Putyin ultimátumot adott, ez a béke ára!
Az orosz elnök következetes: semmiféle kompromisszumra nem hajlandó korábbi követeléseivel kapcsolatban.
Gázembargó és importvám – az olajembargóval nem értek véget az Oroszország térdre kényszerítését célzó EU-s tervek. Ki járna jól az újabb intézkedésekkel? Milyen következményei lennének Magyarországra és Európára nézve? Mi várható a közelgő uniós csúcson? Utánajártunk.
Kacsoh Dániel írása a Mandiner hetilapban.
Ha Brüsszel bevezeti az orosz gáz embargóját, az egész európai gazdasági rendszer tönkre fog menni – hívta fel a figyelmet Orbán Viktor múlt heti rádióinterjújában. A kormányfő az előző uniós csúcson az orosz olajra életbe léptetett tilalmat értékelte. A találkozón sikerült elérni, hogy azok az országok, amelyek csövön keresztül kapják az olajat, továbbra is a régi feltételek mellett folytathassák gazdálkodásukat. Így Magyarország a Barátság vezetéken keresztül továbbra is kap nyersanyagot Oroszországból, legalábbis addig, amíg az egyelőre időpont nélküli haladék lejár, vagy sikerül felszámolni a függőségünket.
Ehhez olyan, százmillió euróban mérhető fejlesztésekre van szükség, melyek megvalósítása évekig is eltarthat, ráadásul a forrást is biztosítani kell – ahogy arra legutóbbi lapszámunkban Hernádi Zsolt, a Mol elnök-vezérigazgatója is rámutatott. Tény: a teljes olajembargó atombombát dobna a magyar gazdaságra.
A veszély elhárítása azonban inkább egy csata, mintsem a háború megnyerését jelenti. Közben ugyanis egyre érkeznek a szankciós politika kiterjesztéséről szóló információk az uniós központból. A Der Spiegel német hetilap például arról cikkezett, hogy az Európai Bizottság hosszú távon szeretné teljeskörűen megakadályozni az Európába irányuló orosz olajszállítást. A terv az, hogy drasztikus importvám kivetésével olyan drágává tegyék az orosz olajat, hogy egyszerűen ne érje meg senkinek vásárolni. Ráadásul ehhez az Európai Tanácsban a lap szerint nem is kellene teljes többség, így vétót sem lehetne emelni az elképzeléssel szemben. A részletek még nem ismeretesek, ahogy a gázembargóval kapcsolatosak sem. Egy biztos: az Európai Bizottságnak határozott szándéka ezek bevezetése.