Kemény üzenetet kapott Brüsszel az Európai Parlamentben: „Mi lesz legközelebb? Tenyérből olvas, vagy leönti magát halvérrel?”
Daniel Freund erős kritikát kapott.
Az osztrák külügyminisztertől kezdve a briteken át Ausztráliáig mindenki reagált Dzsamál Hasogdzsi meggyilkolására, amit szombatra Szaúd-Arábia is elismert.
Nem maradhat következmények nélkül az EU és Szaúd-Arábia kapcsolatait illetően egy „olyan súlyos ügy”, mint Dzsamál Hasogdzsi halála Szaúd-Arábia isztambuli főkonzulátusán – közölte szombaton Karin Kneissl osztrák külügyminiszter. A brit kormány mérlegeli a szaúdi bejelentést, Hollandia további vizsgálatot sürget. Az Európai Unió Tanácsának soros elnöki tisztségét betöltő Ausztria külügyminisztere szerint az, hogy Rijád beismerte: Dzsamál Hasogdzsi Szaúd-Arábia isztambuli konzulátusán életét vesztette, még nem változtat azon, hogy „alapos, hiteles és független vizsgálatra” van szükség. „Nagy aggodalommal figyeljük a Szaúd-Arábia kormányával szemben kritikus emberek helyzetét. A Hasogdzsi-ügy csak a horror csúcsa” - hangsúlyozta Kneissl.
Az osztrák külügyi tárca vezetője közleményében felhívta a figyelmet arra, hogy az elmúlt években jelentősen romlott az emberi jogok helyzete Szaúd-Arábiában, és jelentősen növekedett a politikai foglyok száma. Köztük van számos nő, akiket júniusban vettek őrizetbe, és akiknek egyetlen bűne az volt, hogy konferenciákon vettek részt.
A brit külügyi tárca közleménye szerint mérlegeli a szaúdi bejelentést. „Őszinte részvétünket küldjük Dzsamál Hasogdzsi családjának, miután megerősítést nyert halála. Mérlegeljük a szaúdi bejelentést és következő lépéseinket” – közölte a brit külügyi tárca, hozzátéve: „ez egy szörnyű tett volt, amelynek felelőseit el kell számoltatni”.
A szaúdi bejelentésre a Koppenhágában tartózkodó holland miniszterelnök, Mark Rutte további vizsgálatot sürgetett. „Sok minden továbbra is homályos. Mi történt? Hogyan halt meg? Ki a felelős? Elvárom, és remélem, hogy minden releváns tényre fény derül a lehető leghamarabb” – mondta.
Ausztrália bejelentette, hogy az újságíró meggyilkolása elleni tiltakozásul nem vész részt egy tervezett befektetési csúcstalálkozón Szaúd-Arábiában.
A szaúdi abszolút monarchiát élesen bíráló Hasogdzsi október 2-án tűnt el, miután bement az isztambuli szaúdi főkonzulátusra, hogy a közelgő esküvőjéhez szükséges dokumentumokat intézze. Török menyasszonya az épületnél várta, de nem látta kijönni. Hang- és videofelvételekre hivatkozó török sajtóbeszámolók, valamint nevük elhallgatását kérő török tisztségviselőktől származó amerikai értesülések alapján Hasogdzsit a főkonzulátuson brutális módszerekkel meggyilkolták. Szaúd-Arábia ezt korábban nem ismerte be.
(MTI)