Szoboszlai és Gyökeres karrierjében van egy kapcsolódási pont, ami minden pénznél többet ér
Szoboszlai Zsolt és Stefan Gyökeres döntései meghatározták fiaik pályafutását.
A férfiasság, a nőiesség, az anyaság, az apaság, a család és a gyermek, vagy akár a szülés lélektani megélése elválaszthatatlan a gyermekvállalástól. Törékeny projektről van szó, bárki láthatja. Igazából a szükséges összetevők bármelyikének sérültsége meghiúsíthatja egy gyermek megszületését.
„Gyermekszületés Európában
A fejlett országok romló termékenységi mutatói világossá teszik, hogy mind biológiai, mind pedig lélektani értelemben valamiféle »mag problémával« állunk szemben. A lélektani mag sérülése, vagyis a férfi-női identitás és nemi önmegélés torzulása, az emberi együttélés, a családalapítás és a gyermekszületés megszokott modelljeit teszik lehetetlenné. Ha távolabbra tekintünk, észrevehetjük, hogy azokban a régiókban, ahol a »mag értékek« intakt módon működnek, kataklizmák, háborúk és európai ésszel elképzelhetetlen szegénység közepette is nagy számban születnek életerős, egészséges gyermekek.
Az anyaság és apaság lélektana
(...) Pszichológiai tanulmányok sora bizonyítja, hogy a születés élményét saját születésünk, családi modelljeink, az ún. »transzgenerációs hatások« akár több emberöltőn keresztül is meghatározhatják. Ha ez így van, sajnos nem állunk túl jól. Az európai és így a magyar fiatalok jelentős része sérült vagy legalábbis »nem megfelelően kompetens« apai és anyai modellek hatása alatt nő fel.
A tinédzser terhesség és gyermekvállalási kedv
Vizsgálatok eredményei szerint a tinédzser terhességek jelentős része mögött az ún. »kortárs csoport nyomás« jelensége rejlik. Paradox módon, ugyanez a hatás fedezhető fel a húszas harmincas éveikben járó fiatal emberek gyermekvállalást kerülő vagy halogató viselkedése mögött is. (...)
A késői gyermekvállalás lélektana
(...) Az eredmény könnyen belátható: szorongás, tépelődés, kapuzárási pánik. Nem véletlen hogy az Egyesült Államokban és Nyugat Európában is virágzó üzletággá vált a »termékenységi coaching« szolgáltatása. A módszer minden kétséget kizáróan működik. A lélektani támogatás visszaadhatja a várandósságra kész, de érzelmi okok miatt megfoganni nem képes nők, illetve a megtermékenyítésre valamiért nem képes férfiak »pszichológiai termőképességét« a szorongás, a nem tudatos félelmek, ellenállások feloldásával.
A medikalizált születés modern rituáléja
A modern társadalmak láthatatlan születésszabályozásának egyik kardinális összetevője a gyermekvállalás kultúrájának medikalizációja. Hogy megértsük miről van szó, elegendő ha arra gondolunk: a népesedési problémákat nem ismerő népek gyermekeinek nagy része ma is orvosi beavatkozás nélkül születik meg. Természetesen a hiba nem az orvosi szaktudásban és a születést segítő modern szemléletben vagy technológiában keresendő. Úgy is fogalmazhatunk, a modern gyermekvállalás és a modern orvostudomány kapcsolatának újradefiniálásra lenne szükségünk. (...)
Modern csalás: anya – gyerekekkel
Sajátos, modern »láthatatlan születés szabályozó« lélektani jelenség, a fejlett társadalmakat jellemző apa nélküli családkép. Az állapot valóban újszerűnek mondható, hiszen még a tizenkilencedik századi Európában és Egyesült Államokban is az apa a család integer részét képezte, a család intézménye apa nélkül értelmezhetetlen volt. Az apák nemcsak részt vettek a nevelésben, de a várandósság és születés idején támogató szerepet nyújtottak. A családjáról leszakított apa lélektani terhe mind a gyermekvállalásra készülő apák, mind pedig az anyák számára visszatartó erő. (...)
A gyermekvállalási kedv helyreállítása
A gyermekvállalás lélektani állapota törékeny, sok rendszertől függő jelenség, mely hazánkban is körültekintő megerősítést igényelne. Amennyiben a gyermekek születését segítő láthatatlan »lélektani kubatúra« helyreállítása nem sikerül, jelentős változásokat, csupán gazdasági beavatkozásoktól, nem remélhetünk.”