Kiborult Navalnij özvegye, miután az ENSZ-főtitkár kezet rázott Putyinnal
Gyilkosnak nevezte az orosz elnököt.
António Guterres rohingja muszlim menekülteket látogatott Banglades délkeleti részén.
Az ENSZ-főtitkár hétfőn meglátogatta a rohingja muszlim menekülteket a Banglades délkeleti részén található táborokban. António Guterres felszólította a nemzetközi közösséget, hogy lépjen fel a több mint 900 ezer menekült „szörnyű" életkörülményeivel szemben.
Sajtótájékoztatóján Guterres azt mondta, hogy a menekültek szörnyű körülmények között kénytelenek élni a táborokban. „Amikor látom ezeket a fiatal fiúkat és lányokat, eszembe jutnak az unokáim, és elképzelem, hogy milyen lenne őket látni ilyen körülmények között élni" –fogalmazott.
Az emberi jogsértések közül valószínűleg a legtragikusabbak közé tartoznak a tömeges gyilkosságokról, erőszakról, kínzásról, házak és falvak felégetéséről szóló szörnyű történetek – tette hozzá.
Guterres méltatta a bangladesi kormányt, amiért nagylelkűséget tanúsított a menekültek irányában.
Az ENSZ-főtitkár mellett Jim Yong Kim, a Világbank elnöke és Filippo Grandi, az ENSZ menekültügyi főbiztosa is meglátogatta a dél-ázsiai ország délkeleti részén található táborokat.
António Guterres arról is beszélt, hogy a szolidaritás, amelyet a nemzetközi közösség tanúsított a válságban szenvedők iránt, nem feltétlenül nyilvánult meg akkor, amikor a pénzügyi támogatásról volt szó. Az ENSZ-főtitkár szerint a márciusban kért egymilliárd dolláros (284 milliárd forintnyi) segély 26 százaléka gyűlt össze eddig. Elmondta: különösen aggasztja a fenyegetés, amelyet a monszunesők következtében esetlegesen kialakuló áradások és földcsuszamlások jelentenének a rohingjákra, ezért arra kéri a nemzetközi közösséget, hogy növelje támogatásának mértékét.
A nyugat-mianmari Arakán államból 2017 augusztus vége óta a rohingja muszlim kisebbség csaknem 700 ezer tagja menekült Bangladesbe az után, hogy a mianmari hadsereg - megnevezése szerint - tisztogató akcióba kezdett augusztus végén rohingja felkelők mianmari biztonsági állások elleni összehangolt támadását követően. A hadsereg műveletét az ENSZ és jogvédő csoportok az etnikai tisztogatás tankönyvi példájának minősítették. A mianmari hatóságok visszautasították e vádakat.
Arakánban mintegy egymillió rohingja muszlim élt gyakorlatilag teljes jogfosztottságban, ugyanis a többségében buddhista Mianmar vezetése bangladesi illegális bevándorlónak tekinti őket, és állampolgárságot sem volt hajlandó adni nekik.
(MTI)