A március 15-én hatályba lépő új Ptk. legfontosabb újítása a kárfelelősséggel kapcsolatban, hogy eltérő szabályokat állapít meg a szerződésből eredő és a szerződésen kívüli károkra. Az előbbi kategóriába tartozik például, ha a kőműves rosszul építi fel a házamat, ami összedől, és ezért kártérítést követelek tőle, mert hibásan teljesítette a szerződést. (Ezt nevezi a szaknyelv kontraktuális felelősségnek.) A szerződésen kívüli (deliktuális) kár leghétköznapibb példája, mikor két autó összekoccan: a felek között korábban nem hogy szerződés nem volt, de nem is ismerik egymást, az autó oldala viszont behorpadt, a károkozónak fizetnie kell.
A március 14-ig hatályos régi Ptk. mindkét esetben azonos módon szabályozta a kártérítési felelősséget. Eszerint a károkozónak a kárt meg kell téríteni, kivéve, ha bizonyítja, hogy úgy járt el, ahogy az adott helyzetben általában elvárható. Vékás Lajos, az új Ptk. kodifikációs főbizottságának elnöke előadásában kiemelte: ez az enyhe mérce tulajdonképpen a szocialista állami vállalatok közti szerződésekre lett kitalálva, de a bíróságok már régóta érezték, hogy a szerződésszegésért és a szerződésen kívüli károkozásért való helytállást külön kellene kezelni. Az 1959-ben megalkotott régi Ptk-n ugyanis, bár sokszor módosították, még mindig érződött a szocialista logika.
Vékás hangsúlyozta: az új Ptk-t a piacgazdaság körülményeire tekintettel alkották meg. Ennek megfelelően a szerződésszegéssel okozott kár megtérítése alól csak egészen szűk körben lehet majd kibújni: a korábbi „általában elvárhatósággal” szemben ehhez most már azt kell bizonyítania a károkozónak, hogy a kárt okozó esemény az ellenőrzési körén kívül esett, nem volt előrelátható és és nem volt elvárható, hogy a körülményt elkerülje vagy a kárt elhárítsa. A professzor rámutatott: ez gyakorlatilag azt jelenti, hogy szerződésben vállalt kötelezettség hibás teljesítésekor csak előreláthatatlan vis maior esetén lehet kibújni a kártérítési felelősség alól. Például ha egy váratlan jogalkotási aktus – mondjuk export- vagy importttilalom – miatt válna lehetetlenné vagy késedelmessé egy szerződés teljesítése, akkor ezért a szerződő fél nem felel. Egy a jugoszláv háború alatt megtörtént esetre utalva azonban kijelentette: háborús helyzet esetén például a szállító nem hivatkozhat arra, hogy váratlanul érte őt a hidak lebombázása, ami miatt nem tudott szállítani. Ezt az esetet egy nemzetközi választottbíróság bírálta el a nemzetközi adásvétel szabályait megállapító bécsi vételi egyezmény alapján, amelyből az új Ptk is sokat merített. Például azt az elvet, hogy aki üzletelésre adja a fejét, legyen előrelátó, és ne bújhasson ki a felelősség alól az általában elvárható magatartásra hivatkozva.