Persze. Nézze csak meg Ausztriát, elég gyengék voltunk – jóval 20% alatt –, de Sebastian Kurz ma már majdnem olyan jól áll, mint annak idején én: nekem 42,3%-om volt, neki 37%-a van. Világos beszéddel, egyértelmű üzenetekkel és meggyőződéssel igenis meg lehet szerezni a szavazatokat, számomra ez nem is kérdés. Oda is kell állnunk valami mellé. Nem azt kérdezni, hol helyezkedem, hogy fekszem; hanem azt, hogy mi mellett állok ki. És
a különbség a helyezkedés és a kiállás között nem érdektelen a politikában.
Az interjú videón
Az Európai Néppárt állítólag tárgyal Salvinivel és pártjával egy esetleges felvételről. Ön tud valamit erről? Hogyan értékeli ezt, fel kéne vennie a Néppártnak a Legát?
Az olasz pártokkal mindig nehéz az együttműködés. Gondoljon bele, még mindig köztünk van Berlusconi… Sok olasz párt tartott már velünk, de ezek azóta részben eltűntek. Szerintem az a probléma, hogy a Democrazia Cristiana, az egykori olasz kereszténydemokrata párt eltűnt. Az tényleg egy erős középpárt volt, ami sok különböző irányvonalat egyesített magában. A Democrazia Cristiana egy erős, szilárd kereszténydemokrata bázis volt, de amióta szétesett – illetve részben saját magát vonta ki a forgalomból –, gyakorlatilag csak szélhámosok vannak a helyén. Hogy Salvini befér-e a Néppártba, azt alaposan meg kell vizsgálni. Az nem kérdés, hogy sikeres, bár nem az én stílusom. A Néppárthoz való tartozás viszont nem stílus, hanem tartalom kérdése, és ez az, amit szerintem nagyon alaposan meg kell nézni.
Térjünk vissza Ausztriához. Ön el tud képzelni egy olyan felállást, amiben Sebastian Kurz a Zöldekkel kormányoz? Az ön idejében ez több okból sem volt elképzelhető.
Ez nem így van, 2003-ban nagyon intenzíven, heteken át tárgyaltunk a Zöldekkel, Van der Bellen mai szövetségi elnökkel és helyettesével, Glawischniggel, és tulajdonképpen mindketten vállalkoztunk volna egy ilyen kísérletre. A Zöldeknél csúszott el a dolog,
a fundamentalista bécsi, linzi és grazi bázis nem volt hajlandó az együttműködésre.
Hogy ez ma máshogy van-e, azt most még nem lehet megmondani, de szerintem most jobbak az esélyek. Illetve kevesebb az alternatíva, a Szabadságpárt pillanatnyilag nem partner, a szociáldemokraták nem hajlandók megreformálni magukat – és nem is készek rá –, nem akarnak tárgyalni. Sebastian Kurz most intenzíven tárgyal Koglerrel, a Zöldek vezetőjével – hogy ez kormányalakításhoz vezet-e a végén, azt csak remélni lehet, most még egyáltalán nem biztos.