Levezették, hogy hogyan is néz ki a gazdasági semlegesség a gyakorlatban: szép évünk lesz jövőre (VIDEÓ)
Ömleni fog a pénz Nyugatról és Keletről, közben pedig Magyarország gyártja a GDP-t.
A gazdaság lassulása várható a következő fél évben, 2012-ben a magyar GDP mintegy 2 százalékkal csökkenhet – közölte a Policy Agenda kutatóintézet. Az IMF-EU hitel csak a harmadik-negyedik negyedévtől jelenthet pozitív változást.
A konjunktúra rövidtávú előrejelzését mutató Policy Agenda Gazdasági Fejlődés Index (GFI) a múlt év utolsó negyedévében 1,04 volt, 0,3 ponttal alacsonyabb a harmadik negyedévi értékhez képest, ami a gazdaság lassulását jelzi a következő fél évben – közölte a Policy Agenda kutatóintézet az MTI-vel szerdán.
A GFI úgynevezett egyidejű (leading) indikátor-index, amelyhez hasonlót – az OECD-ben is alkalmazott módszertan alapján – sok országban használnak a konjunktúra változásának rövid távú előrejelzéseként. A tájékoztatás szerint a mutató alakulása megerősíti a Policy Agenda korábbi makrogazdasági prognózisát, miszerint 2012-ben a magyar GDP mintegy 2 százalékkal csökkenhet. Ennek oka, hogy a belső és külső kereslet nagymértékben visszaesik, s a leendő IMF-EU hitel eredményeként csak a harmadik-negyedik negyedévtől lehet pozitív változást elképzelni a gazdaság teljesítményében.
A közlés szerint a háztartások pénzügyi helyzete, a vállalkozói szféra gazdálkodása és a magyar gazdaság monetáris és fiskális helyzete alapján azt látni, hogy a következő hónapokban tovább fog romlani a gazdaság helyzete. Egyelőre ez főként a cégek működésében és a monetáris helyzetben mérhető, de a lakosság pénzügyi nehézségei is nőnek. A mutató elemeinek többsége a következő negyedévekre további visszaesést, vagy változatlanul alacsony teljesítményt valószínűsít.
A GFI értéke az eltelt két évben negyedévről-negyedévre a gazdasági fejlődés hullámzását mutatja – állapítja meg a Policy Agenda. A Policy Agenda a mutató alapján a legrosszabbnak a monetáris helyzet ítéli: marad a magas alapkamat és hektikus lesz a forint árfolyama.