Az ELTE-n maradnak reggelig a tüntető diákok

2013. február 11. 15:47

Megtelt a Deák tér tüntetőkkel, ahová a Hallgatói Hálózat hirdetett tiltakozást – derül ki az Index tudósításából. A HaHa délelőtt már akciózott az ELTE Bölcsészettudományi Karán, ahol előbb órákat szakítottak meg, majd hallgatói fórumokat rendeztek. Kedd reggelig az Eötvös Loránd Tudományegyetem Bölcsészettudományi Karán maradnak azok a demonstrálók, akik délután a Deák térről vonultak az épületegyütteshez. Az oktatási államtitkárság szerint csak „pár forrófejű agitátor” mások jogait korlátozva akadályozta az oktatást.

2013. február 11. 15:47

Az Index percről percre való tudósítása szerint az Astoriánál összetalálkoztak az éhségmenetelők és a HaHa tüntetésére igyekvő diákok. A Deák téren ezzel szemben már a Vona Gábor által évértékelőjén meghirdetett Magyar Tavasz Mozgalom bukkant fel, melynek tagjai magukat fiatal jobboldali értelmiségieknek definiálják. Szerintük „az egyetemek ügyét nem lehet nem anarchista módon és senki által fel nem hatalmazott érdekképviseletekkel megoldani” – utaltak ezzel a Hallgatói Hálózat által alkalmazott módszerekre. Az Index tudósítása szerint a Színművészeti Egyetem felől érkező 150 fős csoportnak köszönhetően lassan kezd megtelni a Deák Ferenc tér, ahová a tiltakozó egyetemisták a tüntetésüket meghirdették.

Az oktatási államtitkárság elfogadhatatlannak tartja, hogy „pár forrófejű agitátor” mások jogait korlátozva akadályozza a felsőoktatásban az órák megtartását. Ezt arra reagálva közölték hétfőn az MTI-vel, hogy az egyetemet érintő pénzelvonás miatt az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) Múzeum körúti épületében mintegy negyven hallgató leállította az oktatást több teremben, majd további óramegszakításokkal „blokádot” hirdetett az intézményben szerveződött hallgatói fórum. Az Emberi Erőforrások Minisztériumának (Emmi) oktatásért felelős államtitkársága közleményében azt írta: elfogadhatatlannak tartják, hogy miközben a diákok nagy része tanulni szeretne a felsőoktatási intézményekben, „pár forrófejű agitátor megakadályozza az órák megtartását”.

Kiemelték, senkinek a jogát nem vitatják el a szabad véleménynyilvánításra, de minden tiltakozónak tudnia kell, hogy mások jogait sem korlátozhatják, bármennyire hisznek is saját igazságukban. Emlékeztettek arra: a kormány teljesítette a hallgatók legfontosabb követeléseit, és erről tavaly decemberben a felsőoktatásban tanulók legitim képviselőivel részmegállapodást írtak alá, de a még nyitott kérdésekről folyamatosan egyeztetnek az érintett képviseletekkel. „E tárgyalások a demokratikus jogállam eljárásai szerint folynak. A jövő értelmiségétől elvárható, hogy ezen kereteken belül fejezze ki véleményét” – fűzték hozzá. Az államtitkárság kitért arra is, hogy a kormány eltörölte a keretszámokat, és ennek következtében a bejutás egyetlen feltétele a megfelelő tudást tükröző elegendő pontszám elérése lett, így jelenleg 100 ezer feletti a meghirdetett magyar állami ösztöndíjas helyek száma.

A közleményben kiemelték, hogy a kormány jelentős, 47 milliárd forintra rúgó többletforrásokat biztosít az idén a felsőoktatásnak, így nemhogy forráskivonás történik, hanem például olyan – az előző kormányhoz köthető –, hosszú évek óta húzódó helyzeteket old meg, mint a PPP-beruházások, és az egyes felsőoktatási intézmények csőd közeli állapotát ellensúlyozandó adósságkonszolidáció. A formálódó új finanszírozási rendszerben az egyetemek, főiskolák oktatási, tudományos, kutatási autonómiáját továbbra is garantálja az állam – írták. Az államtitkárság közölte: az adófizetők pénzével körültekintően bánó állam kötelessége, hogy gondoskodjék befektetéseinek megtérüléséről, és a felsőoktatásban ezt szolgálják a hallgatói szerződések. A tanulás költségeit ténylegesen előteremtő társadalom ugyanis joggal várja el, hogy a közpénzből tanuló fiatalok ne csak elkezdjék, hanem fejezzék is be tanulmányaikat, hogy a szerződésben rögzített ideig tudásukat az itt élő emberek javára is fordítsák.

A felsőoktatás megújításának célja a minőség javítása, hogy a hallgatók olyan diplomákat szerezzenek, amelyek a munkaerőpiacon értékesek, biztosítják elhelyezkedésüket – írták, hozzátéve, számos olyan intézkedést hoztak és hoznak a jövőben, amely a fiatalok elhelyezkedését, nagyobb anyagi biztonságát, jobb kereseti lehetőségét biztosítja, mert az ország érdeke, hogy a fiatalok a jobb élet reményében ne hagyják el családjukat, hazájukat.

Frissítés: A hétfő délelőtt meghirdetett egyetemi „blokád” folytatása mellett szavazott a többség az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) bölcsészkarán délután megtartott második hallgatói fórumon - jelentette az MTI tudósítója a helyszínről.

A fórum egyik moderátora által felolvasott, a felsőoktatásról szóló nyilatkozatot nagy többséggel szintén támogatták a 70-80 fős fórum résztvevői. A szövegben az áll: a forráskivonásokkal ellehetetlenül az egyetemek működése, oktatókat bocsáthatnak el, miközben a hallgatók helyzete is egyre kilátástalanabbá válik. Emellett a tervezett alkotmánymódosítás elfogadása esetén a felsőoktatási intézmények elvesztenék egyetemi autonómiájukat.

A fórum résztvevői azt is megszavazták, hogy támogatják a Hallgatói Hálózat által megfogalmazott, a felsőoktatás átalakításával kapcsolatos követeléseket tartalmazó, tavaly decemberi hat pontot, amely megítélésük szerint még mindig nem teljesült. A második fórum arról döntött még, hogy késő délután újabb, mindenki számára nyitott fórumot tartanak. A diákok délelőtt az ELTE Múzeum körúti épületében több teremben is leállították az oktatást, ezzel tiltakozva az egyetemet érintő pénzelvonás ellen.

Frissítés:  Az Ifjúsági Kereszténydemokrata Szövetség (IKSZ) hétfőn arra szólította fel a Hallgatói Hálózat (HaHa) aktivistáit, hogy hagyjanak fel „anarchista akcióikkal”, és a jövőben a hallgatók tanuláshoz való jogát és az egyetemek szabályait tiszteletben tartva osszák meg véleményüket a felsőoktatásról. Az IKSZ a véleménynyilvánítás azon formáit tartja elfogadhatónak, amelyek másokat nem zavarnak jogaik gyakorlásában, kötelezettségeik teljesítésében. Úgy fogalmaztak: a vizsgaidőszak és a szorgalmi időszak elsősorban a tanulás időszaka, amelynek során egy állítólagos hallgatókat képviselő csoport néhány tagjának közéleti szerepvállalása és egyes kormányzati intézkedések elleni csoportos demonstrációja nem akadályozhatja azokat a diákokat, akik az egyetem falain belül valóban tanulni és nem szerepelni akarnak. Az IKSZ szerint a felsőoktatási vitában a HaHa által kifogásolt hallgatói ösztöndíjszerződés egyetlen pontja sem mondja ki a felsőoktatási hallgatók röghöz kötését, a szerződés határozatlan időre szól, abban az állam vállalja a hallgató képzésének megfelelő arányú finanszírozását, így minden tanulni vágyó fiatalnak lehetősége nyílik a továbbtanulásra. Megjegyezték: kiemelt célnak tekintik a fiatalok közéletben való aktív részvételét, és örvendetesnek tartják, hogy a kormány és a hallgatók között valódi párbeszéd zajlik a felsőoktatás jövőjét illetően.

Frissítés: Kedd reggelig az Eötvös Loránd Tudományegyetem Bölcsészettudományi Karán maradnak azok a demonstrálók, akik délután a Deák térről vonultak az épületegyütteshez. A Hallgatói Hálózat és a Középiskolai Hálózat által szervezett demonstráció részvevőinek egy része az egyetem Múzeum körúti A épületében, a kari nagyelőadóban gyűlt össze, és itt a tiltakozás egyik rendezője elmondta: az egyetemek autonómiája érdekében nyomásgyakorlási eszközként „visszafoglalják az egyetemet”, blokádot hirdetnek. Közölték, az egyetem három előadójában gyűltek össze tiltakozók. A kari nagyelőadóban fórumot kezdtek és döntöttek arról, hogy kedd reggelig az egyetemen maradnak, majd aznap döntenek annak esetleges folytatásáról.

*

Fotó: Kettős Mérce Facebook.

Összesen 278 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Omega2010
2013. február 11. 21:47
"Átvágta a kormány a fiatalokat. Ezt Hiller István állította a parlamentben. A volt szocialista kultuszminiszter a diákok röghöz kötése ellen emelt szót. Hoffmann Rózsa szerint ők nem csaptak be senkit. Az oktatásügyi összecsapás során Hoffmann az MSZP elődpártját bírálta. Hiller igyekezett emlékeztetni az államtitkárt: ő is tagja volt az MSZMP-nek. " :)))
Türelem
2013. február 11. 21:10
A terepasztal fölé hajló irányítók most éppen a könnyű lovasságként szolgáló HaHa harcba küldéséről döntöttek. Nem ők a fő erők, de pánik keltésre, a sorok megzavarása jók, s ha felmorzsolódnak, jelentéktelen lesz a veszteség. Közben a hadvezérek rágják a körmüket, hogy Bajnai hadrendjét küldjé- e erősítés képpen, s ezáltal okozzanak nekik vérveszteséget, vagy a nehéz páncélzatú MSZP-nek fújjanak harci riadót, befejeztetve velük a ledér szaunázást.Az már eldőlt, hogy minden nap elő kell idézni valamilyen csetepatét, s majd meglátják, hogy melyik fejleszthető tovább valódi ütközetté. Vége a kimenőnek, a szabadságnak, mindenki a hátizsákon alszik, derekán a tölténytáska. Csak még azt nem tudják, hogy előbb még egymásra is kell lőniük, vagy ennek már vége, vagy majd mindenki egy irányba fog célozni. A vezérkaz azért kellő távolságban marad, ők még időben el fognak tudni menekülni. Aki itt ragad, az meg vessen magára.
Omega2010
2013. február 11. 20:39
Remélem a fidesz nem enged, a diákok meg nem hagyják magukat és a nagy sikert sikerre halmozó vezíír elvérez a hadmezőn. orbánnak takarodni kell!
cutcopy
2013. február 11. 20:25
Deák térről az ELTE épületébe, onnan a Corvinusra és tovább a Nemzeti Múzeum elé, ahonnan a Színművészetire mentek. Majd vissza az ELTE-re.. Kiskoromban én is részt vettem pár buliban, akkor volt hogy vége lett az egyiknek, de még nem volt elég és akkor jött a kínlódás és a vita hogy most hova még, ki tud valami tutit stb mire valamikor reggelre végleg elhalt az ötletelés és jött a rettegett hazamenés..
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!