Hatodával csökkent a szén-dioxid-kibocsátás a karanténszigor tetőpontján

2020. május 19. 18:41

Erről tanúskodik egy friss kutatás.

2020. május 19. 18:41

Körülbelül egyhatodával csökkent a napi szén-dioxid-kibocsátás a világon a koronavírus-járvány ellen hozott megszorító intézkedések tetőpontján – állapította meg egy nemzetközi kutatócsoport, amely a Nature Climate Change című szakfolyóiratban publikálta tanulmányát.

A kutatók által gyűjtött adatok szerint április elején mintegy 17 százalékkal lehetett kisebb az emisszió 2019 hasonló időszakához képest.

A tavalyi napi 100 millió tonnás átlaggal szemben 2020. április 7-én 83 millió tonna szén-dioxid került a Föld légkörébe fosszilis tüzelőanyagok elégetése és a cementgyártás következményeként, sőt egyes országokban a kibocsátás akár 26 százalékkal is kisebb lehetett a karanténintézkedések tetőpontján.

Önmagában a szárazföldi és a légi közlekedés okozta szén-dioxid-kibocsátás 36, illetve 60 százalékkal volt kisebb április 7-én a múlt év napi átlagánál. A teljes emissziócsökkenés 86 százaléka a szárazföldi közlekedésben, az energiaszektorban és az iparban keletkezett – közölte a brit Kelet-Angliai Egyetem kutatója, Corinne Le Quéré vezette tudóscsoport.

A kutatók szerint 2020 első négy hónapjában összesen 1048 millió tonnával (8,6 százalékkal) csökkent a világ szén-dioxid-kibocsátása, különösen nagy volt a visszaesés Kínában (242 millió tonna), az Egyesült Államokban (207 millió tonna) és Európában (123 millió tonna).

A Le Quéré vezette klímakutatók 69 országból, az Egyesült Államok 50 tagállamából és 30 kínai tartományból származó, április végéig rendelkezésre álló adatokra támaszkodtak.

A szén-dioxid-kibocsátás átmeneti visszaesése nem jelenti az üvegházhatást okozó gázok koncentrációjának azonnali csökkenését, sőt Németország legmagasabb pontján, a 2962 méteres Zugspitze hegycsúcson márciusban 417,838 ppm napi átlaggal rekordértéket mértek a Szövetségi Környezetvédelmi Hivatal mérőállomásán. A 2019. áprilisi átlagnál 2,88 ppm-mel magasabb, 416,21 ppm szennyezettséget mértek idén áprilisban a legrégibb, a Hawaii-szigeteken lévő Mauna Loa amerikai mérőállomáson is.

A légkör szén-dioxid-koncentrációja azért emelkedik tovább, mert a CO2 nagyon sokáig megmarad az atmoszférában. Az emberi tevékenység következtében keletkező szén-dioxid felét jelenleg elnyelik az óceánok és a szárazföldek, a másik fele azonban körülbelül egy évszázadig tovább lebeg a levegőben.

(MTI)

Összesen 5 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Akitlosz
2020. május 19. 19:30
A széndioxid környezetbarát anyag, üldözése hiba. Százhuszonötször ennyi széndioxid kellene ahhoz, hogy mérgező legyen. Ellenben nyolcad ennyinél már kipusztulnának a fák. Ebből ki lehet találni, hogy inkább sok van belőle vagy inkább kevés.
Akitlosz
2020. május 19. 19:27
Na és mi a helyzet az oxigénkibocsátással? Az oxigén szint hogyan változott?
Derek Zoolander
2020. május 19. 19:26
Hát az nem sok. De még azt is hogy meg lehetett érezni ! Sokkal jobb volt a levegő ! Mi lenne ha a felére le lehetne csökkenteni ?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!