A döntés előzménye, hogy egy német férfi beperelte Bochum várost, amiért nem volt hajlandó számára ujjlenyomat-vétel nélkül útlevelet kiállítani. A fénykép mellett két ujjlenyomatot is tartalmazó útlevelet egy EU-rendelet írja elő, hozzátéve, hogy utóbbit kizárólag az útlevél valódiságának, valamint birtokosa személyazonosságának ellenőrzése céljából lehet felhasználni.
Az eljáró német közigazgatási bíróság előzetes döntéshozatali eljárásban arra kérte az Európai Bíróságot, foglaljon állást abban a kérdésben, hogy a rendelet ‒ tekintettel többek között az Európai Unió Alapjogi Chartájára ‒ érvényes-e, amennyiben arra kötelezi az útlevelet kérelmező személyt, hogy ujjlenyomatot adjon, továbbá amennyiben előírja azoknak az útlevélben való tárolását.
Az Európai Bíróság a kérdésre igennel válaszolt, és kifejtette: a magánélet tiszteletben tartásához és a személyes adatok védelméhez fűződő jogot felülírja az útlevelek hamisításának megakadályozásához fűződő közérdek, a vitatott intézkedések pedig ezen cél elérésével arányosak voltak ‒ foglalja össze az ítéletet a Jogi fórum.