A magyar és az orosz főváros közötti együttműködési megállapodás előkészítéséről egyezett meg moszkvai látogatása során Tarlós István, Budapest főpolgármestere Szergej Szobjanyinnal, az orosz főváros vezetőjével. Jövő januárban a megállapodás egyeztetésére Budapestre várják a moszkvai kormányzat egyik miniszterét, a dokumentumot pedig ugyancsak 2015-ben valószínűleg alá fogják írni – mondta el Tarlós István pénteken. Moszkva kiemelt, szövetségi szintű közigazgatási egység, saját kormánnyal. Főpolgármestere kormányzói rangban tevékenykedik.
Budapest főpolgármesterét Szergej Szobjanyin hívta meg a csütörtökön kezdődött moszkvai nemzetközi Urbanisztikai Fórumra, amelyen 12 külföldi világváros, illetve nagyváros főpolgármestere vett részt. A rendezvény keretében nyílt alkalom Budapest és Moszkva vezetőinek megbeszélésére.
Tarlós István elmondta, biztosította az orosz főpolgármestert arról, hogy – mint azt Budapest évekkel ezelőtt megígérte – méltó helyet találnak a Moszkva tér elnevezésnek a magyar fővárosban. Ha nem is a régi helyén, de méltó környezetben. Nem ez volt azonban a budapesti főpolgármester által nagyon jó hangulatúnak nevezett beszélgetés legfontosabb eleme, hanem az együttműködési megállapodás előkészítésének megkezdése.
A főpolgármester emlékeztetett rá, hogy Budapestnek működő kapcsolatai vannak olyan világvárosokkal, mint New York, Peking, Sanghaj, így Moszkva mindenképpen beleillik ebbe a sorba. Felidézte azt is, hogy a magyar és az orosz főváros között létezett kapcsolat Jurij Luzskov moszkvai és Demszky Gábor budapesti főpolgármester időszakában is, amely azonban szavai szerint kissé ellaposodott, így egészen természetes igény merült fel Budapesten és Moszkvában is, hogy a világpolitikában is jelentős szerepet játszó többi, meghatározó nagyvároshoz hasonlóan Moszkvával is szülessen megállapodás.
Moszkvával a jövőben elsősorban várospolitikai kérdésekben kívánnak együttműködni, de úgy véli, hogy a várospolitikusok nagyon sokat tudnak tenni az egyes országok kapcsolatainak javításában is, hiszen a diplomácia nyelvénél kötetlenebb, emberhez közelibb módon is érinthetnek olyan témákat, amelyek az országokat is közelebb hozhatják egymáshoz.