A brüsszeli migrációs és integrációs politika csődje nap mint nap életeket veszélyeztet
Magyarországon ilyen nem fordulhat elő.
Bár számos támadás érte a „határzár tiltott átlépése” nevű új büntetőjogi tényállás bevezetését, azaz a déli határ illegális átlépésének kriminalizálását, egy magyar blogger rávilágított: azzal, hogy Németország bevezette az ideiglenes határellenőrzést, náluk is börtönnel sújthatják, ha valaki a zöldhatáron át, papírok nélkül lép az ország területére.
A kedden hatályossá váló új, „határzár tiltott átlépése” elnevezést viselő büntetőjogi tényállás bevezetését számos kritika érte. Azonban az ugysenezem mikroblog arra hívta fel a figyelmet, hogy a németeknél ugyancsak börtönnel sújtható az illegális határátlépés, ameddig átmenetileg ellenőrzik a határokat.
Egy évig terjedő börtön
A német jogrendszerben – ellentétben a magyarral – nem csak a büntető törvénykönyv (Strafgesetzbuch) állapíthat meg bűncselekményi tényállásokat, más törvények, például jelen esetben a külföldi állampolgárok letelepedéséről szóló törvény is. A fenti jogszabály egy évig terjedő szabadságvesztést kapcsol a beutazási szabályok megsértéséhez, így a tartózkodásra jogosító okmányok nélkül történő belépéshez.
Különbség, hogy míg a friss magyar büntetőjogi szabály a menekültstátuszra jogosult menedékkérők esetében is bűncselekményként minősíti, ha átjönnek a határzáron, a német törvény ezt a csoportot nem fenyegeti börtönnel – feltéve, hogy az információszolgáltatási és együttműködési kötelezettségüknek eleget tesznek. E tekintetben ugyanis szigorúbb Németország: azt, aki a hatóságok által kért információt nem, hiányosan vagy hamisan szolgáltatja, ugyancsak egy évre ítélhetik.
Az álszíreket is büntethetik
Ez tehát azt jelenti, hogy ha a német határon ellenőrzött migráns például hamisan vallja magát szírnek, vagy a regisztráció ellen tiltakozva megtagadja személyi adatai megadását, büntetőeljárásra és börtönre számíthat. Mindeközben Magyarországon számos alkalommal tagadták meg a regisztrációt a határsértők, büntetőjogi fenyegetettség nélkül.
A határellenőrzés németországi bevezetésével nem függesztették fel a Schengen kódex alkalmazását. Azt továbbra is alkalmazzák, sőt, a lépésre – meghatározott, kivételes esetben – éppen a kódex ad lehetőséget, továbbá az ilyenkor követendő alapvető eljárási szabályokat is kötelező erővel rögzíti, amikor megállapítja: azok a külső határok ellenőrzésére vonatkozó fejezet előírásainak felelnek meg. Ettől még azonban a német határok nem válnak külső határrá, és a kódex is alkalmazásban marad – az új viszonyoknak megfelelően.
Szankciók Schengen szellemében
A rendes szabályok körében a kódex rögzíti, hogy a belső határok átlépésénél nincs helye személyellenőrzésnek, azonban került a joganyagba kivétel és rendkívüli szabály is. Utóbbi a határellenőrzés belső határokon történő ideiglenes visszaállításának esete.
A kódex kifejezetten felszólítja a tagállamokat arra, hogy a nemzeti jogszabályokban szankcionálják a külső határok jogellenes átlépését. A 28. cikk értelmében ezt is alkalmazni kell a belső határokra, ha a határellenőrzést visszavezetik. Ezért vonatkozik a fentebb említett német törvény az osztrák-német határon jogellenesen átlépőkre.