Jeremy Mayer, a washingtoni George Mason Egyetem politológia-professzora
Van-e tehát olyan reális forgatókönyv, amely alapján mégis Donald Trump győz? Vagyis olyan helyzet, amikor ő viszi el a „csatatér-államok” elektorainak nagy részét?
Van olyan forgatókönyv, hogy Trump győz, de ahhoz a még bizonytalan,
az utolsó pillanatban voksoló állampolgárok körében nagyot kell hasítania.
A probléma ezzel az, hogy jelen pillanatban éppen az történik, hogy rekordszámú szavazó van, akik már le is adták a voksukat, így Trumpnak a maradék szavazók közül nagyon sokat kell megnyernie magának. Akkor látom ezt egyedül lehetségesnek, ha például az utolsó pillanatban valami nagy durranás lökést adna a kampányának, vagy kitörne valamilyen eget rengető botrány Bidennel kapcsolatban. És még az is szükséges lenne, hogy a peremvárosi fehér nők valamilyen oknál fogva tömbszerűen rá szavaznának. Akkor lehetséges.
Mennyire erős Biden, illetve Trump kampánya? Mik a fő üzeneteik?
Nem a Trump-kampány vagy a Trump-stáb az oka annak, hogy nem érik be Bident – maga a jelölt az oka; a baj forrása maga Donald Trump. És valamilyen módon talán nem is igazán ő, hanem a koronavírus-járvány, illetve az, ahogy azt (nagyon rosszul) kezelte.
A Biden-kampány a lehető legkeményebb dolgot csinálta: a nagy semmit.
A politikában néha az a legbölcsebb döntés, ha valaki megőrzi a hidegvérét, és minden vihar ellenére rendületlenül azt csinálja, amit eredetileg akart – de ez egy őrület tud lenni. Például, John Kerry a 2004-es kampányban nem reagálta le a vietnámi múltjával kapcsolatos vádakat, és ez a tétlenség később nagy hibának bizonyult. Biztos sokan javasolták Bidennek, hogy azonnal, keményen vágjon vissza a fiát, Hunter Bident illető vádakra, de ő nem tette, és a kampánystábja sem reagált. Szerintem nagyon jó döntést hoztak. Ugyanis így Trump kifulladt a vagdalkozásban, ők pedig szépen, nyugodtan vezetik a felméréseket, és menetelnek a győzelem felé.
A demokraták szerint ha nagy a részvétel, és a fiatalok, valamint az etnikai kisebbségekhez tartozó állampolgárok elmennek szavazni, az nekik kedvez. Így van?
Igen, ez igaz. A republikánus tábor, illetve Trump szavazóbázisa öregebb és fehérebb, mint az átlagos amerikai választói réteg. Ez a szavazótábor nagyon hasonlít a Brexitet támogató brit bázis összetételéhez az EU-ból való kilépésről szóló brit referendum idején, vagy a magyar, a lengyel, az olasz populista jobboldali szavazótáborhoz. Trump mögött áll még egy támogatói réteg: a vidéki Amerika, az agráriumban dolgozók tömegei. Amerikában a fiatalok szavazási kedve hagyományosan sokkal alacsonyabb, mint az idősebb állampolgároké. Ha azonban a fiatalok tömegesen kezdenek elmenni voksolni – ahogy ez megtörtént 2018-ban is egyébként a félidős választásokon –, az rossz hír Trump számára.