Gúr Nádor István az MSZP képviselője azt mondta: miközben 0,9 százalékos nyugdíjemelést irányoztak elő, majd a kormányfő 1,6 százalékkal állt elő, a jegybank 2,3 százalékra prognosztizálja az inflációt.
A Miniszterelnökséget vezető miniszter, Lázár János azt felelte: az MSZP-nek még sok évig kell a kérdésben hallgatnia, hogy feledtesse a 13. havi nyugdíj megszüntetését. Célként jelölte meg a nyugdíjak vásárlóértékének megőrzését, jelezve: az ellátásban részesülők nagy része 130 ezer forint alatti juttatást kap. A tárcavezető közölte: ha a minimálbér-emelésre a munkaadók és a munkavállalók is igent mondanak, akkor a kormány kötelessége, hogy a nyugdíjasok szempontját is mérlegelje.
Horváth Imre, szintén MSZP-s képviselő erre kijelentette: ahol ennyire tisztelik az időseket és a nőket, ott a fiatalok se számíthatnak semmi jóra. Szerinte ez nem egyedi eset volt, a kormány célja, hogy összeugrassza a társadalmi csoportokat és elterelje a figyelmet a tevékenységéről. Egyúttal bírálta a nyugdíjemelésre vonatkozó elképzeléseket arra hivatkozva, hogy a jegybank magasabb inflációval számol.
Az Emberi Erőforrások Minisztériuma parlamenti államtitkára, Rétvári Bence azt felelte: a társadalmi csoportok szembefordítása szocialista és kommunista elv, a kormány a nemzeti együttműködésre épít. Kifejtette azt is, hogy a nyugdíjemelést a törvény szabályozza. Kitért arra is, hogy számos időseknek szóló programot bővítettek, fokozottan büntetik az érintettek sérelmére elkövetett bűncselekményeket, a munkahelyvédelmi akcióterv pedig 340 ezer, 55 év felettinek segít.
Az MSZP álláspontja az ügyben azért sem meglepő, mert szavazóbázisában a közvélemény-kutatások szerint jelentős a nyugdíjasok aránya.
(MTI)