Nyolcvan levelet írt Müller Cecília országos tisztifőorvos olyan, mára már meggyógyult, de korábban súlyos koronavírusos betegnek, akinek a vérplazmája alkalmas lehet elegendő ellenanyag termelésére, így gyógyításra – közölte az Operatív Törzs (OT) tegnapi tájékoztatóján.
A mai helyzet: 2649 igazolt fertőzött, 976-an vannak kórházban, közülük 49-en lélegeztetőgépre szorulnak. 516-an gyógyultak meg, viszont 291-re nőtt az elhunytak száma, ők szinte mindannyian idősek voltak és krónikus betegségben szenvedtek. 9989-en vannak karanténban, továbbá 67 ezer 172 tesztet végeztek el – számolt be Müller Cecília az adatokról. S azt is elmondta, hogy
a járványgörbe egyenletes növekedést mutat,
ezért remény van arra, hogy el tudunk érni egy egyensúlyi helyzetet. De továbbra is külön kell kezelni a zárt közösségeket – állította –, hiszen a szociális intézményekben, kórházakban van a legnagyobb veszély, ezeken a helyeken minimálisra kell szorítani a fertőzés terjedését. Továbbra is Budapesten, illetve Pest megyében a legrosszabb a helyzet, s akkor „zárkózik fel” ezek mellé egy másik megye, ha valamelyik intézményében felüti a fejét a járvány.
Az országos tisztifőorvos beszámolt arról is, hogy az Egészségügyi Világszervezet (WHO) újabb fajta tesztelésről adott hírt. Ez a vizsgálat is a vírus kimutatásán alapul, mint a korábbiak, de ez nem az ellenanyagot, hanem magát a vírus jelenlétét jelzi. S ez azért jobb módszer, mert az ellenanyag termelődése csak a fertőzést követő két hét után indul be, az új eljárással viszont hamarabb lehet megállapítani a betegséget; ám még csak kísérleti szakaszban van a kutatás – magyarázta Müller Cecília.
S miután még nem ismerik az orvosok, kutatók teljes egészében a járvány természetét, a vizsgálatok alapján pontosabb képet lehet kapni a lakottság védettségéről, átfertőződöttségéről.
Az igazi megoldást azonban a védőoltás jelenti majd
– fogalmazott a tisztifőorvos.
Lakatos Tibor rendőrezredes arról számolt be, hogy tegnap és ma csaknem száz helyszínre 6 és fél millió védőfelszerelést juttatnak el, hogy segítsék az egészségügyi és a járvány ellen küzdő rendvédelmi dolgozókat. A kórházak, az országos mentő- és vérellátó szolgálat, a rendőrség, büntetés-végrehajtás kap többek között az eszközökből.