Lampedusa polgármestere nyílt levélben kért segítséget

2020. augusztus 20. 20:22

Biztonsági és járványügyi vészhelyzet alakult ki a továbbra is migránsokkal teli Lampedusa szigetén a polgármester Salvatore Martello polgármester szerint, aki nyílt levélben sürgetett ismételt megoldást a kormánytól csütörtökön.

2020. augusztus 20. 20:22
null

Salvatore Martello a sajtóban közölt felhívásában kijelentette, hogy a Giuseppe Conte vezette kormány „nem képes garantálni a rendet és az egészségügyi biztonságot a szigeten”. „Nem lehet tovább elhallgatni, ami Lampedusán történik” – írta a dél-olaszországi sziget első embere. Salvatore Martello megjegyezte, Lampedusa hatóságai és lakosai az elsők között állnak ki az emberi jogok védelme mellett, „de elfogadhatatlannak találjuk, hogy Lampedusa magára maradjon a legvadabb politikai manőverezés viharában”. A polgármester arra utalt, hogy szerinte az olasz kormány saját migrációs politikája érdekében Lampedusát áldozza fel. Lampedusán csütörtök este 1159 migráns tartózkodott, miközben a helyi regisztrációs központ kevesebb mint kétszáz személyes.

Salvatore, ismertebb nevén Toto Martello 1993 és 2002 között a baloldali Demokrata Párt (PD) színeiben volt Lampedusa és a közeli Linosa szigetének első embere. Két évvel ezelőtt tért vissza a polgármesteri székbe független jelöltként. A nyár eleje óta sürgeti a vészhelyzet elrendelését a belügyminiszter Luciana Lamorgesétől és a miniszterelnök Giuseppe Contétől. A belügyminiszter július 20-án mérte fel a helyzetet Lampedusán, azonnali segítséget ígért.

Kezdetben a többségében tunéziai, tehát gazdasági bevándorlónak minősülő migránsokat Lampedusáról Szicíliába szállították át, de a szicíliai polgármesterek tiltakozása miatt az áthelyezésekre üteme egyre lassult, majd leállt. Nello Musumeci szicíliai kormányzó már azt sem engedélyezi, hogy a Lampedusáról átvett bevándorlókat ideiglenesen egy sátortáborban helyezzék el.

Salvatore Martello utoljára augusztus 3-án intézett ultimátumot a Conte kormányhoz. „Egyenlőre nem történt semmi. Érthetetlen, hogy a kormány miért nem cselekszik. Úgy tesznek, mintha számukra ez a helyzet teljesen normális lenne, miközben rendkívüli migrációs, egészségügyi és biztonsági helyzet alakult ki” – mondta augusztus elején az MTI-nek.

A belügyminiszter augusztus első hetében karanténhajót küldött Lampedusa partjaira: az Azzurrán jelenleg hétszáz migráns tartózkodik. Azóta egy másik hajó is lehorgonyzott a szigetnél, az Aurelián már kétszázötvenen vannak. Luciana Lamorgese hétfőn Tunéziában egyeztetett a március óta Olaszországba, majdnem kivétel nélkül Lampedusa szigetére, érkezett több mint hétezer tunéziai visszatoloncolásáról.  

Olaszország többi kormányzója és polgármestere is nemet mond a migránsok átvételére Lampedusáról. Az északi Piemonte tartományi elnöke, Alberto Cirio tiltakozását fejezte ki, amiért hetvenhat migránst be kellett fogadnia, majd egy részük megszökött a nekik kijelölt szálláshelyről.

(MTI)

Címlapképen: Észak-Afrikából érkezett, Európába igyekvő illegális bevándorlók testhőmérsékletét mérik meg a legdélebbi olasz sziget, Lampedusa kikötőjében 2020. augusztus 3-án. A sziget túlzsúfolt befogadóállomásán mintegy 700 migráns tartózkodik. Fotó: MTI/EPA/ANSA/Alessandro Di Meo

Összesen 19 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Leo3
2020. augusztus 21. 11:37
Magyarán: A ballib polgármester véleménye gyökeresen megváltozott, miután találkozott a valósággal.
NTLLK
2020. augusztus 21. 10:32
Edd meg, amit főztél, barátom! Csak az ,,alattvalóidat,, sajnálom, akik remélem jól reggbe súgnak hamarosan!
Kisfrocs
2020. augusztus 21. 08:37
MIGRÁNUMOK ...Hol érzik jó magukat és hol nem. Gázában nem boldogok Líbiában nem boldogok Marokkóban nem boldogok Tunéziában nem boldogok Jemenben nem boldogok Irakban nem boldogok Nem boldogok Iránban Nem boldogok Pakisztánban Nem boldogok Afganisztánban Szíriában nem boldogok Libanonban nem boldogok Bahreinben nem boldogok ... Tehát HOL boldogok? Németországban boldogok Franciaországban boldogok Angliában boldogok Izraelben boldogok Boldogok Hollandiában Boldogok Belgiumban Spanyolországban boldogok Boldogak Olaszországban Ausztráliában boldogok Boldogok az Egyesült Államokban Boldogak Kanadában Boldogak Svédországban Norvégiában boldogok Ausztriában boldogok Boldogak Svájcban Még Szlovéniában is boldogok ... Röviden: boldogok minden NEM muszlim országban. És KIT hibáztatnak a szerencsétlenségükért? Nem hibáztatják az iszlámot. Nem hibáztatják vezetésüket. Nem hibáztatják magukat. Azokat az államokat hibáztatják, ahol boldogok! És meg akarják változtatni, hogy olyanok legyen, mint az az ország, ahonnan származtak, mert OTT nem voltak boldogok
patópál
2020. augusztus 21. 00:07
Élvezzék a sokszínűséget. Mi a gond?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!