Pánikolnak a britek, kifogyhatnak a gázból
Nehéz helyzetben van Nagy-Britannia hidegebb idős és az ukránok döntése miatt is.
Akár jogszabály elfogadtatásával vagy bizalmatlansági indítvánnyal is.
Jeremy Corbyn, a Munkáspárt vezetője megbeszéléseket folytatott a Skót Nemzeti Párt (SNP), a Liberális Demokraták és a Zöld Párt vezetőivel, továbbá a Konzervatív Pártból korábban annak Brexit-politikája miatt kilépő politikusokkal, hogy megvitassa velük a megállapodás nélküli Brexit elkerülésének lehetőségeit.
„A résztvevők egyetértettek abban, hogy sürgős együttműködésre van szükség annak érdekében, hogy gyakorlati módszereket találjanak a megállapodás nélküli Brexit elkerülésére, beleértve a jogszabályi utat vagy a bizalmatlansági indítványt is” – áll a közleményben, amelyet a pártok közösen adtak ki a tárgyalásokat követően.
Corbyn ezenkívül levelet írt 116, a parlamentben korábban a megállapodás nélküli kilépés ellen szavazó konzervatív és független képviselőnek, hogy nekik is együttműködést javasoljon. A címzettek között a kormányzó Konzervatív Párt több korábbi minisztere szerepel, köztük Theresa May előző kormányfő, Philip Hammond, May kabinetjének pénzügyminisztere és Greg Clark, aki az üzleti ügyek minisztériumát vezette korábban.
Boris Johnson miniszterelnök korábban többször is kijelentette: akár megállapodással, akár anélkül, de Nagy-Britannia kilép az EU-ból a jelenlegi, október 31-i határidő lejártát követően, hacsak Brüsszel bele nem egyezik abba, hogy újratárgyalja a kilépés feltételrendszeréről megkötött egyezményt.
„Összefogunk, és helyesen fogunk cselekedni országunk szempontjából” – jelentette ki Anna Soubry, a Konzervatív Párt korábbi képviselője. „Ellene vagyunk egy olyan miniszterelnöknek, akinek nincs felhatalmazásra erre, és véleményem szerint nincs tekintélye a parlamentben” – tette hozzá.
A brit kormányfő a múlt héten megbeszéléseket folytatott Angela Merkel német kancellárral, Emmanuel Macron francia elnökkel és Donald Tuskkal, az Európai Tanács elnökével, akiktől az ír-északír határellenőrzés visszaállításának elkerülését célzó tartalékmegoldás (backstop) eltávolítását kérte. Johnson kedden telefonon beszél Jean-Claude Junckerrel, az Európai Bizottság (EB) elnökével, valamint a nap folyamán beszélt Mark Rutte holland miniszterelnökkel is.
Egy meg nem nevezett brit tisztségviselő a Reuters hírügynökségnek azt mondta, hogy David Frost, Johnson Brexit-ügyi tanácsadója szerdán Brüsszelbe utazik informális megbeszélésekre.
(MTI)