Ezen a tragikus jövőképen változtathat a Bristoli Egyetem kutatási eredménye, melyről az MTI számolt be. A tudósok egy, az allergiás megbetegedések során már eredményesen használt módszert alkalmaztak erre a kórra is. Ugyanis az autoimmun betegségek -mint amilyen az SM is- és az allergia között van egy kapcsolódási pont. Mindkettő esetén az immunrendszer elpusztítandóként azonosít olyan részecskéket, melyek nem azok: allergia felléptekor a szervezetre ártalmatlan anyagokat, autoimmun betegségeknél pedig a saját szöveteit. Szklerózis multiplex kialakulásakor konkrétan az agyi idegsejtek védőburkát, a myelin-hüvelyt támadja.
„A Bristoli Egyetem kutatói bebizonyították, hogy az immunrendszer »átprogramozható«, »leszoktatható« arról, hogy a szervezet sejtjeit, szöveteit veszélyes betolakodókként kezelje. A tudósok a szklerózis multiplex kezelésére az allergiás betegségek gyógyításában már bevált, úgynevezett allergén-specifikus terápiát alkalmazták. A velőshüvely szintetikusan előállított fehérjéit növekvő dózisokban intravénásan juttatták be a szervezetbe, mindaddig, míg az immunrendszer »rájött« arra, hogy ezek a vegyületek »biztonságosak«.
Browen Barton, a tanulmány vezető szerzője áttörésnek nevezte az eljárás alkalmazását az autóimmun betegségek kezelésében.
–...Vizsgálataink során arra jöttünk rá, hogy a szintetikusan előállított, vízben oldódó fehérjéket növekvő dózisban alkalmazva deszenzibilizálhatjuk az immunrendszert, azaz csökkenthetjük érzékenységét az általa antigénként kezelt szövetek iránt - magyarázta Browen Barton.
A kutatócsoport reményei szerint a módszer áttörést hozhat nemcsak a szklerózis multiplex, hanem más autoimmunbetegségek kezelésében is. A jelenleg alkalmazott immunszupresszív gyógyszereknek ugyanis sok a mellékhatása: csökkentik az immunrendszer aktivitását, növelve ezzel a fertőzés veszélyét, a daganatképződés rizikóját."
Forrás: MTI
Az anyag megjelentetését a Splendidea Communications Kft. támogatta