Megjött a leltár: kiderült, mi mindent köszönhet Románia Orbán Viktor segítségének
Szijjártó Péter mindent aprólékosan részletezett Bukarestben.
Nyolcadik napja tüntetnek Bukarestben a verespataki ciános bányászat ellen. Vasárnap több mint tízezren voltak a román fővárosban, de több más városban, így Kolozsváron is újra demonstráltak.
Vasárnap még a késő esti órákban is sok ezren tüntetnek a bukaresti Egyetem téren és környékén az Alburnus Maior Egyesület által meghirdetett tiltakozáson. A csendőrség becslése szerint a tüntetők létszáma meghaladta a tízezret – derül ki a Ziare.com tudósításából. Környezetvédő szervezetek nyolcadik napja tiltakoznak a járműforgalom akadályozásával a román fővárosban a Rosia Montana Gold Corporation verespataki ciános, külszíni fejtéses bányászati tervei ellen.
Nem kérünk a ciánból!, Megmentjük Verespatakot! feliratokkal vonult a tömeg, amelynek élén terhes anyák és kisgyermekes szülők haladtak, sok résztvevő kerékpáron érkezett. A demonstrálók apró kavicsokkal félig megtöltött műanyagpalackokkal csaptak zajt és ciánellenes jelszavakat kiabáltak. Többen gázmaszkot viseltek.
A nap folyamán számos más romániai és európai városban is tüntettek a beruházás ellen, a Mediafax szerint Kolozsváron több mint ezerötszázan, Temesváron, Jászvásáron (Iasi) és más településeken több százan voltak a demonstrálók.
Verespatak és a környék településeinek vezetői azonban továbbra is elkötelezett hívei a ciános bányászatnak. „Nem tudni, kik pénzelik azokat a civil szervezeteket, amelyek félrevezették a közvéleményt, és rávették a jóhiszemű embereket, hogy Verespatak jövője ellen tüntessenek. Ők nem értik, hogy valójában most van környezetszennyezés Verespatakon, amit egy korszerű technológiájú bányászati tevékenység felszámolna” – mondta a Digi 24 hírtelevíziónak Eugen Furdui, Verespatak polgármestere.