LMP: Azonos munkáért azonos bért a nőknek!

2015. március 08. 13:10

Határozati javaslatot nyújt be az LMP-s Szél Bernadett annak érdekében, hogy ne legyen bérkülönbség a nők és a férfiak között, ha azonos munkát végeznek. Az LMP-s politikusnő a nők munkaerő-piaci védettségét is fokozná. A PM szerint az alapjövedelem bevezetése segítheti a nők esélyegyenlőségét is.

2015. március 08. 13:10

Országgyűlési határozati javaslatot nyújt be az LMP a nemek egyenlő bérezésének érdekében, mivel ma Magyarországon a nők átlagos bruttó órabére ötödével kevesebb, mint a férfiaké – jelentette be Szél Bernadett, a párt társelnöke vasárnap a Nemzetgazdasági Minisztérium épülete előtt tartott sajtótájékoztatón.

Hangsúlyozta: a dolgozói szegénység az átlagosnál is jobban érinti a nőket, ennek e bérkülönbség mellett az is az oka, hogy a nők tipikusan alulfizetett szakmákba „szorulnak”, munkahelyi előrehaladásuk során jellemzően nem jutnak tovább egy ponton, sok esetben pedig kényszerből alacsonyabb óraszámban dolgoznak, hogy elvégezhessék a háztartási munkákat.

Szél Bernadett nőnapi sajtótájékoztatóján kiemelte: a nők ezért is hajlamosabbak elfogadni a részmunkaidőt, miközben pártja álláspontja szerint sokaknak inkább a rugalmas munkavégzés jelentené a megoldást. Szólt arról is: céljuk továbbá, hogy fokozzák a nők munkaerő-piaci védettségét.

„A helyzet rossz, és a helyzet az Orbán-kormány elmúlt öt éve alatt tovább romlott” – jelentette ki, ártalmasnak nevezve azt a szemléletet, hogy a nemek közötti bérkülönbség a piacgazdaság természetes velejárója. Arra is felhívta a figyelmet, hogy az alaptörvényben nem szerepel az „egyenlő munkáért egyenlő bért” elv. Hozzátette: több bérkövetelés nem teljesült olyan szakmákban, ahol magas a nők aránya, és a Fidesz-KDNP kormány idején szüntették meg a háromévesnél fiatalabb gyermeket nevelő szülők felmondási védelmét.

Beterjesztendő határozati javaslatuk fontos elemeként említette a politikus a felmondási védelem visszaállítását, a rugalmas munkavégzés támogatását, a kötelező apai gyes megteremtését, valamint a nappali gyermekellátás rendszerének javítását. Megjegyezte: Magyarországon ma – szemben az egyharmados uniós ajánlással – a korosztály 14 százalékának jut bölcsődei hely, a mutató a családi napközikkel együtt is csak 16 százalék.

A kezdeményezés részeként említette, hogy emelkedjenek a bérek a nőket nagy arányban foglalkoztató szakmákban, a nagyobb cégeknek pedig cselekvési tervet kelljen készíteniük a bérkülönbségek kezelésére. Szorgalmazzák azt is, hogy az egyenlő bérezésnek legyen külön napja.

A PM szerint az alapjövedelem bevezetése segítheti esélyegyenlőséget

A Párbeszéd Magyarországért (PM) szerint az általuk korábban szorgalmazott alapjövedelem bevezetése segíthet a nők és férfiak közötti esélyegyenlőtlenség leküzdésében is.

Karácsony Gergely, a párt társelnöke, Zugló polgármestere a VII. kerületi Kéthly Anna téren tartott sajtótájékoztatóján kifejtette: javaslatuk szerint 50 ezer forint  jövedelmet kapna minden polgár, 25 ezret minden gyermek és 75 ezret minden kismama, ezzel párhuzamosan pedig 100 ezer forintra növelnék a nettó minimálbér összegét. 

Karácsony Gergely szólt arról is, hogy a nők sokkal nehezebben kapnak állást, kerülnek vezetői pozícióba és ugyanazért a munkáért általában kevesebb bért kapnak. Hozzátette: a háztartásban, gyermeknevelésben végzett munkából semmilyen jövedelmük nem származik, de ha bevezetik az alapjövedelmet, akkor a társadalom kifizeti ezt a munkát is. 

A társelnök szerint az egyenlő társadalmak versenyképesebbek, és az alapjövedelem bevezetése hosszú távon a gazdasági és szociális válságból való kilábalás egyik legfontosabb eszköze is lehet. Kérdésre válaszolva elmondta, bár van esélyegyenlőségi törvény, ezek a paragrafusok nem voltak elégségesek az esélyegyenlőtlenség leküzdéséhez.

Összesen 69 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Akitlosz
2015. március 09. 10:55
Inkább a magyaroknak kellene azonos munkáért azonos bért követelni. A német dolgozó miért kap hatszor annyit ugyanazért a munkáért ugyanannál a cégnél itt Magyarországon? Az pedig tényszerűen nem igaz, hogy a nők csak azért mert nők kevesebbet keresnek ugyanazért a munkaért ugyanabban a munkakörben. Ha ez igaz lenne, ha ezt meg lehetne csinálni, akkor a munkáltatók nem nagyon alkalmaznának férfiakat, hiszen a nők is megcsinálnák ugyanazt, ugyanolyan jól csak olcsóbban. De semmi ilyesmit nem tapasztalni a munkaerőpiacon. Ez a férfiak többet keresnek mint a nők dolog gy számolódik ki, hogy a nő utcaseprők fizetését hasonlítják össze a férfi vezérigazgatókéval. Azaz a munkakört, a munkát nem veszik figyelembe.
krisztoforo48
2015. március 09. 07:25
"Egyenlő munkáért egyenlő bért!" Nagyon szép utópisztikus gondolat volt,de messze van a realitásoktól.Nemektől függetlenül,nincs két egyforma ember,maximum gépeknél fordulhat elő.Próbálják ezt kategorizálással megvalósítani,de szerintem ennek teljesítmény csökkentő hatása van a fent leírtak miatt.Miért dolgozzak jobban,ha ugyanannyit kapok?Sem a tudás,sem a hozzáállás és a képességek sem azonosak.Hiába azonos a munkakör,a produktum soha nem lesz azonos két munkavállalónál,legyen az férfi vagy nő. Ebből is látszik ténsasszony,hog Önnek halvány lila fingja nincs a munka világáról.A szájkarate minden nap mindegy miről,az nem teljesítmény,azt mindegyik piaci kofa meg tudja tenni.Uram bocsá,még sokkal jobban is,mint Ön!
Agricola
2015. március 08. 15:42
" a nagyobb cégeknek pedig cselekvési tervet kelljen készíteniük a bérkülönbségek kezelésére." A cselekvési terv része lehetne, hogy naponta egyszer tökön kellene rúgni a himnemű főnököket!
GV0917
2015. március 08. 15:29
Szél Berni... nincs valami újabb javaslatod? Ezt a mostanit már több mint kétszáz éve követelik, azóta sem valósult meg! Tudod, drága, amióta emlegetik:Liberté- Egalíté-Fraterníté! Oszt' azóta sincs, nem is lesz egyhamar.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!