Oroszország a vele szemben barátságtalan országok, közöttük az Egyesült Államok képviselőivel is hajlandó találkozni – jelentette ki Szergej Lavrov orosz külügyminiszter vasárnap, a Kaszpi-tenger-menti országok ötödök csúcstalálkozóján a kazahsztáni Atkauban.
„Sohasem tértünk ki a kapcsolattartás elől, egyebek között olyan országok esetében sem, amelyek barátságtalan politikát folytatnak velünk szemben. Ezért ha a vezetők szükségét érzik annak, hogy visszatérjenek azokhoz a kérdésekhez, amelyeknek megítélésünk szerint egyesíteniük kell Oroszországot és az Egyesült Államokat, de amelyek bizonyos körökben elutasítást váltanak ki az Egyesült Államokban, akkor ez a találkozó létre fog jönni” – jelentette ki Lavrov.
A miniszter így válaszolt arra az újságírói kérdésre, hogy vajon a Washington által bevezetendő új szankciók dacára is létrejöhet-e egy újabb találkozó Vlagyimir Putyin orosz és Donald Trump amerikai elnök között.
Lavrov kijelentette, hogy Moszkva amerikai készség esetén hajlandó lenne legalább külügyminiszteri szinten fejleszteni a kétoldalú kapcsolatokat az érdekegyensúly, az egyenlőség és egymás álláspontjának figyelembe vétele alapján.
Az orosz diplomácia vezetője abszurdnak nevezte, hogy az amerikai külügyminisztérium a Szkripal-üggyel kapcsolatban Moszkva felelősségét hangsúlyozza. Washington közölte, hogy augusztus 22-én az angliai mérgezések miatt le fogja állítani a kettős rendeltetésű elektronika oroszországi exportját, és kilátásba helyezte, hogy 90 nappal később újabb szankciók következnek majd, ha Moszkva nem teljesíti a vele szemben Washington által támasztott feltételeket, vagyis nem ad biztosítékot arra, hogy többé nem alkalmaz vegyi fegyvert, és nem teszi lehetővé, hogy vegyi üzemeiben ENSZ-ellenőrzést tartsanak.
Lavrov hangsúlyozta, hogy amíg Oroszország már az összes kötelezettségét teljesítette a vegyi leszerelés ügyében, addig az Egyesült Államokkal szemben ezen a téren kétségek merülnek fel.
„A Vegyifegyver-tilalmi Szervezet (OPCW) keretein belül már három éve megkaptuk a megerősítést minden elképzelhető ellenőrzés alapján, hogy az Oroszországi Föderációban a vegyifegyver-leszerelési folyamat lezárult. Az Egyesült Államoknak nagyjából ugyanilyen határidővel ugyanezt meg kellett volna tennie. Ők azonban újabb halasztást kértek, most már a 20-as évek közepéig, ezért inkább arról kellene beszélni, hogy az Egyesült Államoknak vannak problémái a vegyi leszereléssel” – fogalmazott a miniszter.