Rendkívül súlyos a helyzet!
Fegyverek helyett azonnali tűzszünetre és tárgyalásra van szükség!
Hogyan hat a járvány a fegyvervásárlásra hazánkban? Mit tesznek azok, akik nem gázpisztolyt keresnek? Van-e értelme késeket beszereznünk? Fegyverkörképünk folytatása következik.
Tegnap írtunk a lőfegyverek vásárlásáról, ugyanis ahogy az nemrég körbefutott a magyar sajtóban, a koronavírus-járvány miatti félelem hatására a legálisan tartható riasztó- és gázpisztolyokra is előszeretettel ruháznak be az emberek hazánkban. Ezek a hírek a nemzetközi sajtóba is eljutottak.
Azonban a lőfegyverek mellett a szúró-vágó eszközök iránti kereslet is nőtt információink szerint. Megkérdeztük Venczel Attilát, az Ezkes.hu webáruház tulajdonosát arról, hogy tapasztalt-e forgalomnövekedést az utóbbi időben. Válasza szerint „összességében elmondható, hogy minden olyan típusú kés vagy eszköz iránt nőtt a kereslet, ami önvédelmi célra használható. Kiemelném a tomahawkokat, baltákat és a karambit késeket, amelyek iránt jelentősen nőtt a kereslet".
Kérdéses természetesen, hogy ennek a járvány miatti pánikhoz van-e köze. Venczel szerint „sokan hívnak-írnak is ez ügyben, tanácsot kérnek milyen kést ajánlunk önvédelmi célra. Idéznék egy vásárlói levélből ami talán elsőre viccesnek tűnik, de elgondolkodtató: »A vírus utáni zombitámadásra készülök fel, csak bízom benne, hogy az még odébb van«. És ezt egy vásárló hölgy írta, nem egy kamasz! Élelmiszer után kutató, fosztogató hordákra vagy a »világvégére« számítanak? Nem tudom, de
nyilvánvaló a fokozott félelemérzet az emberekben".
Persze nem teljesen biztos, hogy megéri kést vennie annak, aki nem tudja használni. Cikkünkhöz egy késharcot is oktató küzdősport-szakembert kérdeztünk meg, aki neve elhallgatása mellett azt osztotta meg velünk, hogy bár edzésekre nem mernek járni az emberek, mert félnek a vírustól, rengeteg kérdésre kell felelnie ismerősi körében az önvédelemmel kapcsolatban. „Igen, olyanok is fordulnak hozzám, akik fegyvert vettek, de nem is tudják, hogyan kellene használni. Ez szerintem nem csak pénzkidobás, de veszélyes is, ugyanis éles helyzetben bevinni egy olyan eszközt a harcba, amit nem ismerünk, akár minket is veszélybe sodorhat. A támadó elveheti a kést az embertől, és lehet, hogy ő viszont tudja használni azt." Az oktató ezért azt javasolja, hogy bízzunk a hatóságokban, ne vegyünk késeket, amennyiben nem vagyunk jártasak a késharcban.
Végül megkérdeztük az ORFK Kommunikációs Szolgálatát, hogy indokolt-e a lakosság részéről az önvédelmi fegyverek felhalmozása, vagy ez csupán pánikjelenség és teljesen indokolatlan. Válaszuk igen egyértelmű volt: „A koronavírus járvány miatt a fegyvertartási szabályok nem változtak, ahogyan a szabálysértési törvény ide vonatkozó része – a közbiztonságra különösen veszélyes eszközökről – sem. A közrend és közbiztonság fenntartása a rendőrség egyik fő feladata, amit a szükséges erők és eszközök biztosításával szavatol".