„Felhívlak benneteket, hogy kérjetek bocsánatot azokért a személyekért és intézményekért, amelyek becsukják az ajtót ezek előtt az emberek előtt, akik családot keresnek, akik védelmet keresnek” – mondta ma a szokásos szerda audiencián Ferenc pápa.
A
Reuters szerint a pápa azokra az országokra, így Franciaországra és Ausztriára célzott, amelyek az utóbbi időben megszigorították határaik védelmét, és menekültek százait fordítják vissza.
Eközben Silvano Tomasi érsek, a Vatikán genfi ENSZ-képviselője az emberi jogokról tartott ENSZ-tanácskozáson arra szólította fel a résztvevőket: Európa dolgozzon ki megfelelő stratégiákat, és nyissa meg kapuit a bevándorlók előtt, ne hagyja magát az irracionális populista nyomástól befolyásolni.
A vatikáni ENSZ-megfigyelő szerint nemcsak folytatni kell a mentési műveleteket, hanem meg kell sokszorozni az erőfeszítéseket. Prioritásként kell védelmezni mindenkinek az élethez való jogát, egyéni státuszától függetlenül. Ami az Európában és a világ többi részén való elhelyezésüket és elosztásukat illeti, az egyenlőség elvének kell érvényesülnie: természetesen figyelemmel kell lenni az adott ország biztonsági és szociális helyzetére, de nem szabad engedni az irracionális populista nyomásnak. Harmadszor, az illetékes hatóságoknak megfelelő jogi utakat kell biztosítaniuk a bevándorlás és a konkrét befogadás kezelésére, összehangolva a migránsok jogait és a befogadó társadalom jogos érdekeit.
A szentszéki ENSZ-megfigyelő például egy világosan megfogalmazott jogokról és kötelességekről szóló charta összeállítását javasolja, amely könnyen érthető mindazok számára, akik be akarnak illeszkedni az adott országba, és azok számára, akik menedékjogot nyújtanak a bevándorlóknak.
Ezzel párhuzamosan a migránsok származási országaiban méltó és minőségi munkahelyeket kell biztosítani; igazságosabb és egyenlőbb pénzügyi és gazdasági rendszerrel kell javítani a piachoz, a kereskedelemhez való jutást, aminek a politikai stabilitás is előfeltétele. Egyszóval megfelelő környezetet kell teremteni már otthon, hogy az elvándorlás egy döntés következménye, ne pedig kényszer legyen. Tomasi érsek hozzátette: az egyes országok médiumainak közös nyelvezetet kellene kialakítania, amely jó szándékúan mutatja be a migránsokat, és nem szabad a faj- és idegengyűlöletet táplálnia.