Megfejthették Nagy Sándor halálának több mint 2300 éves rejtélyét

2019. január 24. 14:17

Guillain-Barré-szindróma okozhatta a halálát.

2019. január 24. 14:17

Egy új-zélandi tudós úgy véli, megfejtette Nagy Sándor halálának több mint 2300 éves rejtélyét, Katherine Hall, a Dunedini Orvostudományi egyetem oktatója, gyakorló orvos úgy véli, az ókori uralkodó nem malária, alkoholizmus vagy gyilkosság áldozata lett, ahogy más elméletek állítják.

Szerinte Alekszandrosz halálát a Guillain-Barré-szindróma (GBS) nevű ritka, bénulást okozó idegrendszeri betegség okozta – írta a The Ancient History Bulletin című szaklap friss számában.

A hadvezér Kr. e. 323-ban bekövetkezett haláláról szóló elméletek nem magyarázták meg kielégítően, minden részletében az eseményt. „Különösen egy olyan tényre nincs kézzel fogható, valószerű magyarázat, amelyet egy forrás említett: Nagy Sándor teste hat nappal a halál után sem mutatta az oszlás jeleit" – magyarázta Hall.

„Az ókori görögök azt gondolták, a csoda azt bizonyította, hogy milyen jó uralkodó volt. Cikkem tudományos magyarázattal szolgál a jelenségre"– mondta Hall.

A 32 éves uralkodó halála előtt lázas volt, fájt a gyomra, kétoldali, az alsó végtagokban kezdődő, felszálló jellegű, szimmetrikus paralízise volt, amely súlyosbodott, ám elméje a haláláig tiszta maradt. Hall diagnózisa a GBS, amelyet a korszakban gyakori Campylobacter pylori baktérium fertőzése okozhatott.

A Guillain-Barré-szindróma (GBS) ritka, de súlyos következményekkel járó betegség, amely a mozgató- és érzőidegek védőrétegét támadja meg, ennek következtében a végtagok elgyengülnek, súlyosabb esetben pedig a mozgató- és légzőizmok meg is bénulhatnak, szívritmuszavar, vérnyomás-ingadozás léphet fel. A GBS kialakulásának pontos oka nem ismert, a lehetséges okok között szerepel valamennyi légúti, gyomor- és bélrendszeri fertőzés.

A Nagy Sándor haláláról szóló elméletek legtöbbje a lázra és a hasi fájdalomra összpontosít.

Hall szerint az uralkodó a GBS egy változatát kapta el, amely megbénította, azonban végig eszméleténél maradt és zavarodott sem volt.

Az ókorban a halált nem a pulzus, hanem a lélegzet alapján állapították meg, azonban a GBS okozta bénulás és az alacsony oxigénszükséglet csökkenthette a lélegzet láthatóságát. Lehetséges, hogy teste hőszabályozása összeomlott, pupillái kitágultak, pillantása megmerevedett. Mindezek arra utalnak, hogy nem csoda folytán maradt ép a teste sokáig, hanem azért, mert még élt.

„Azt állítom, hogy Nagy Sándor halála az eddig véltnél hat nappal később történt, ezzel új vitát szeretnék indítani. Lehet, hogy a makedón uralkodó esete a valaha feljegyzett leghíresebb téves halálmegállapítás" – mondta Hall.

(MTI)

Amerika választ! Kövesse élőben november 5-én a Mandiner Facebook-oldalán vagy YouTube-csatornáján!

Összesen 28 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Peter8811
2019. január 24. 18:09
Mindig híres volt a Nagy család itt egyik leszármazottjuk Gáspár Sándor szakszervezet elnöki posztig vitte, meg a Nagy Sándor is.
balbako_
2019. január 24. 15:29
Érdekesek ezek a kóresetek alkoholistáknál. Ivott, mint a kefekötő és nem tudta, hogy ez Guillain-Barré-szindróma. Juncker meg úgy tudja, hogy a sok szesztől isiásza van....
fogas paduc
2019. január 24. 15:22
Általában a Guillen Barré szindróma vírus fertőzésekhez szokott társulni. A campylobakter fertőzésen meg gyakorlatilag mindenki - még gyerekkorban átesik gyomorrontásként megélve.....
my fair lédig
2019. január 24. 14:55
Nagy Sándor közismert láncdohányos volt, plusz minden nap befalt 2 kilogramm csokit, miután reggelire csipszet fogyasztott energiaitallal. Ha ez nem lett volna elég a romláshoz, egész álló nap nintendózott, plusz zoknival hordta a saruját. Végül konkrétan abba halt bele, hogy a Riposzt / Lokál címlapján megpillantotta: azzal vádolják, hogy megkefélt egy mohamedán transzdzsender nyári mikulást, ráadásul stílustalanul, téli gumival. Megbízható hírek szerint.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!