzelmű szavazói réteg a magáénak tudja, mégsem voksol az MSZP-re. Hol vannak a szavazóik? Miért nem vonzzák be ezt a réteget?
G.B: Miről is szól az egyik alapmese? Aki egyszer hazudik, az még OK, aki kétszer, hát, fogcsikorgatva bár, de még az is elmegy. A harmadiknál azonban már nincs bizalom, akkor sem, ha tényleg jön a farkas. És jött is. Szerencsére a szavazók okosabbak, mint a politika és a média.
M.Á.S.:
A szavazók nemcsak az értékeket és a kommunikációs üzeneteket nézik, hanem a hitelességet és a vezetők alkalmasságát is.
Mivel az MSZP-nek vannak versenytársai már, így választék áll a választók előtt is.
P.Á.: DK, Momentum, LMP, újbaloldali körök, sőt, Jobbik 3.0…, a választóknak van bőven választásuk.
Kitörési pont és szavazóvonzó tényező a zöld politika beépítése a szocdem programba. Sikerült-e a baloldali pártoknak hitelesen inkorporálni a zöldek témáit? Illetve sikerült-e nekik ezt „baloldali” témaként elszipkázni a jobboldali pártok elöl?
P.Á.: A zöld téma ma már minimum. A fiatal generációknak ez éppoly természetes, mint a romantika nemzedékének a nemzetben gondolkodás. Az összes nagy párt szenved attól, hogyan lehet egyszerre zöldnek is lenni, meg a gazdasági hatékonyságot is képviselni. A baloldal még messze nem zöld teljesen, de iszonyú erőfeszítéseket tesz annak érdekében, hogy összebékítse a zöld és a piros színt. A nyugati közbeszédben már elfogadott a kettejük szövetsége, Magyarországon még nem annyira – sőt, a magyar baloldal egy része és az ökopolitika híveinek egy része között van egy jókora ellenszenv egymás iránt. A zöldek egy része ma értékeiben kulturálisan konzervatívabb, mint a magyar baloldal.
Valószínűleg nem lesz egyetlen magyar zöld párt, hanem minden pártban lesznek zöldek, akik amolyan klánszövetséget alkotnak
– szívesen ölre mennek majd, ha a pártjukról és a kulturális értékekről van szó, de összefognak, amint a globális és hazai környezetszennyező beruházásokat, nagybirtokokat, techcégeket kell ütni.
G.B: Én inkább azt látom szerte a világon, hogy a zöldek inkorporálják a szocikat. Németországban ez a trend már eléggé előrehaladott. Magyarországon, ahol se erős zöld párt, se markáns baloldal nincs, ez a kérdés egyelőre meglehetősen akadémikus.
M.Á.S.: A koronavírus okozta gazdasági nehézségek közepette a zöld politikáról szóló üzenetek nehezebben közvetíthetőek. Jól mutatja ezt Greta Thunberg „munkanélkülivé” válása. Középtávon azonban igaz, hogy a jobb- és a baloldal között zajlik a szellemi küzdelem e téren. Magyarországon 2019 végén a jobboldal gyors felzárkózási kísérletet indított el.
Az MSZP és a DK liberálisokkal, zöldekkel és nemzeti radikálisokkal készül szövetségben kormányváltásra. Az SPD példája azt mutatja, hogy a párt a CDU-val kormányozva amortizálódott, elvesztette határozott baloldali arculatát. Az MSZP-t nem fenyegeti a feloldódás veszélye az ellenzéki összefogásban?
M.Á.S.:
Az MSZP már túl van ezen, a német SPD 15 százalék körüli támogatottságáról csak álmodhat.
A magyar helyzet különlegessége az volt, hogy nem egy nagyobb párt vette át az MSZP programját (ahogy a CDU az SPD-jét), hanem egy kisebb párt, az SZDSZ kényszerítette rá az MSZP-re a sajátját.
P.Á.: Dehogynem, az MSZP-t nagyon is fenyegeti a feloldódás veszélye. De van más választása, mint az összefogás? Nincs. Ha nem megy bele, rásüthetik, hogy kerékkötő.
G.B: AZ SPD-CDU viszony más rugókra jár: a mai CDU tudatosan szipkázza el az SPD tematikáit és szavazóit. A középpártokat sújtó elitkritika azonban mindkettejüket (mind a hármójukat, hiszen van egy CSU is) érinti. De az MSZP közel sem akkora súlyú párt, mint az SPD vagy a német zöldek;
a 2022-es éven valahogy még átevickélhet, de lehet, hogy már előbb ott találja magát Gyurcsányék bendőjében
– ahová ma már szerintem vágyik is.
***
fotó: Földházi Árpád, Paár Ádám, XXI. Század Intézet, MTI