Greta, a forradalmár: az aktivista lázongásra szólítja fel az amerikaiakat a választás előtt
Thunberg szerint mindegy ki lesz az elnök, Amerika akkor is gonosz, rasszista hatalom lesz.
Letette hivatali esküjét Neil Gorsuch, konzervatív bíra, ezzel újra konzervatív többség lett az Egyesült Államok legfelsőbb bíróságában.
Neil Gorsuchnak a nap folyamán ez volt a második eskütétele. Neil Gorsuch reggel a legfelsőbb bíróságnak a Capitolium melletti épületében, a bíróság többi tagja és családtagjaik körében, tette le a bírói esküt, majd a Fehér Ház Rózsakertjében nyilvános ünnepségén ismét esküt tett az alkotmányra.
Az ünnepségen Donald Trump elnök méltatta a 49 éves coloradói bíró eddigi pályáját és felidézte a tavaly télen elhunyt konzervatív Antonin Scalia érdemeit. Neil Gorsuch a Scalia bíró halálával megürült posztot tölti be. Neil Gorsuch a jelölése előtt a coloradói fellebbviteli bíróság bírája volt, akit képzettsége - tanulmányait a Columbia Egyetemen, a Harvardon és Oxfordban végezte.
Jelöltsége szenátusi megszavazásához a republikánusoknak a szabályok megváltoztatásához kellett folyamodniuk, így a bírót nem kétharmados, hanem egyszerű többséggel választották meg. A demokrata párti szenátorok ugyanis – három politikus kivételével – nem voltak hajlandóak megszavazni jelölését.
A demokraták részben azért nem szavaztak Gorsuchra, mert túl konzervatívnak ítélték a bírát, másrészt válaszlépésként a republikánusok előző évi bojkottjára. 2016-ban a a republikánus szenátorok még csak meg sem hallgatták az előző elnök, Barack Obama által jelölt liberális főbírót. A republikánusok egyébként akkor azzal érveltek, hogy választási kampány idején nem ildomos főbírót jelölni, ez az új elnök feladata. A konzervatív
Neil Gorsuch megválasztásával a bíróságban ismét 5:4 arányú a konzervatív többség.
(MTI)