Salvatore Martello a sajtóban közölt felhívásában kijelentette, hogy a Giuseppe Conte vezette kormány „nem képes garantálni a rendet és az egészségügyi biztonságot a szigeten”. „Nem lehet tovább elhallgatni, ami Lampedusán történik” – írta a dél-olaszországi sziget első embere. Salvatore Martello megjegyezte, Lampedusa hatóságai és lakosai az elsők között állnak ki az emberi jogok védelme mellett, „de elfogadhatatlannak találjuk, hogy Lampedusa magára maradjon a legvadabb politikai manőverezés viharában”. A polgármester arra utalt, hogy szerinte az olasz kormány saját migrációs politikája érdekében Lampedusát áldozza fel. Lampedusán csütörtök este 1159 migráns tartózkodott, miközben a helyi regisztrációs központ kevesebb mint kétszáz személyes.
Salvatore, ismertebb nevén Toto Martello 1993 és 2002 között a baloldali Demokrata Párt (PD) színeiben volt Lampedusa és a közeli Linosa szigetének első embere. Két évvel ezelőtt tért vissza a polgármesteri székbe független jelöltként. A nyár eleje óta sürgeti a vészhelyzet elrendelését a belügyminiszter Luciana Lamorgesétől és a miniszterelnök Giuseppe Contétől. A belügyminiszter július 20-án mérte fel a helyzetet Lampedusán, azonnali segítséget ígért.
„Elfogadhatatlannak találjuk, hogy Lampedusa magára maradjon a legvadabb politikai manőverezés viharában”.
Kezdetben a többségében tunéziai, tehát gazdasági bevándorlónak minősülő migránsokat Lampedusáról Szicíliába szállították át, de a szicíliai polgármesterek tiltakozása miatt az áthelyezésekre üteme egyre lassult, majd leállt. Nello Musumeci szicíliai kormányzó már azt sem engedélyezi, hogy a Lampedusáról átvett bevándorlókat ideiglenesen egy sátortáborban helyezzék el.
Salvatore Martello utoljára augusztus 3-án intézett ultimátumot a Conte kormányhoz. „Egyenlőre nem történt semmi. Érthetetlen, hogy a kormány miért nem cselekszik. Úgy tesznek, mintha számukra ez a helyzet teljesen normális lenne, miközben rendkívüli migrációs, egészségügyi és biztonsági helyzet alakult ki” – mondta augusztus elején az MTI-nek.
A belügyminiszter augusztus első hetében karanténhajót küldött Lampedusa partjaira: az Azzurrán jelenleg hétszáz migráns tartózkodik. Azóta egy másik hajó is lehorgonyzott a szigetnél, az Aurelián már kétszázötvenen vannak. Luciana Lamorgese hétfőn Tunéziában egyeztetett a március óta Olaszországba, majdnem kivétel nélkül Lampedusa szigetére, érkezett több mint hétezer tunéziai visszatoloncolásáról.
Olaszország többi kormányzója és polgármestere is nemet mond a migránsok átvételére Lampedusáról. Az északi Piemonte tartományi elnöke, Alberto Cirio tiltakozását fejezte ki, amiért hetvenhat migránst be kellett fogadnia, majd egy részük megszökött a nekik kijelölt szálláshelyről.
(MTI)
Címlapképen: Észak-Afrikából érkezett, Európába igyekvő illegális bevándorlók testhőmérsékletét mérik meg a legdélebbi olasz sziget, Lampedusa kikötőjében 2020. augusztus 3-án. A sziget túlzsúfolt befogadóállomásán mintegy 700 migráns tartózkodik. Fotó: MTI/EPA/ANSA/Alessandro Di Meo