Kórházba került Milorad Dodik
A Boszniai Szerb Köztársaság elnökét akut hasi fájdalom miatt vasárnap délután Belgrádban kórházba szállították, és műtét vár rá.
A föderáció részét képező Republika Srpska belügyminisztere, Dragan Lukac pofont osztott egy ellenzéki képviselőnek, miután az aggodalmát fejezte ki a NATO-val kapcsolatban.
A tagköztársaság ellenzéki parlamenti képviselői Dragan Lukac belügyminiszter lemondását követelik, miután egy hétfői plenáris ülés vitájának hevében felpofozta egyik képviselőtársát, aki ellentétes véleményen volt Bosznia-Hercegovina NATO-jövőjét illetően. A vita témája a boszniai szerb vezető, Milorad Dodik által már elfogadott „Reform Pogram” névre hallgató dokumentum volt, mely jelenleg felterjesztésre került a horvát és bosnyák képviselők elé tárgyalásra. A dokumentum lefektetné az alapját egy új állami szintű kormánynak, mely feltételezhetően nem segítené elő az ország NATO-csatlakozását. Dodik és az ő általa vezetett Független Szociáldemokraták Szövetsége úgy nyilatkozott korábban, hogy sosem fogják támogatni az ország NATO-csatlakozását és meg fognak mindent tenni annak érdekében, hogy az ne valósulhasson meg.
Miközben az ülésen Dragan Lukac épp ezen dokumentummal kapcsolatban fogalmazta meg a Dodik-féle vezetőség elképzeléseit, a 26 éves ellenzéki képviselő, Drasko Stanivukovic félbeszakította őt. A két férfi ekkor elkezdett veszekedni, majd a belügyminiszter előbb papírokat hajított Stanivukovic arcába, majd megpofozta. Az ellenzéki képviselő ekkor tüntetésből – társaival együtt – kivonult a parlament épületéből. „Egy szörny ül köztünk” – fogalmazott az ellenzéki képviselő a Balkan Insight szerint, aki hozzátette „addig fogja folytatni tüntetését Banja Lukában (a Republika Srpska fővárosa - a szerk.), amíg Lukac le nem mond”. Lukac ezzel szemben úgy fogalmazott ő csak önvédelmet tanúsított, miután az Stanivukovic NATO-zászlót dobott Dodik irányába, és fenyegető hangnemben beszélt.
A programcsomag egyébként elfogadásra került a boszniai szerb parlamentben több órányi vita után, annak ellenére, hogy a bonyolult bosznia-hercegovinai politikai rendszernek köszönhetően egyelőre előreláthatatlan milyen eredménye is lesz ennek a döntésnek.