A választás

2017. december 14. 09:23

Hogy valaki milyen filozófiát választ, az tehát attól függ, milyen ember.

2017. december 14. 09:23
Johann Gottlieb Fichte

„Hogy valaki milyen filozófiát választ, az tehát attól függ, milyen ember: mert egy filozófiai rendszer nem valami holt ruhanemű, amelyet tetszés szerint felölthetünk és levethetünk, hanem átlelkesíti annak az embernek a lelke, akié.”

Johann Gottlieb Fichte: Első bevezetés a tudománytanba. In J. G. Fichte: Válogatott filozófiai írások; Gondolat Kiadó, Budapest, 1981, p. 35.

 

Johann Gottlieb Fichte (1762-1814) német filozófus, egyetemi tanár. Schelling és Hegel mellett őt tartják a német idealizmus megalapítójának, Kantot tekintette mesterének. Fichte a filozófiát – az ókori görögökhöz hasonlóan – metatudománynak, egyfajta tudománytannak, a tudás tudományának tartotta. A napóleoni háborúk alatt kiállt Németország függetlensége mellett, egyesek egyenesen a német nacionalizmus megalapítójának tekintik.

Összesen 36 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
szkeptikus
2017. december 14. 17:17
Az, hogy valaki milyen filozófiát választ, az attól függ, hogy milyen ember - ez szerintem is igaz. De a nagyobb kérdés: az mitől függ, hogy valaki milyen ember? Tudja ezt valaki?
Bell & Sebastian
2017. december 14. 15:06
Az alkalmazott filozófiáról meg tetszettek feledkezni. A kettő közt annyi a különbség, mint a béljóslás és valószínűségszámítás közt, az alkalmazott- javára.
brekker
2017. december 14. 13:40
Tömény rasszizmus. Szerencsére Marx ezt megszüntetve meghaladta.
röviden
2017. december 14. 11:18
És ez természetesen igaz a társára meg a cipőfűzőjére is. Meg mindenre, úgyhogy ez a maxima legfeljebb a választás szabadságáról szól.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!