Nem ment jól az első tárgyalás a görög adósságról

2015. február 05. 16:13

A német pénzügyminiszter szerint egyetértettek abban, hogy miről nem értenek egyet, görög kollégája szerint viszont még ebben a kérdésben sem volt konszenzus a két ország szakminisztereinek első találkozóján. Wolfgang Schäuble szerint az adósságleírás lekerült a napirendről, Jánisz Varufakisz szerint erről nem is tárgyaltak.

2015. február 05. 16:13

Egymásnak ellentmondó nyilatkozatokat tett a német és a görög pénzügyminiszter csütörtökön Berlinben az első találkozójuk után tartott sajtótájékoztatón. Wolfgang Schäuble német pénzügyminiszter elmondta, hogy a megbeszélésen „diplomáciai kifejezéssel szólva egyetértettünk abban, hogy nem értünk egyet”. Jánisz Varufakisz viszont azt mondta: „abban sem tudtunk megállapodni, hogy nem értünk egyet”. A német pénzügyminiszter azt mondta, szerinte az adósságleírás lekerült a napirendről, míg görög kollégája arról tájékoztatott, hogy nem tárgyaltak az adósságtörlesztés menetrendjéről.

Wolfgang Schäuble megismételte a berlini vezetés korábbi ajánlatát, miszerint Németország kész közreműködni a görög adórendszer megerősítését célzó munkában, és kiemelte, hogy jó irányba mutat az új görög kormány több terve, köztük az adózási fegyelem erősítése a vagyonos rétegeknél és a korrupció elleni küzdelem. Ugyanakkor egyes tervezett intézkedések „nem feltétlenül jó irányba mutatnak” – tette hozzá. Hangsúlyozta, hogy az athéni vezetésnek folytatnia kell a tárgyalásokat a Görögországot 2010 óta 240 milliárd euró válságkezelő kölcsönnel kisegítő szervezetekkel, a Nemzetközi Valutalappal (IMF), az Európai Bizottsággal (EB) és az Európai Központi Bankkal (EKB), és be kell tartania az érvényes megállapodásokat. Úgy vélte, nincs válasz arra a kérdésre, hogy miként lehetne finanszírozni a görög állam működését csak a piacról, a jelenlegi hitelezők támogatása nélkül.

Az európai egységfolyamat azt is jelenti, hogy nemcsak az adott ország választóinak akaratát, hanem az ország európai partnereinek jogos érdekeit is figyelembe kell venni – mondta Schäuble, hozzátéve, hogy a görög választók ugyan egyértelmű felhatalmazást adtak a Szirizának, de meglehet, hogy a radikális baloldali párt választási ígéreteit „nem lehet megvalósítani, ha terhet jelentenek másoknak”.

Ezzel szemben Jánisz Varufakisz kiemelte, hogy a szerződéseket, megállapodásokat ugyan be kell tartani, de nem szabad közben "letaposni a demokrácia törékeny virágát olyan kijelentésekkel, hogy a választások nem változtatnak semmin”. A görög pénzügyminiszter hangsúlyozta, hogy kormánya egy „áthidaló támogatási programot” kíván kidolgozni a hitelezőkkel a február végéig tartó jelenlegi IMF-EB-EKB program utáni időszakra, és május végére egy új szemléletű válságkezelő megállapodást szeretne tető alá hozni.

A görög válságot 2010-ben „félrekezelték”, az államháztartás likviditási gondjaként fogták fel, holott csődhelyzetről volt szó. Így végül „a történelem legnagyobb összegű hitelét kapta meg egy fizetésképtelen nemzet, ráadásul azzal a feltétellel, hogy csökkenteni kell a jövedelmeket”, ez pedig csak tovább mélyítette a válságot – fejtette ki. A jelenlegi program további nagy hiányossága, hogy középpontjában nem a járadékvadászat és a korrupció visszaszorítása áll, nem a felső rétegek visszaélései elleni küzdelemről szól, hanem az alacsony jövedelműek megsarcolásáról, az erőfeszítések fő célja pedig nem a gazdaság beindítása, hanem az államadósság visszafizetése – vélekedett Jánisz Varufakisz.

Ezzel a szemlélettel szakítani kell, mert Görögország így soha nem lábal ki a válságból, és le kell rakni az alapjait egy új megközelítésnek, amelyet követve véget lehet vetni a Görögországból az egész euróövezetre átterjedt, látszólag véget nem érő válságnak – mondta a görög pénzügyminiszter.

Összesen 14 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
kulalak
2015. február 05. 23:24
Nem lesz ez így jó. http://krugman.blogs.nytimes.com/2015/02/02/whos-unreasonable-now/
balbako_
2015. február 05. 17:43
A vágyak és a realitás. Ezt a címet adnám.
kuwiq
2015. február 05. 17:34
Ha meggondoljuk, tökmindegy, mi a hitelek sorsa, a probléma az, hogy a görögök a jelenlegi állás szerint sem képesek magukat finanszírozni, pláne, ha ész nélkül elkezdik növelni a kiadásaikat, miközben nincs semmilyen bevételük. Segély nélkül fejreállnak pár hónapon belül.
recipeferum
2015. február 05. 17:03
"A görög válságot 2010-ben „félrekezelték”, az államháztartás likviditási gondjaként fogták fel, holott csődhelyzetről volt szó" Persze,hogy csőd volt és persze,hogy a nyugat érdekei szerint kezelték: annyi állami hitelt adtak,hogy visszafizethessék a nyugati bankoknak a tartozást (belső csődkezelésre a kapott összeg 8%át!! forditották) . Hiába a nyugati sajtós szemfényvesztés a megszoritásos válságkezelés sikeréről :a bő 25%os munkanélküliség(benne a 60%os !! fiatalkori munkanélküliség ) azt jelenti ,hogy egész nemzedékeket dobtak az árokszélre. Ez egész egyszerüen igy nem müködhet.Pont.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!