A KDNP az eutanázia aktív és passzív formáját egyaránt elutasítja, törvényellenesnek tartja, és a parlamentben soha nem fog ilyen jogszabályt megszavazni.
Az eutanázia elutasítását Nagy Kálmán, a párt országgyűlési képviselője jelentette be hétfői sajtótájékoztatóján. Nagy azzal kapcsolatban nyilatkozott, hogy az Országos Választási Bizottság (OVB) július elején hitelesítette azt a népi kezdeményezést, amely lényegében az eutanázia lehetőségét teremtené meg orvosi részvétellel.
A politikus kiemelte: a KDNP szerint az eutanázia az orvos és a társadalom számára egyaránt kudarc. Véleménye szerint az eutanázia nemcsak szociális–jogi, hanem orvosetikai kérdés is. Az orvos a társadalomban „életfenntartó szerepet tölt be”, ezért fontos, hogy az orvos arra vezesse rá a beteget, hogy többre értékelje az életet, mint a halált. Szerint az orvostudomány napjainkban meg tudja adni azokat a lehetőségeket, amelyek az élet elfogadhatóságát biztosítják, és a beteg hullámzó kedélyállapota nem teszi beszámíthatóvá a döntését.
A képviselő utalt arra is, hogy Magyarországon az egészségügyi törvény az eutanázia semmilyen formáját nem törvényesíti, az Alkotmánybíróság a legalizálásra vonatkozó indítványnak nem adott helyt. A kereszténydemokrata politikus azonban megoldásnak látta a hospice mozgalom kiszélesítését, további hospice osztályok kialakítását a kórházakban. Ezeken az osztályokon szakszerű segítség nyújtható a gyógyíthatatlan, halálos betegeknek, míg „az eutanázia Isten törvényének súlyos megsértése, mert egy ember szándékos megölése, ami erkölcsileg elfogadhatatlan” – mondta el, a néhai II. János Pál pápa szavait idézve.
Az OVB által hitelesített népi kezdeményezés kérdése úgy szól: Egyetért-e Ön azzal, hogy a gyógyíthatatlan halálos betegségben szenvedő felnőtt korúak orvosi segítséggel vethessenek véget az életüknek? A népi kezdeményezésekhez 50 ezer érvényes aláírás kell, ha ez összegyűlik, a parlamentnek napirendjére kell vennie a kérdést.
Éger István, a Magyar Orvosi Kamara elnöke múlt szerdai sajtótájékoztatóján példátlannak minősítette a kezdeményezést, hangsúlyozva, hogy az orvos az élet védelmére esküszik fel, és minden ezzel ellentétes cselekedete súlyos etikai vétség. Hozzátette Európában csak három országban, Belgiumban, Hollandiában és Svájcban engedélyezik az eutanáziát.