Sólyom István (Kolozsvár) írása a Mandiner hetilapban
Nem tudni, hogy a háború kitörése napján hány román állampolgárnak jutott eszébe a négy évvel ezelőtti hír, miszerint
Vlagyimir Putyin elnök Erdélyről nevezett el egy orosz harckocsiezredet.
Ami addig groteszk poénnak tűnt, egyszeriben fenyegető jelentést is kapott, különösen annak ismeretében, hogy Lengyelország, Ukrajna, Fehéroroszország és Németország tájegységeiről is elneveztek orosz ezredet. Az elnöki rendelet indoklásában a szovjet hadseregnek, azon belül is a szóban forgó ezredek elődeinek a második világháborúban játszott szerepét elevenítették fel a dicső katonai és történelmi hagyományok ápolása jegyében.
Bukarest összezár
A mindenkori román politikai szcéna szereplőinek jól ismert vonása, hogy az ország stratégiai érdekeinek érvényesítése prioritást élvez,
így a létfontosságú helyzetekben kormány és ellenzék egységet mutat.
A politikai és katonai döntéshozók fejében már jóval korábban összeállhatott a nagy kép, hiszen Mircea Geoană egykori szociáldemokrata külügyminiszter, jelenlegi NATO-főtitkárhelyettes egy tévéműsorban elismerte, hogy a nemzetközi szervezetnek voltak előzetes információi az orosz invázióról. A NATO-nál két stratégiai célt követtek: igyekeztek pszichológiailag felkészíteni a világ közvéleményét a küszöbönálló fegyveres konfliktusra, valamint a Vlagyimir Putyinnal való folyamatos egyeztetések és a tervezett orosz lépések folyamatos kommunikálásával időt akartak nyerni Ukrajnának.
A román politikai vezetők a háború kitörése óta egységesen elítélték Oroszországot a fegyveres agresszió miatt. Klaus Iohannis államfő szerint Moszkva durván áthágta a határok sérthetetlenségének nemzetközi elvét és az erőszak alkalmazásának tilalmát. Arról beszélt: Oroszország ismét bebizonyította, hogy nem érdekli az európai és euroatlanti közösség által felajánlott konstruktív és felelősségteljes párbeszéd, hanem folyamatosan és tudatosan a konfrontációra törekszik, erőszakosan akarja érvényesíteni az úgynevezett befolyási övezetek elavult logikájának alávetett követeléseit.
Iohannis feltétlen szolidaritását fejezte ki Ukrajnával és az ukrán néppel,
és hangoztatta, hogy Románia teljes mértékben támogatja Ukrajna területi egységét és szuverenitását. Az elnök egyúttal hangsúlyozta, hogy az Észak-atlanti Szerződés Szervezetének tagjaként „Románia állampolgárai az ország történelmének legátfogóbb biztonsági garanciáit élvezik”.