Egy elfeledett magyar, aki a Szépművészeti Múzeumra hagyta a páratlan Munkácsy-gyűjteményét
A New Yorkban élő Kiss Emil úgy érezte, Magyarországon a helye a méregdrága képeknek.
Balog Zoltán nem adott engedélyt a magáncélra kölcsönadott festmények kiadására a Szépművészeti Múzeumnak 2013-ban, pedig erre a törvények szerint szükség lett volna – írja az Index. A miniszter ezért még 2014 decemberében írásbeli figyelmeztetésben részesítette a múzeumvezetőt. A Szépművészeti szerint a kölcsönzés során adminisztratív hiányosságok történtek.
Nem volt szabályszerű a festménykölcsönzés: Balog Zoltán miniszter még 2014-ben írásbeli figyelmeztetésben részesítette Baán László főigazgatót az ügy miatt – írja az Index. A nem sokkal a kérdéses kölcsönzés előtt módosított törvények alapján ugyanis a minsizter hozzájárulására is szükség lett volna az ügylethez, ezt azonban nem kérte a múzeumvezető, saját hatáskörben döntött. A szépművészeti közleménye szerint „a múzeum belső eljárásrendjében a kölcsönzés kapcsán adminisztratív hiányosságok derültek ki, a minisztériumi vizsgálat követően ezek kiküszöbölésre kerültek, azóta hasonló probléma nem fordult elő”.
Budapest belvárosában, a Szerb utca 9. alatti egyik lakásba kölcsönözött ki tíz, összesen közel 300 millió forint értékű festményt a Szépművészeti Múzeum – írtuk korábban, miután az Átlátszó évek után kiperelte az információt a múzeumtól. A lakás önkormányzati tulajdonban van, de hivatalosan Habony Árpád volt anyósa bérli, ugyanakkor a kapucsengőn Halkó Gabriella neve áll. Ő a TV2 új gazdasági igazgatója, illetve a festményeket bérlő cég, a Brand Lab Tanácsadó Kft. egyik tulajdonosa.