Egyháznaknál dolgozhatnak a közmunkára ítéltek

2012. november 25. 14:49

Elsőként írt alá az országban együttműködési szándéknyilatkozatot a Pest Megyei Kormányhivatal a régióban működő történelmi egyházak vezetőivel a közérdekű munkabüntetésre ítéltek egyházi intézményeknél, egyházközségeknél történő foglalkoztatása érdekében pénteken Vácott.

2012. november 25. 14:49

A dokumentumot a kormányhivatal, valamint az evangélikus, a katolikus és a református egyházak vezetői a speciális büntetésfajtával kapcsolatos konzultáció után látták el kézjegyükkel.

A kormányhivatal igazságügyi szolgálata által szervezett konzultáción egyebek mellett elhangzott, hogy a súlyát tekintve a pénzbüntetés és a szabadságvesztés közötti munkabüntetés elvileg kiváló lehetőség az elítélteket fogadó önkormányzatoknál a hiánypótló munkák elvégeztetésére, de a befogadóhelyek száma véges, s a hozzáállás is változó. Olykor nem sikerül az elítélt lakhelyén munkát találni, de gond a hétvégi foglalkoztatás, illetve a felügyelet megoldása is, ezért jó, hogy a törvény lehetővé teszi a civil szervezetek és az egyházak számára is az elítéltek befogadását.

Pest megyében Biatorbágyon, Budaörsön, Zsámbékon, Albertirsán és Hernádon találni példákat az egyházi foglalkoztatásra, amelynek révén az egyházközségek minimális adminisztratív teherrel, bérköltségek nélkül juthatnak munkaerőhöz. Ennek a tendenciának a kiteljesítését célozza a pénteken aláírt szándéknyilatkozat. A dokumentum szerint a megyei kormányhivatal igazságügyi szolgálata évente egy alkalommal tájékoztatja az érintett egyházakat a közérdekű munkabüntetés végrehajtásának tapasztalatairól.

Az év eddigi időszakában 1340 közmunkabüntetést szabtak ki a régióban élőkre, többnyire kisebb súlyú vétségek (például lopás, garázdaság, tartásdíjfizetés elmulasztása) miatt - közölte az MTI érdeklődésére a Budapest Környéki Törvényszék büntetés-végrehajtási csoportjának vezetője. Bödéné Baráth Mária szerint ez a büntetésfajta kifejezetten „jó találmány” (a legfeljebb 300 órányi közmunkát jelentő ítéleteket még soha senki sem fellebbezte meg), de végrehajtása és ellenőrzése problémát jelent, különösen az önkormányzatok esetében. A törvényszék azért is örül a mostani megállapodásnak, mert az egyházak eddig is lelkiismeretesen és körültekintően jártak el az elítéltek foglalkoztatásakor – tette hozzá a csoportvezető.

Összesen 13 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
bookmark
2012. november 26. 15:11
Na itt is ez az elírás. A közmunkára az megy, akinek nincs munkája. Akit elítélnek, mert elkövetett valamit, azt közhasznú munka végzésére ítélik és nem munkanélküliségre.
Csomorkany
2012. november 26. 15:10
Mondjuk a fölsorolt figurákat aligha engednék be egy sekrestyébe, vagy úgy általában értékek közelébe. Másrészt egy műemléki előírásokkal gúzsbakötött ősi templomépület fönntartásába vagy beszáll az állam, vagy az is összedől egy-egy amúgy is haldokló faluban. Ha beszáll, miért ne szállna be ilyen módon akár?
Gregorius
2012. november 26. 15:09
Egyházi fentartású kórházakban (is) mindig van olyan segédmunka,például a mosodában amit elvégezhetnének. Itt elsősorban közlekedési szabálysértők és más enyhébb figurák fordulhatnak elő, nem nehézfiuk. Egyébként a harangról való galambszarvakarás elvégzését nem támogatnám, de a graffiti lemosást már általában igen.
liberálzöld.
2012. november 26. 15:09
"Ha beszáll, miért ne szállna be ilyen módon akár?" Hát ne szálljon be. Nem ártana, ha az egyház (mindegyik) addig nyújtózkodna, ameddig a takarója ér. "Nincs olyan, hogy ingyenebéd" ! A galamszaros példára visszatérve: a plébános úr egy olyan kicsi faluban hétfőtől péntekig valójában nem csinál semmit. Nem ért volna rá napi 1 óra munkával kipucolni a templomát? Dehogy nem! Csak a maunka neki is büdös!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!