Gigantikus közhely, mégis így van: az élet a legjobb forgatókönyvíró

2020. november 13. 17:38

Az Eb-re jutás, ha tetszik, ha nem, visszamenőleg igazolja az elmúlt évtized erőfeszítéseit, azt a kormányzati politikai akaratot, hogy a magyar futballt újjá kell éleszteni – mindannyiunk örömére.

2020. november 13. 17:38
Szöllősi György
Szöllősi György

„Gigantikus közhely, mégis így van: az élet a legjobb forgatókönyvíró. A magyar válogatottnak a 2020-as Európa-bajnokságra vezető útját annál több akadállyal telerakni, annál jobban elhúzni, megcsavarni, újrakezdeni, majd annál több izgalommal fűszerezni és megint újrakezdeni, mint ahogyan az alakult, egyetlen sorozat- vagy drámaíró sem tudta volna, mert amikor már mindenki a sima végkifejletet és a happy endet várta, a sors – és a világjárvány – még »visszaváltatta« a jegyét húszezer magyar szurkolóval, karanténba száműzte, leválasztotta csapatáról a hadvezért, Marco Rossi szövetségi kapitányt, és az Izland elleni meccs sem lehetett volna izgalmasabb, fordulatosabb. Az már igazán ügyetlen és olcsó, hatásvadász mellékszál volt a Szerzőtől, hogy a válogatott első számú sztárjaként kezelt, (nem véletlenül) legértékesebbnek tartott Szoboszlai Dominik esetében naponta változott, hogy játszhat-e, vagy sem Izland ellen a »mindent eldöntő«, az MLSZ elnöke, Csányi Sándor által is az év meccseként várt pótselejtezőn. Mindent, vagyis azt, hogy a történelemben először (és ki tudja, legközelebb mikor) pályára lép-e hazai pályán egy nagy tornán a magyar válogatott. Ilyen értelemben nem is az év, hanem az évszázad meccséről is beszélhetnénk, ha közben azért nem jártunk volna két vb-döntőn, mondjuk, és ha nem foglalta volna már le ezt a titulust a magyar labdarúgás históriájában egy 67 évvel ezelőtti (igaz, azt a múlt században játszották) összecsapás.

Szóval, még el sem kezdődött ez az egészen különleges körülmények között ránk köszöntő találkozó, máris belefásultunk az izgalmakba, a megpróbáltatásokba, a folyton cserélődő jó és rossz előjelek váltakozásába. És mindezek után bármennyire is kegyetlenül igazságtalannak vagy éppen túlzóan leegyszerűsítőnek tűnik, a szurkolói lélektan örök működése alapján biztosra vehető: most jó ideig mindent, ami a magyar futballal kapcsolatos – tudatosan vagy önkéntelenül, de – ez alapján az egyetlen, különös körülmények között megrendezett mérkőzés alapján fognak megítélni az emberek.

Az Eb-re jutás, ha tetszik, ha nem, visszamenőleg igazolja az elmúlt évtized erőfeszítéseit, a stadionépítéseket, a külföldi edzők szerződtetését, a nulláról induló, hatalmas nemzetközi versenyben munkához látó akadémiák tevékenységét, a klubok megújítását, a sportfogadásból befolyó összegek és a televíziós jogdíjak becsatornázását a finanszírozásba, magát a taorendszert, egyszerűbben: azt a kormányzati politikai akaratot, amely a zászlajára tűzte, hogy az agonizáló, rövid távon csak vesződséggel járó és népszerűségvesztést hozó magyar futballt újjá kell éleszteni – mindannyiunk örömére. A sorrendben harmadszor is európai csoportkörig jutó magyar klubok sikere, a régióból egyedüliként a BL-ben vitézkedő Ferencváros helytállása, az egymás után másodszor is az Eb-re kvalifikáló magyar válogatott diadalútja immár nem szerencsés, egyszeri fellángolás csupán, hanem a megfordított trendek újabb jele, fontos állomása. Napra pontosan 25 éve jelent meg az első írásom a Nemzeti Sportban, a 13. oldalon. Ez volt az első mondata: »Tudjuk, hogy manapság nagyon nehéz a magyar sport helyzete«. Ezt ma már nem állítanám. És ha hiszik, ha nem, aznap, 1995. november 13-án az NS címlapján egyetlen szó sem esett a futballról. A mai címlapra – hogy is mondjam – ez sem teljesen igaz.”

Összesen 64 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Robur
2020. november 13. 22:12
Nem, nem igazolja.
Armageddon
2020. november 13. 21:03
Nem a győzelem a fontos, hanem a részvét...
bunko_jobbos
2020. november 13. 20:18
Többek között Izland is úgy küzdötte fel magát erre a szintre, hogy elkezdtek stadionokat meg "futballházakat" építeni. Költés nélkül nem megy. Azt csak a lipsik akarják bemagyarázni, hogy ha ugyanannyit költünk pl. egészségügyre, de privatizáljuk, akkor jobb lesz, mert hatékonyabban hasznosulnak a pénzek. :-)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))
Tordai Kadosa
2020. november 13. 18:56
Ez jó írás .Hajrá foci,hajrá magyarok! Tegnap a meccs utáni sajtótájékoztatón. Az általam egykor kedvelt L CS ellenzéki újságíró ezt kérdezte Cosimo Ingusciotól" Miért játszottunk nyögvenyelősen és görcsösen az első 15 percben. Nem ám gratulált az EB-re jutásra. Na ez jól jellemzi az egész ellenzéket, mindenben meglátják a rosszat.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!