Buona sera, Róma püspöke! Következőnek én inkább egy igazi pápát várnék

Ferenc nem reformpápa volt, hanem káoszpápa, aki imádott első lenni bármiben, és rendrakás helyett rendetlenséget hagyott maga után.

Tízezrek követték a római Colosseumnál a Ferenc pápával tartott Via Crucist, amelynek meditációit libanoni fiatalok írták.
Olaszok és külföldiek mécsessel a kezükben követték a stációkat és az elhangzó meditációk szövegét. A keresztút az ókori amfiteátrumtól a szemközti Palatinus-dombig haladt, ahol Ferenc pápa várta a keresztet. Az első stáción a mai kor Pilátusairól volt szó, akik „kezükben tartják a hatalmat és az erősek érdekeit szolgálják vele (...), eltaposva az emberek méltóságát és az élethez való jogát”. A másodikon a „hit és az erkölcs értékeit elfojtó vak laicizmusról”, majd a „mártírként szenvedő Közel-Kelet megalázott és szenvedő népeiről” szólt a meditáció. Ennek szövegét libanoni fiatalok írták Bisár ar-Rai antióchiai maronita pátriárka vezetésével.
A témák között szerepelt a család és az élet védelme, valamint a vallásszabadság és a vallások egysége „a közös jó érdekében”. Többször volt szó a Közel-Keletről, amelynek „testvériesebbnek, békésebbnek, igazságosabbnak” kell lennie. A „keleti egyházak fiainak legyen bátorsága ahhoz, hogy országaikban maradjanak” - hangzott el. Számos állomáson a szegényekért, hajléktalanokért, betegekért, menekültekért, az „erőszaknak és kizsákmányolásnak kitett” gyermekekért, a „sebzett, megerőszakolt és diszkriminált” nőkért, „az elkeseredés, kábítószer, szekták áldozataivá váló" fiatalokért imádkoztak. „A sebzett és elfelejtett ember nem veszíti értékét” - szólt a keresztutat kísérő szöveg.
A keresztet a stációkon többen vitték: Agostino Vialli bíboros a pápa római helynöke, egy kétgyermekes olasz és egy indiai család, egy tolószékes beteg, két kínai szeminarista, két szentföldi ferences szerzetes, két nigériai és két libanoni nővér, két brazil fiatal a nyári Ifjúsági Világtalálkozó jegyében. Libanoni kórus énekelt. Ferenc pápa ülve és térdelve imádkozva követte a keresztutat. „Néha úgy tűnik Isten csendben van, nem válaszol a rosszra. Isten már szólt, Krisztus keresztjével” - fogalmazott a Via Crucist követő beszédében. Hangsúlyozta, hogy „Isten szeretetével ítélkezik felettünk (...), ha hiszünk szeretetében, üdvösségre találunk, ha elutasítjuk szeretetét, mi ítéljük el önmagunkat”.
„A rossz bennünk és körülöttünk is tevékeny. A keresztényeknek a rosszra a jóval kell válaszolnia” - hangoztatta. Emlékeztetett XVI. Benedek tavaly szeptemberi libanoni látogatására, amely „a remény jele volt az egész Közel-Kelet számára az ott élő keresztények ereje és muzulmán testvérek barátsága” miatt. A Ferenc pápa vezette első római keresztút rövidebb volt a megszokottnál: a stációk címe csak olaszul hangzott el és az egyházfő szokása szerint rövid beszédet mondott. Rómában a húsvéti szertartások a Ferenc pápa vezette szombati vigíliával folytatódnak a Szent Péter bazilikában.