Putyin bosszújától retteg Lengyelország: mindent beárnyékol a háború eszkalációjának veszélye
A lengyel külügyminiszter szerint újabb szakaszba lépett az orosz–ukrán háború.
Mennyire biztonságos hazánk energiaellátása az orosz–ukrán háború és az európai energiaválság idején? Lesz-e elég gáz, és ha igen, mennyiért? Kiváltható-e az orosz gáz, és ha igen, mivel? Mi a helyzet a megújuló energiaforrásokkal? Összefoglalónk.
Pálfy Dániel Ábel írása a Mandiner hetilapban
A koronavírus-járvánnyal kezdődő és az ukrajnai háborúval még súlyosabbá váló energiaválság ráirányította a figyelmünket az energiaellátás biztonságának fontosságára. A gazdaság működőképességének és az emberek biztonságos életének fenntartásához szükség van megfelelő mennyiségű és minőségű energiára. Hogyan is néz ez ki jelenleg? Milyen most Magyarország energiahelyzete, és mik a céljaink az energiapolitika területén?
A KSH adatai szerint Magyarország éves primer energiafelhasználása az utóbbi években 1100 petajoule körül alakult. Ez az elsődleges energiahordozók (kőolaj, földgáz, szén, nukleáris fűtőanyag és a megújuló energiaforrások) hazai megtermelésének, külkereskedelmi mérlegének és a belföldi készletváltozásnak az eredője. Magyarország a földrajzi adottságai, illetve az energiahordozók gazdaságos kitermeléséhez szükséges technológia és infrastruktúra állapota okán e mennyiségnek kicsit kevesebb mint a felét tudja előállítani. Energiafüggőségünk, azaz a nettó import aránya az utóbbi években csökkenő tendenciát mutat,
Ennek egyik oka, hogy primer energiafelhasználásunk nagyjából egyharmadát a földgáz teszi ki. Magyarország földgázfelhasználása 2021-ben az előző évhez képest némileg növekedve elérte a 11,6 milliárd köbmétert. Ennek csak viszonylag kis részét, 1,5 milliárd köbmétert tudunk fedezni hazai termelésből, ezt szeretné most a kormány megnövelni 2 milliárdra. Ez azonban nem lesz egyszerű. Igaz, hogy hazánknak jelentős földgázkészletei vannak, de a döntő többségük konvencionális technikával nem termelhető ki, és még a jelenlegi piaci helyzetben sem feltétlenül gazdaságos. Az energiacégek így kétszer is meggondolják, hogy van-e értelme a drága és évekig tartó feltárásnak. A Mol ennek ellenére végez ilyen munkát, ám az rövid távon nem oldja meg az ország energiakitettségének problémáját.
Az éves földgázfelhasználásunk jellemzően 10-11 milliárd köbméter körül alakul, de ennél valamivel többet, nagyjából 12 milliárd köbmétert importálunk évente, és egy részét továbbértékesítjük. A behozatal 85 százaléka orosz forrásokból érkezik, részben közvetlenül Oroszországból, részben európai kereskedelmi partnereken keresztül. A többi orosz gázt, az lng-t és az egyéb forrásból érkező energiahordozókat piaci szereplőktől vásároljuk. A biztonságunkat növeli Magyarország európai léptékben nagynak számító, 4,43 milliárd köbméteres gáztároló kapacitása.