Magyarországért korcsolyázom – Liu Shaoang a Mandinernek
2022. április 20. 19:56
A megérdemelt pihenését töltő kétszeres olimpiai bajnokkal motivációról, alázatról, az edzői utasítások megkérdőjelezhetetlenségéről és identitásról beszélgettünk.
2022. április 20. 19:56
p
8
0
0
Mentés
Csisztu Zsuzsa interjúja a Mandiner hetilapban.
Tizenhat éves korodban beszélgettünk először, és már juniorként is nagy tehetségnek tűntél a bátyáddal együtt. Megfordult akkor a fejedben, hogy nyolc évvel később a világ legsikeresebb szezonját zárod a sportágban?
Így biztosan nem fogalmazódott meg bennem, de mindig is nagy dolgokra készültem Shaolinnal együtt. Az idei olimpia után a legnagyobb kihívást a világbajnokság háromhetes elhalasztása jelentette. Amúgy is elképesztően fáradtak voltunk az olimpia után, de ráhúzni még plusz három erőteljes hetet a tavaly április óta tartó megfeszített felkészülésre – na, ez rengeteget kivett mindenkiből.
Ezért döntött Sanyi amellett, hogy kihagyja a világbajnokságot?
Sokáig tépelődött, és aztán a halasztás megadta a végső lökést ahhoz, hogy pihenni menjen, hogy elrendezzen magában mindent, és újult erővel, fejben erősebben és motiváltabban térjen vissza. Ha valaki képes erre, akkor ő az.
Liu Shaoang átveszi a Magyar Érdemrend középkeresztje polgári tagozata kitüntetést március 14-én. Fotó: MTI / Koszticsák Szilárd
Téged mi motivált a világbajnokságon egy sikeres egyéni, sőt történelmi rekordokat hozó olimpia után?
Amikor már kint voltunk Montréalban, és érzékeltem, hogy a többiek milyen komolyan veszik a versenyt, hogy mennyire győzni akarnak, bennem is felmerült a kérdés: miért ne szálljak be én is komolyan ezekbe a csatákba, ha már itt vagyok?
Nagyobb felbontásért kattintson jobb egérgombbal a képre, majd válassza a „Kép megnyitása új lapon” opciót!
Elég látványosra sikerült ez az elhatározás. Az is mérföldkőnek tekinthető a pályádon, hogy a koronavírus-fertőzés miatt itthon maradó vezetőedző, Csang Csing Lina, valamint a bátyád nélkül álltál fel a jégre, akivel együtt hihetetlen dominanciára vagytok képesek. Úgy tűnik, fel kellett nőnöd ahhoz a kihíváshoz, hogy mire vagy képes nélkülük.
Természetesen lehetett érezni Shaolin és Lina hiányát, de ebből is jól érzékelhető, micsoda nagyszerű stáb a mienk, hiszen nem estünk szét egy percre sem. A dél-koreai edzőnk, Cson Dzseszu és a főleg a női csapatot felkészítő Bánhidi Ákos rendkívül jól kezelte a szituációt. Összezártak mögöttem, segítettek, mindent megtettek értem és a válogatott többi tagjáért.
Például abban is, hogy könnyíts a lelkeden a legkevésbé szeretett versenyszámod, az 1500 méter előtt?
Beszéltük Dzseszuval, hogy az 1500 méter egy bónuszversenyszám, hiszen tényleg nem a kedvencem. Felmerült bennem, hogy ha nem jutok a döntőbe, akkor a B döntőt elengedem az 500 és az 1000 méter kedvéért, amolyan mindent vagy semmit alapon.
Ehhez képest itt hoztad az első aranyérmed. Ez átírta a terveidet?
Tényleg nem az volt a cél, hogy minden versenyszámot megnyerjek, egyszerűen csak próbáltam kihozni mindazt, ami még ebben a szezonban bennem maradt, a lábaimban, a testemben – a sok-sok munka ott szunnyadt bennem. Elengedtem minden görcsösséget, és nem foglalkoztam azzal, hogy mi lesz, ha egyáltalán nem nyerek érmet. Talán ez volt a kulcsa annak, hogy ennyire nyugodtan versenyezzek.
Ne menjünk el az elképesztő rekord mellett, hogy nem csupán négy aranyérmet szereztél – 500-on, 1000-en, 1500-on és összetettben –, de tizenháromból tizenhárom versenyszámot nyertél meg. Van ennél feljebb?
Statisztikailag ez hihetetlenül hangzik, de mindig van feljebb. A 3000-et elengedtük, ott nem kellett hajtanom, és a jövőben egyszer jó lenne ezt a címet is megszerezni. És ott van ugye a férfiváltó: óriási motivációt ad, hogy ott még nincs világbajnoki aranyérmünk, olimpiai elsőségünk pedig már van. Egyszer szeretnék a srácokkal ebben a versenyszámban is a dobogó tetejére állni.
Még szerencse, hogy maradt egy-két kipipálatlan cél, máskülönben mi motiválna még egy ilyen szezon után?
Az, hogy időről időre sporttörténelmet írunk, nem azt jelenti, hogy ez volt a végcél, és nincs tovább, leállunk. Biztos vagyok benne, hogy a duplázás vagy a triplázás ilyen rekordok után legalább akkora kihívás. Az ember nem azért űzi a sportot elsősorban, hogy történelmet írjon, hanem mert szereti. Nekem ez a fő hajtóerő. Kétségtelenül mérföldkőhöz érkeztünk szakmai értelemben, a célunk minél jobban kitolni ezt az időszakot és közben feljebb lépni magunkhoz képest.
Próbáltam kihozni mindazt, ami még ebben a szezonban bennem maradt”
Az látszott a jégen, hogy kicsit mintha csak magaddal versenyeztél volna. Az ellenfeleid, különösen amikor az élre álltál, szinte nem is mertek támadni, akkora respekted volt. Feltűnt neked is?
Valóban érzékelhető volt, hogy a legnagyobb nevek sem támadtak keményen, inkább azt éreztem, hogy lekövették a mozgásomat, miután átvettem a vezetést. A pályán ellenfelek vagyunk, de a pályán kívül nagyon jó kapcsolatot ápolok minden versenyzővel, tiszteljük egymást.
„Weber úr azt mondta az Európai Parlamentben, hogy az ukránoknak joguk van csatlakozni az Európai Unióhoz. Ez tévedés. Az ukránoknak joguk van jelentkezni az EU-ba. Nekünk pedig jogunk van dönteni erről. Ez a helyes leírása a helyzetnek.”
Weiszdorn Róbert még ma is makacsul kitart azon állítása mellett, mely szerint igaz, hogy ő is használta fegyverét az ügyféltérben, viszont a biztonsági őr halálát nem ő okozta.