Veszprémy László Bernát írása a Mandiner hetilapban
Az özvegy nemrég kiadott naplói Radnóti emlékezetének kommunista elorzását nem tárhatják fel teljes egészében, hiszen csak 1946-ig terjednek, segítségünkre lehet viszont Gyarmati hagyatéka, mely a Magyar Tudományos Akadémia Könyvtár és Információs Központjának kézirattárában található.
Radnóti Miklós emlékezetére hamar rátelepedtek a párt kéretlen tömjénezői.
A kommunisták jelen voltak Radnóti 1946. őszi újratemetésén, de Gyarmati Fanni alig egy hónappal később már „részvétlenségről és visszhangtalanságról” panaszkodott a kommunista író Vas Istvánnak.
Gyarmati Vassal is vitába szállt, aki Radnótit tiszta szocialistának nevezte, és „váratlanul” a magyarság mellett kitartónak – az özvegy a jelzővel egyetértett, csak a „váratlanul” résszel volt baja. Mint írta, Radnóti az ország költője akart lenni, nem az „internacionális ínyenceké”.
A kommunista emlékezetpolitika számára bizonyos értelemben persze magától értetődő választás volt a költő. Maga Radnóti írta egy helyütt, hogy nagy hatással volt rá Marx, és Gyarmati is felidézte, hogy a kommunista Gergely Sándor és Lukács György írásait mindig igyekezett beszerezni. Mikor a kommunista Ortutay Gyulával – családi barátjuk, egyben Gyarmati Fanni főnöke – 1946 nyarán még reménykedve keresték az eltűnt költőt, egy iratban egyszerűen „kommunista költő és íróként” utaltak rá. Azonban nyilvánvaló, hogy a jámbor Radnóti nem vállalta volna fel a Rákosi-rendszer borzalmait és az 1956-os forradalom vérbe fojtását, még akkor sem, ha naplójában arról írt, hogy „aki túl sokat beszél arról, hogy »mi a magyar« a helyett, hogy alkotna, azt szájon kell vágni, hogy kiesik mind a harminckét foga”.
S ugyan hasonló igazolványt Radnótinak már nem állíthatott ki, Ortutay Gyarmatiról kijelentette, hogy 1930 óta „tevékenyen részt vett az illegális ifjú-kommunista mozgalmakban, és attól kezdve, legjobb tudomásom szerint, soha egy pillanatra kommunista meggyőződéséhez hűtlenné nem vált”.
„Minden munkájában pártját akarja szolgálni, […] férje halála óta csak a párt- és hivatali munkának él, […] a Párt iránti hűségében és szeretetében a legjobb karakterek közé tartozik” – így a „méltatás”. Gyarmati mozgalmi múltját végül 1931-től, párttagságát pedig 1945-től igazolták; iratai között még megtalálható a Magyar Dolgozók Pártja szemináriumi látogatási jegye is (haladó fok).